Ako spoznať staré vajce a vyšľahať tuhý sneh? Inšpirujte sa nasledovnými tipmi

Vajcia

unsplash.com/Erol Ahmed

O vplyve vajec na zvyšovanie cholesterolu alebo rôznych prípadoch ich kontaminácie sa už popísalo kadečo. Napriek tomu sú pre zdravie človeka mimoriadne prospešné a na vašom tanieri by mali mať stále svoje miesto. Poradíme vám, ako ich využijete v kuchyni čo najlepšie.

Čerstvé či staré?

Ak sa pri kúpe vajíčok rozhodujete nad hnedou alebo bielou škrupinou, nie je v tom rozdiel. Vnútro je rovnaké. Čo je však dôležité si všímať? Pri čerstvých vajciach je škrupina tvrdá a keď ich prehliadate oproti svetlu, nevidíte žiadnu škvrnu či prázdne miesto na širšom hornom okraji vajíčka. Práve tu začínajú vajcia vysychať.

Staré vajcia spoznáte podľa toho, že sa vo vode nepotopia. Pripravte si asi pol litra vody, ktorú nalejete do vyššej užšej nádoby. Rozpustite v nej 2 lyžice soli a vložte do nej postupne vajcia. Ak je vajce čerstvé, klesne celé na dno. Vajce, ktoré je asi týždeň staré, sa jedným koncom mierne nadvihne. A nakoniec vajce, ktoré vypláva celé nahor, je už skazené.

Existujú ale aj iné možnosti: skúste presvietiť vajce baterkou alebo lampičkou. Čerstvé vajce je úplne priesvitné, pokazené vajce je krehké a sú na ňom tmavé škvrny. Pri rozbití vajec, napríklad do pohára či na tanier, možno tiež ľahko zistiť ich čerstvosť. Ak sa bielok drží okolo žĺtka, je hustý, potom je vajce čerstvé. Ak je bielok tekutý a rozleje sa, vajce je staršie.


Mohlo by vás zaujímať: Vyhadzujete vajcia zo svojho jedálnička? Robíte chybu, sú totiž na nezaplatenie


Aby dlho vydržali

Pri dlhodobom uskladnení vajec ich nikdy neoplachujte. Na povrchu majú vajcia ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje vniknutiu rôznych výparov, vlhkosti alebo baktérií. Tá zabezpečuje ich dlhšiu trvanlivosť.

Vajcia môžete skladovať približne 28 dní, ideálne v chladničke pri teplote 5 až 18 ºC. Pozor však na miesto, kde ich uložíte. Veľa ľudí ukladá vajíčka do priehradky vo dverách. Práve tu sú však pri otváraní chladničky najviac vystavené zmenám teploty. To im nerobí dobre, pretože sú menej odolné voči baktériám a plesniam. Vajíčka je najvhodnejšie skladovať v zadnej časti chladničky, kde je teplota relatívne stabilná.

Čo robiť po rozbití?

Žĺtka zostanú čerstvé aj niekoľko dní, ak ich ponoríte do studenej vody, prípadne mlieka a dáte do chladničky. Bielka stačí rozliať na tanier, usušiť, po vysušení zoškriabať a uzatvoriť do pohárov. Nezabudnite však na ne napísať, koľko ich v balení je. Pred použitím stačí pridať vodu.


Mohlo by vás zaujímať: Omilostené vajíčka dostali zelenú: Čo všetko ste o nich možno netušili?


Supertuhý sneh

Ak viete vopred, že budete z bielok šľahať sneh, vyberte vajcia z chladničky približne hodinu pred ich použitím. Najlepšie sa sneh vyšľahá pri izbovej teplote, pomôcť mu môžete aj pridaním niekoľkých kvapiek citrónovej šťavy. Sneh sa vyšľahá ľahšie aj vtedy, keď do neho pridáte štipku soli. Rovnaký účinok dosiahnete pri šľahaní žĺtok. Prisypte k nim trošku soli a vyšľaháte ich do peny oveľa jednoduchšie.

Náš tip: Pri príprave obľúbených koláčov sa môže ľahko stať, že sneh jednoducho nevyjde. Do bielkov sa vám nechtiac zamieša trochu žĺtka a sneh nie a nie vyšľahať. Užitočným pomocníkom vám bude opäť citrón. Do nevydareného snehu hneď pridajte pár kvapiek citrónovej šťavy a vyšľahajte.

Aby pri varení nepraskli

Ak vajcia prepichnete na tupom konci tenkou ihlou, pri varení vám neprasknú. Podobný efekt má pridanie octu do vody, v ktorej vajcia pripravujete. Ak náhodou škrupina praskne, obsah vajíčka nevytečie.

Náš tip: Pomiešali sa vám v chladničke surové vajíčka s uvarenými a neviete si rady? Pomôže vám jednoduchý trik. Roztočte vajíčko medzi prstami na kuchynskej linke. Ak sa pekne krúti, je uvarené. No a to, ktoré sa skôr kolíše, ako točí, je ešte surové.


Na aké spôsoby si vajíčka pripravujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: unsplash.com/Erol Ahmed, unsplash.com/Erol Ahmed, Vlaďa
Odporúčame