Ako vo vzťahu odhaliť manipuláciu? Na toto si dajte pozor!

Muž

gettyimages

Našli ste si partnera či partnerku no máte pocit, že čosi nie je v poriadku? Možno ste sa ocitli vo vzťahu s manipulátorom.

Manipulátorom môže byť muž aj žena, na pohlaví vôbec nezáleží. A tzv. gaslighting – nebezpečná manipulácia vo vzťahu, nemusí byť pritom výlučne záležitosťou začínajúcich vzťahov. Pokojne sa môže objaviť v inak vyrovnanom dlhoročnom manželstve. Overte si, či sa týka aj vás.

Čo je ešte normálne?

Možno vás to prekvapí, ale do istej miery je manipulátorom každý. Snažíme sa partnera ovplyvniť aby sme dosiahli čo chceme. Určite najlepšie viete, ako na toho svojho či svoju. Niekto využíva milé slovo, u iného zaberá dobrá večera či dokonca sex. Žena chce možno takýmto spôsobom dosiahnuť kúpu novej kabelky, muž voľný víkend s priateľmi na futbale. Kým ide len o malé ovplyvňovanie sa, nepredstavuje to pre lásku výrazný problém. Ak to však prerastie do vedomej manipulácie, mali by sme okamžite spozornieť a situáciu riešiť.

Odhaľuje sa ťažko

Kým s neškodnou manipuláciou sa stretávame v každodenných situáciách, pri gaslightingu už dochádza k systematickému spochybňovaniu partnera, jeho osobnosti, vnímania, pocitov aj faktov. Odhaliť ho vo vzťahu nie je jednoduché. Hlavne v začiatkoch má človek ružové okuliare a očividné prejavy ignoruje. Treba si všímať predovšetkým to, či nás partner berie vážne a rešpektuje. Určite nie je v poriadku, ak príliš často reaguje slovami: „To ty nezvládneš“,  „Si len precitlivená(ý)“, „Preháňaš to“, „To nie je pravda“, „Takto to nebolo“ či „Je to tvoja vina“.

Náš tip na zaujímavé podujatie: HEX 30 / KEĎ SME S VAMI TOUR 2019

Manipulátor chce byť pánom situácie

A za každých okolností mať navrch. Nie je výnimkou, že si zvyšuje pošramotené sebavedomie. Vďaka premysleným manipuláciám sa ľudia správajú tak, ako si praje a získava tak pocit, že je dôležitý. Potrebuje o všetkom rozhodovať a mať všetko pod kontrolou, pričom je mu jedno, že ubližuje. Život s takýmto človekom môže byť pri rozvinutej forme doslova peklo.

Následky môžu byť dlhodobé

Obeť sa z pazúrov manipulátora sama vymaní len s ťažkosťou. Spočiatku si možno ani neuvedomí, že ňou partner manipuluje, neskôr prijme jeho výhrady voči svojej osobe a považuje ich za objektívnu skutočnosť. Keď vám niekto opakovane hovorí, že niečo nedokážete, začnete mať nízke sebavedomie a uveríte mu. Keď spochybňuje vaše city a pocity, začnete o nich pochybovať tiež. Keď skresľuje realitu, začnete ju vnímať jeho očami. Človek stráca rozhodnosť a čoraz viac sa spolieha na manipulátora.

Veľkou pomocou môže byť tretí človek. Práve niekto nestranný totiž dokáže obeť upozorniť na nezvyčajné správanie. Následne ju nasmerovať tak, aby si konanie manipulátora uvedomila. Dôležitá je podpora a získanie stratenej sebadôvery. Potom už zostáva len jediné – pokúsiť sa manipulujúce správanie partnera zastaviť alebo sa od neho úplne odpútať.

Mohlo by vás zaujímať: Partneri sa môžu odcudziť v akomkoľvek veku: Je váš vzťah v ohrození?

5 typických znakov manipulátora:

1. Prekrúca vaše výroky tak, aby vás postavil do horšieho svetla a on sa ukázal v tom lepšom.

2. Používa lichôtky či darčeky, aby si vás zaviazal, a potom požaduje odplatenie láskavosti.

3. Vyvoláva vo vás pocity viny a odvoláva sa na vašu lásku či zodpovednosť.

4. Mení svoje názory a správanie podľa situácie tak, aby mal z toho čo najväčší prospech.

5. Sám seba stavia do pozície obete a z vás robí vinníka z každého jeho neúspechu. 

Máte skúsenosti s manipulátorom vo vzťahu? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame