Paprika, cibuľa a paradajky sa môžu ľahko poškodiť a poputujú do koša, ak sú skladované nesprávne. Čo robiť, ak vám zostanú napr. po varení kúsky zeleniny alebo jednoducho chcete, aby vydržali dlhšie a mohli ste ich využiť v kuchyni aj o niekoľko dní?
Konzervovanie potravín v chladničke doma je ideálny spôsob, ako udržať potraviny v dobrom stave. Preto existujú rôzne spôsoby skladovania paprík, cibule a paradajok, ktoré patria medzi tri najčastejšie používané produkty v kuchyni. Dodávajú jedlám chuť, farbu a živiny, ale môžu sa aj pokaziť, ak nie sú správne skladované. Ak hľadáte tipy, ako ich skladovať, celé alebo nakrájané, či už v chladničke alebo v mrazničke, ste na správnom mieste.
Ako zachovať chuť a čerstvosť paprík?
Paprika je dobrým zdrojom vitamínu C, antioxidantov a vlákniny. Ak ju budeme čoskoro konzumovať, môžete ich skladovať celé v zásuvke na zeleninu v chladničke bez čistenia alebo krájania. Takto si zachovajú čerstvosť jeden alebo dva týždne. Ak máte krájané alebo pečené papriky, môžete ich skladovať v nádobe s viečkom alebo v uzatvárateľnom plastovom vrecku, vďaka čomu tak vydržia v chladničke až päť dní.
Ďalšou možnosťou je zmraziť papriky, či už surové alebo pečené. Musíte ich však umyť, osušiť, odstrániť semienka a nakrájať na kúsky. Potom ich položte na tácku a na niekoľko hodín ich vložte do mrazničky. Po zmrazení ich preložíme do mraziaceho vrecka alebo nádoby a skladujte až 12 mesiacov. Podľa výskumu si celé papriky skladované v chladničke pri teplote 7 °C počas 21 dní zachovajú takmer neporušený obsah vitamínu C, karotenoidov a fenolických zlúčenín, ktoré im dávajú antioxidačný potenciál.
Ďalšie tipy
- Vyhnite sa skladovaniu paprík v blízkosti ovocia, ktoré produkuje etylén, ako sú jablká alebo banány, pretože tento plyn urýchľuje dozrievanie a znehodnocovanie zeleniny
- Ak chcete papriky konzervovať v octe, môžete postupovať podľa tohto receptu: papriky umyte a osušte, nakrájajte na prúžky a vložte do sterilizovanej sklenenej nádoby. Pridajte zmes octu, vody, soli, cukru, cesnaku a korenia podľa chuti. Pohár prikryte a nechajte stáť na chladnom a tmavom mieste aspoň jeden mesiac pred konzumáciou.
- Ak chcete sušené papriky konzervovať, môžete použiť elektrickú sušičku, rúru alebo slnko. Papriky umyte a osušte, odstráňte semienka a nakrájajte na malé kúsky. Rozložte ich na tácku a sušte ich zvoleným spôsobom, kým nebudú chrumkavé.
- Chcete použiť papriky o niekoľko dní? V tom prípade je lepšie ich uchovávať ich celé, aby nestratili vlhkosť ani chuť. Plánujete ich vytiahnuť z chladničky neskôr?Môžete ju nakrájať a uskladniť vo vzduchotesnej nádobe alebo uzatvárateľnom vrecku.
- Mäkké a pokrčené papriky naznačujú, že stratili vodu a čerstvosť. Najlepšie je ich spotrebovať čo najskôr alebo ich použiť na prípravu receptov, ktoré vyžadujú varené papriky, napríklad na restované jedlá, omáčky alebo smotanu.
Čo robiť, aby cibuľa zostala čerstvá a v najlepšom stave?
Cibuľa je základnou ingredienciou v mnohých receptoch, pretože dodáva chuť, arómu a živiny. Aby sa však lepšie uchovala a nepokazila, treba zvážiť niekoľko aspektov:
- Výber cibule je prvým krokom k jej udržaniu v dobrom stave. Najlepšie je, ak je suchá, tvrdá a bez klíčkov alebo známok vlhkosti či znehodnotenia. Cibuľu s čiernymi škvrnami alebo plesňou treba vyhodiť.
- Ak cibuľu nebudeme nejaký čas používať, môžeme ju skladovať vcelku na chladnom, suchom a tmavom mieste, napríklad v skrini alebo špajze. Neodporúča sa ju skladovať v chladničke, pretože vlhkosť spôsobí jej hnilobu alebo klíčenie.
- Máte rozrezanú alebo nakrájanú cibuľu? Majte ju v chladničke, ale vždy v nádobe s viečkom alebo v plastovom vrecku, ktoré sa dá uzavrieť.
- Cibuľu môžete zmraziť, ošúpať, umyť, osušiť a nakrájať na kúsky. Potom ju dajte na tácku a na niekoľko hodín ju vložte do mrazničky. Keď je zmrazená, preložte ju do vrecka alebo nádoby vhodnej do mrazničky a skladujte až 12 mesiacov.
Ďalšie tipy
- Ak cibuľa začne klíčiť, znamená to, že vstupuje do svojho reprodukčného cyklu a stráca na kvalite. Najlepšie je ju spotrebovať čo najskôr alebo ju zasadiť do kvetináča s pôdou, aby ste získali novú cibuľu.
- Zeleninu môžete konzervovať v octe, pokiaľ sa dodrží správny proces sterilizácie a balenia. Ocot pôsobí ako prírodný konzervačný prostriedok, ktorý zabraňuje rastu mikroorganizmov a udržiava chuť a textúru cibule.
Ako predĺžiť trvanlivosť paradajok?
Táto zelenina je vynikajúcim zdrojom lykopénu, antioxidantu, ktorý chráni šupku. Aby sme udržali paradajky v dobrom stave, mali by sme si vybrať tie, ktoré sú pevné, bez otlakov alebo škvŕn. Ak ich budete čoskoro konzumovať, môžete ich skladovať vcelku pri izbovej teplote, mimo dosahu priameho slnečného žiarenia a iného ovocia, ktoré uvoľňuje etylén, ako sú banány alebo jablká.
Ďalšie tipy
- Nakrájané alebo nastrúhané paradajky sa môžu skladovať v nádobe s viečkom alebo v plastovom vrecku, ktoré sa dá uzavrieť. Pred konzervovaním musíte paradajky odstrániť vzduch a dobre ich vysušiť.
- Môžete ich tiež zmraziť, surové alebo varené. Treba ich najprv umyť, osušiť a odstrániť stopku. Potom ich vložte celé alebo nakrájané do vrecka alebo nádoby vhodnej do mrazničky a skladujte až 12 mesiacov.
- Dajú sa zmraziť aj so šupkou, ak sa pred konzumáciou dôkladne umyjú. Pri rozmrazovaní sa šupka ľahko odstráni, ak sa na niekoľko sekúnd ponoria do horúcej vody.
Zdieľať na