Ako úspešne bojovať s opicou? Na toto všetko myslite predtým, než si pripijete

Prípitok

unsplash.com

Prípitku sa na rodinných oslavách a stretnutiach vyhneme len ťažko. Hovorí sa, že jeden pohárik nám nemôže uškodiť. Horšie to však môže byť vtedy, ak si dáme dva či tri. Ráno príde neznesiteľná bolesť hlavy a neostáva nám nič iné, len preležať celý deň v posteli a čakať na to, kým ustúpi. Prečítajte si tipy, vďaka ktorým sa týmto problémom vyhnete.

1. Keď pijú ženy, je to iné

Najhoršie je, ak sa chcú ženy vyrovnať v pití mužom. V tomto prípade na pohlaví skutočne záleží a nie je jedno, či tri deci vína vypije žena alebo muž. Háčik spočíva v tom, že muži majú v tele viac vody, ktorá alkohol riedi. Sú tak menej opití a na druhý deň nemajú tak často problém s takzvanou opicou. Ženy majú v tele vody menej a preto sa množstvo alkoholu v krvi zvyšuje rýchlejšie ako mužov. Aj keď vypijú rovnako.

2. Voda a džús sú dobrá voľba

Ak dopredu viete, že budete piť alkohol, nalejte si najprv pohár vody. Za každým drinkom alebo pohárom vína si z neho odpite, čím udržíte vaše telo hydratované a znížite tak pravdepodobnosť bolesti hlavy na druhý deň. Takisto sú dobré aj džúsy, ovocné šťavy alebo iné nápoje, ktoré obsahujú cukor. Vyhýbajte sa zapíjaniu alkoholu diétnymi nápojmi, ktoré možno neobsahujú kalórie, no prispievajú k tomu, že vás na druhý deň po pití bolí hlava.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa cez sviatky popíjať? Vyhnite sa cigaretám, zhoršujú totiž „opicu“


3. Víno nie je ideálnou voľbou

Mnoho ľudí si na prípitok vyberá víno v domnienke, že je lepším a jemnejším variantom ako iný alkohol. Nie je to však pravda. Víno obsahuje triesloviny, zlúčeniny, o ktorých je dobre známe, že u ľudí spôsobujú bolesti hlavy. Rovnako nie sú najlepšou voľbou ani whisky či brandy. Ak vás vždy po pití alkoholu bolí hlava, pite radšej číri alkohol. Domáce pálenky, vodka či gin sú pre vás prijateľnejšou alternatívou.

4. Káva nepomáha

Množstvo výskumov sa zaoberá otázkou, čo zaberá na nepríjemnú opicu. Často sa prizerajú napríklad účinkom kávy, ktorú pije väčšina ľudí ako prvú po prebudení. Vedci dospeli k záveru, že káva absolútne nepomáha. Pri opici sa neodporúča, práve naopak. Kofeín v káve zúži cievy a opicu ešte zhoršuje. Ideálne je na druhý deň jednoducho piť veľa vody, aby sa predišlo dehydratácii.


Mohlo by vás zaujímať: Ideálna pomoc po prehýrenej silvestrovskej noci: 5 zaručených receptov na porazenie opice


5. Osvedčené triky

Ak vás trápi bolesť hlavy, skúste tieto osvedčené triky:

●       Sladkosti: Možno to znie ako hlúposť, ale cukor naozaj pomáha. V noci sa vaša pečeň snažila spracovať alkohol a nestihla metabolizovať energiu. Výsledkom je, že vám je zle, cítite sa slabo a trasú sa vám ruky. Dajte si cukor.

●       Izotonický nápoj alebo niečo slané: Po pití alkoholu máte v tele veľmi málo minerálov, najmä draslíka, horčíka, vápnika a sodíka. Doplňte ich niečím slaným alebo izotonickým nápojom.

●       Domáci vývar: Tento trik určite poznáte. Silný domáci hovädzí alebo kurací vývar ulahodí vášmu telu a to vďaka vitamínom, minerálom a bielkovinám, ktoré obsahuje.

●       Pite jemne perlivé minerálky: Jemné bublinky pomôžu vášmu telu. Príliš veľa bubliniek podráždi žalúdok a nesýtené vody nepomôžu žalúdku vytráviť. Pite najmä tie minerálky, ktoré majú vysoký obsah minerálov.

6. Čas je najlepší liek

Znie to ako poriadne klišé, ale vaše telo potrebuje na vytriezvenie najmä čas. Na druhý deň po oslave si teda neplánujte žiadne namáhavé aktivity, i keď je pravda, že ľahké cvičenie vám môže pomôcť. Nepodáte zrejme žiaden úžasný výkon, no napríklad taká joga je podľa odborníkov ideálna. Pomôže telu zbaviť sa toxínov z trávenia alkoholu. Takisto váš stav zlepší aj studená sprcha a následná prechádzka na čerstvom vzduchu.


Akými metódami sa najrýchlejšie podarilo dostať z opice vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: unsplash.com, unsplash.com, Lenka
Odporúčame