Ako správne používať parfum: Na rôznych ľuďoch vonia inak, ako nájsť ten svoj?

Pani

gettyimages

Jeden a ten istý parfum vonia na dvoch ľuďoch odlišne. Môže za to naša prirodzená vôňa, teplota tela, pot, vlhkosť pokožky, strava, ale aj hormonálne hladiny. A preto, ak považujete vôňu na kolegyni za očarujúcu, najskôr si ju vyskúšajte na vlastnej koži. Po pár hodinách presne zistíte, či rovnaké pocity vyvoláva aj u vás.

Je vedecky dokázané, že vône v nás dokážu vyvolávať emócie. Vďaka nim sa cítime sebavedomo a istejšie, mladšie a príťažlivejšie. Okrem toho má vôňa parfumu schopnosť vyvolávať spomienky. Stačí, ak ste v nejakom období života verne používali jednu vôňu. Po návrate po rokoch vám vyvolá presne tie spomienky, ktoré sa s týmto obdobím viažu.

Hlava, srdce, základ

Približne od čias presláveného Chanel No.5 sa parfumy začali kombinovať z troch základných častí, ktoré tvoria jeho kompozíciu – hlava, srdce a základ.

Hlava parfumu je tou časťou, ktorú cítite iba pár minút po nanesení. Zvyčajne ide o veľmi pútavé svieže vône, ktoré vás oslovia už v obchode pri skúšaní na pokožke. Doma však zrazu zistíte, že parfum sa medzičasom rozvíjal.

Srdce tvoria menej prchavé zložky, ktoré vás budú sprevádzať 1 – 2 hodiny, podľa kvality parfumu. Zvyčajne nesie kvetinové, bylinkové alebo mierne korenisté tóny.

V základe sa ukrývajú drevité alebo živočíšne tóny a vydržia na pokožke najdlhšie, niektoré aj počas celého dňa. Ak máte vo zvyku nanášať parfum aj na oblečenie alebo šatky a kabáty, po dlhšej dobe, keď ich opäť vytiahnete zo skrine, cítite na bielizni presne túto zložku parfumu. Je to práve základ, ktorý vás charakterizuje a najviac sa dokáže prepojiť s jedinečnosťou vašej pokožky.


Mohlo by vás zaujímať: Voňajte obľúbeným parfumom dlhšie: Poradíme vám, ako na to!


Vyberajte podľa svojej osobnosti

Introvert sa určite rozhodne pre odlišnú vôňu, ako človek, ktorý nemá potrebu pútať svoje okolie. V závislosti od vašej povahy, odvahy, či snahy zaujať opačné pohlavie sa s parfumami dokážete krásne vyhrať.

  • Ak máte romantickú dušu siahajte po sladkých kvetinových vôňach.
  • Pre večne optimistické a dobre naladené osôbky sú ako stvorené parfumy, ktoré v svojej kompozícii ukrývajú vanilku.
  • Aktívni a športujúci ľudia potrebujú okolo seba sviežu energiu a tú im dodajú citrusové tóny, vôňa jazmínu a bergamotu.
  • Ak potrebujete umocniť svoju eleganciu, nebojte sa ambry a ovocných tónov hrušky, malín a broskýň.
  • Na opačné pohlavie budete mimoriadne príťažlivo pôsobiť vtedy, ak zvolíte parfum, v ktorého základe sa ukrýva pižmo, tabak alebo pačuli.

V parfumériách sa nechajte osloviť aj flakónom a balením. Vytváranie nového značkového parfumu je dlhý proces a nič nie je ponechané na náhodu. Preto sú vonkajší dizajn a farba parfumu navrhnuté tak, aby ste intuitívne dokázali vybrať dobre padnúcu vôňu aj podľa vizuálnych sympatií.

Čím viac neznamená lepšie

Ak chcete krásne voňať, nemusíte sa v parfume vykúpať”. Základom je naniesť malé množstvo na pulzné body, kadiaľ intenzívne prúdi krv a prehrieva aj pokožku. Vôňa sa na týchto miestach krásne rozvíja.

Tieto body nájdete za uchom, na krku, na zápästí, v lakťovej jamke, v kolennej jamke. Ženy veľmi rady parfumujú aj svoje vlasy a muži sa na oplátku neváhajú za nimi otočiť.

Ak to s vôňou preženiete, riskujete bolesť hlavy, nevoľnosť. Za takúto dávku sa vám nepoďakuje ani okolie. Najskôr vyskúšajte výdrž parfumu a až po niekoľkých hodinách vôňu znova aplikujte.

Náš tip: Nemiešajte rôzne druhy, výsledok bude rušivý. Ak chcete umocniť jeden parfum, zaobstarajte si telové mlieko aj sprchový gél rovnakej značky.


Mohlo by vás zaujímať: Vône pre pánov: Ako si vybrať tú najlepšiu práve pre vás?


S citrusovými vôňami omladnete

Ženy, ktoré zvolia parfum s vôňou grapefruitu, muži vnímajú ako mladšie, a to až o 6 rokov! Nevýhodou citrusových tónov je však ich rýchla prchavosť, a tak sú zvyčajne súčasťou hlavy parfumu. Ak natrafíte na vôňu, v ktorej vám grapefruitový tón sadne, nemusíte siahať po parfume. Vystačíte aj s toaletnou vodou, ktorú môžete aplikovať na pokožku častejšie, bez toho, aby ste obťažovali okolie a voňali príliš intenzívne. Alebo stavte na kombináciu grapefruit v spojení s kvetinovo – drevitými vôňami, ktoré vám dodajú výnimočnú zmyselnosť a eleganciu.


Aký parfum používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame