Ako správne poskytnúť prvú pomoc? Panika nepomôže, pokoj áno

Muž

thinkstockphotos.com

Krvácajúca rana, zlomenina, úraz hlavy, podvrtnutý členok či úpal. Ľudia sú často svedkami takýchto úrazov, nie každý však vie, ako v takejto situácii zareagovať. Panika v takýchto prípadoch rozhodne nepomáha, rovnako ani unáhlené rozhodnutia. Dôležité je teda k situácii pristupovať s pokojom, poskytnúť nutnú prvú pomoc a privolať odborníkov.

Môžete ešte viac ublížiť

Zlomeninu by sa človek nikdy nemal snažiť vrátiť do pôvodného stavu, mohol by tak postihnutému viac ublížiť. Treba ju riadne znehybniť a zafixovať. „Dolnú končatinu možno priviazať obväzom, šatkou či kusom oblečenia k tej zdravej. Treba znehybniť kĺb nad aj pod ranou, nikdy nie cez miesto zlomeniny. Pri otvorenej zlomenine je potrebné zastaviť krvácanie,“ uviedol záchranár Miroslav Nagy. Ak je to možné, radí prekryť ju sterilným štvorcom z lekárničky tak, aby sa prekryla kosť. Potom treba kontaktovať záchranku alebo horskú službu.


Mohlo by vás zaujímať: Zachráňte život kolegovi či manželke: Naučte sa konečne prvú pomoc poriadne!


Ranu prekryte obväzom či kusom látky

Zlomenú ruku je dôležité dať do závesu, tá sa vytvorí previazaním šatky alebo kusu oblečenia okolo krku, do ktorého sa zlomená končatina vloží. Pri rane je dôležité zastaviť jej krvácanie, vo väčšine prípadov sa to dá dosiahnuť správne priloženým tlakovým obväzom. „Na ranu možno pritlačiť ruku alebo aj kus látky, v prípade pochybností treba volať záchranku, kde poradia, ako postupovať ďalej,” povedal Nagy.

Cudzí predmet nevyberajte

Ak ranu spôsobil cudzí predmet, nikdy ho z nej nemožno odstraňovať, pretože ju upcháva a zabraňuje tak krvácaniu. Podľa záchranára sa má človek pokúsiť pritlačiť okraje rany k sebe aj s cudzím predmetom, obložiť gázou a zafixovať. Potom treba volať záchranárov. „Ak došlo k náhodnému vybratiu predmetu, už ho nemožno dávať naspäť. Ranenému by to mohlo viac uškodiť,“ vysvetlil Nagy.

Podvrtnutý členok je dôležité znehybniť, pevne ho obviazať šatkou alebo kusom látky. „Predíde sa tak opuchu či zhoršeniu zranenia,“ uviedol Nagy. Ak noha opúcha, alebo sa ňu nedá od bolesti postaviť, treba volať záchranárov. Úrazu sa dá predísť vhodne zvolenou obuvou – do terénu s pevnou podrážkou, ideálne so spevneným členkom.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko o úpale: Prečo vzniká, aké má príznaky, aj ako ho liečiť


Pozor na úpal či otras mozgu

Úrazy hlavy spôsobujú najmä pády. Ak sa objavia príznaky ako zvracanie, dvojité videnie či ospalosť, treba neodkladne vyhľadať odborníka, môže ísť o otras mozgu.

Pri úpale radí Nagy odniesť postihnutého do tieňa či na chladnejšie miesto. Ak je pri vedomí, treba mu podávať vlažné tekutiny a mokré obklady. „V prípade bezvedomia je dôležité ho uložiť do bočnej stabilizovanej polohy a volať sanitku,“ vysvetlil. Úpalu sa dá predísť nosením vhodnej pokrývky hlavy a pitím dostatku tekutín.

Nagy neodporúča konzumovať neznáme huby ani bobule. Ak sa tak stalo a človeku je nevoľno, treba vyhľadať odbornú pomoc. V prípade zvracania sa majú pozbierať zvyšky zvratkov a vziať na toxikologické vyšetrenie.


Poskytli ste už niekedy prvú pomoc? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, TASR
Odporúčame