Ako správne viesť rozhovor? S týmito tipmi sa s vami ľudia porozprávajú radi

Kávička

gettyimages

Nejde vždy len o to, čo hovoríme, dôležité je tiež aj ako. Špeciálne, ak konverzujeme s neznámou osobou. Ak ju nechceme odradiť, mali by sme si dávať väčší pozor na rôzne drobnosti. Tie môžu totiž v konečnom dôsledku spôsobiť, že daný človek stratí o rozhovor s nami záujem. Na čo si teda pri rozhovore dať pozor?

Nebuďme pesimisti

Ak sme pesimistickí, môže to uškodiť aj v rozhovore s ostatnými. Ak očakávate, že stretnutie s inými osobami nebude príjemné, pravdepodobne sa budete správať chladne a odmerane.

Naopak ak očakávate rozhovor s osobami, ku ktorým máte kladný vzťah, budete vrelší a konverzácia nepochybne príjemnejšia. Neznamená to potláčať vlastné emócie, ale pristupovať k novým stretnutiam bez zbytočných predsudkov.

Nesnažme se ovládnuť konverzáciu

Ak s inými osobami hovoríme o sebe, vyvoláva to pocit radosti v našom mozgu, rovnako ako keď jeme to, čo máme radi, alebo keď si zarábame peniaze. Podľa štúdie Harvardovej univerzity je 40 percent našich každodenných prejavov zasvätených interpretáciám o sebe, o tom, čo prežívame a čo si myslíme. Ale pri rozhovore s ostatnými to nemusíte preháňať, aby ste nevyzerali ako narcis a neboli únavní. Naopak dobrí poslucháči obľúbení.


Mohlo by vás zaujímať: Dávajte komplimenty na úrovni: Skrášlite život svojim blízkym aj sebe


Neopravujme často

Aby sme nadviazali dobrý vzťah s novou osobou, je dôležité umlčať svoje ego a dať druhému najavo, že sme pripravení ho počúvať. Je vhodné neopravovať prípadné chyby v gramatike alebo slovníku. Druhému je potrebné dať najavo, že sme pripravení ho počúvať, nie ho súdiť.

Nehovorme „ty“ ale „my“

Ak pri rozhovore používame zámeno ty“, potom sa osoba, s ktorou hovoríme, cíti byť obviňovaná a súdená. Je lepšie používať zámeno my“, ktoré navodzuje pozitívne pocity.

Nehovorte príliš rýchlo

Ak hovoríte príliš rýchlo, môžete sa zdať nervózny, ako keby ste chceli niečo predať. Rozhovor s rýchlo hovoriacou osobou môže byť vyčerpávajúci, pretože je potrebné viac sa sústrediť na každé slovo. Americká štúdia realizovaná na 1380 osobách ukázala, že ideálna rýchlosť konverzácie je zhruba 3,5 slova za sekundu, teda nie príliš rýchla, ale tiež nie pomalá, s príležitostnými prestávkami, aby ste ukázali, že nie ste robot.


Mohlo by vás zaujímať: 10 tipov pre lepšie vzťahy s rodinou, kamarátmi, kolegami: Skúste ich aj vy


Neukončujte oznamovacie vety otáznikom

ľudia, ktorí končia oznamovacie vety zvýšenou intonáciou otázky. Takýto spôsob môže vzbudzovať pocity neistoty. Je lepšie sa mu vyhnúť. Aby ste pôsobili istejšie a autoritatívne, klesajte na konci kľúčovej vety hlasom.

Nehovorte príliš nahlas

Zvýšeným hlasom zvyčajne hovoria ľudia, ktorí sú si neistí a necítia sa dobre. Avšak zdravý človek konverzujúci príliš nahlas môže pôsobiť nepríjemne a vyvolávať rozpaky, najmä ak sa nachádza na verejnom mieste. Ak o sebe vieme, že hovoríme príliš hlasno, snažme sa kontrolovať, najmä ak máme pred sebou osobu, ktorú vidíme prvýkrát.


Viete správne viesť rozhovor? Napíšte ostatným čitateľom  svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame