Mandľové, sójové, ovsené alebo ryžové? Pozreli sme sa na zúbok rastlinným mliekam!

Vegánske mlieko

Vegánske mlieko je dobrou alternatívou pre tých, ktorí trpia intoleranciou (Zdroj: GettyImages)

Rastlinné mlieka sa tešia čoraz väčšej popularite. Ani zďaleka však po nich nesiahajú len vegáni. Keďže množstvo dospelej populácie trpí intoleranciou na laktózu, trh s rastlinnými mliekami doslova kvitne. Doplniť si jedálniček mliekom z mandlí, lieskovcov či ovsa sa stáva trendom aj s ohľadom na prírodu. Ktorý typ rastlinného mlieka si však vybrať?

Teraz ste sa možno zamysleli: čo má mlieko spoločné s prírodou? Veľa. Produkcia kravského mlieka vyžaduje 9 metrov štvorcových pôdy a 628 litrov vody na každý vyrobený liter mlieka. Množstvo vody, ktoré spotrebuje dojná krava za jediný rok, je takmer o polovicu vyššie, ako je tomu u kravy nedojnej. No a dobytok vypúšťa do atmosféry 14,5 % všetkých globálnych skleníkových plynov, čo je jednou z hlavných príčin zmeny klímy.

Nejdeme, samozrejme, nikoho presviedčať, aby teraz prestal piť kravské mlieko a presedlal na rastlinné. Uľaviť prírode sa dá aj čiastočným znížením spotreby klasického mlieka, ktoré nahradíme niektorým z rastlinných druhov.

Kde je najviac zinku, fosforu či selénu?

Vedci len nedávno priniesli dôkladnú nutričnú analýzu obsahu minerálov v jednozložkových rastlinných mliečnych výrobkoch, ako sú mandľové, kešu, konopné, ovsené, hrachové, kokosové, ryžové či sójové mlieka. Správa bola predstavená na výročnom stretnutí Americkej chemickej spoločnosti a zatiaľ nebola recenzovaná ani publikovaná.

Hlavnou témou, na ktorú sa výskumníci zamerali, je fakt, že základné minerály ako horčík, fosfor, zinok a selén, nie sú povinne uvádzané na etikete s výživovými údajmi v alternatívach rastlinného mlieka. Spotrebiteľ tak nemá prehľad o tom, koľko minerálov ktoré rastlinné mlieko vlastne obsahuje. Analýza zahŕňala 85 alternatívnych vzoriek mlieka a obsah minerálov vo výsledku sa medzi rôznymi typmi rastlinných mliečnych výrobkov výrazne líšil.

K akým zisteniam vedci dospeli?

  • Nápoje na báze hrachu majú najviac fosforu, zinku a selénu.
  • Sójové nápoje mali najvyššie množstvo horčíka.
  • Len nápoje na báze hrachu a sóje mali hladiny štyroch základných minerálov vyššie, ako kravské mlieko.

Rozdiely medzi rastlinnými mliečnymi výrobkami

Správny výber rastlinného mlieka alebo mliečnych výrobkov vychádza z individuálnych výživových potrieb každého jednotlivca. Potrebné je však zvážiť tieto kľúčové rozdiely.

Sójové mlieko: obsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, podobne ako kravské mlieko. Je bez cholesterolu a s nízkym obsahom nasýtených tukov. Sója je však takisto bežným alergénom a niektorí tak môžu byť na jej konzumáciu citliví.

Mandľové mlieko: má nižší obsah kalórií ako kravské mlieko, takže je vhodnou potravinou pre tých, ktorí sa snažia schudnúť. Pre ľudí alergických na orechy však nebude dobrou alternatívou.

Kešu mlieko: má krémovú chuť, vysoký obsah vitamínu E a málo kalórií. Nevýhodou je, že má aj nízky obsah bielkovín, takže nemusí dostatočne uspokojiť ich celkovú potrebu.

Ryžové mlieko: je ideálnou voľbou, ak máte alergie na mliečne výrobky, orechy alebo sójové produkty. Ryžové mlieko však obsahuje viac sacharidov a kalórií, takže nemusí byť vhodné pre toho, kto dodržiava diétu s kontrolovaným príjmom kalórií.

Kokosové mlieko: patrí medzi potraviny s vyšším obsahom kalórií. Cukor, ktorý sa v ňom nachádza, má nízky glykemický index. Kokosové mlieko je zdrojom tukov, vrátane nasýtených, tzv. triglyceridov. Taktiež je dobrým zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny.

Na čo dbať pri výbere?

Aj keď každý preferuje iný druh rastlinného mlieka, niektoré aspekty pri výbere by mali byť spoločné pre všetkých. V prvom rade by sme mali siahať po takom mlieku, ktoré neobsahuje žiaden pridaný cukor. Takisto je vhodné vybrať si mlieko s nízkym obsahom sodíka a nízkym obsahom nezdravých tukov (ideálne žiadne tropické oleje, najmä palmový, palmojadrový alebo kokosový). Naopak, obsah bielkovín by mal byť čo najvyšší, minimálne množstvo je 5 gramov bielkovín na porciu.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame