Ako vrátiť zlatu stratený lesk? S týmto návodom bude ako nové

Šperky

gettyimages

Správna starostlivosť o zlato je mimoriadne dôležitá. Roky nosené svadobné obrúčky, zlaté retiazky a iné šperky môžu bez pravidelného čistenia stratiť svoj lesk a zmeniť celkový vzhľad.

Pravé zlato je voči špine a usadeninám veľmi odolné, avšak veľké množstvo zlatých šperkov obsahuje prímes iných kovov. Časom preto začnú meniť farbu a strácať svoju pôvodnú krásu. Najmä na drobných retiazkach sa môže zachytiť kožný maz a chemikálie v ovzduší môžu spôsobiť miernu oxidáciu. Ak máte pocit, že váš obľúbený šperk už nežiari ako kedysi, vráťte mu zašlú slávu vďaka týmto tipom.

1. Čistite zlato pravidelne

Aj keď voľným okom nevidíte žiadne zmeny, aspoň dvakrát za rok by ste mali svojim šperkom dopriať dôkladné čistenie. Používajte na to teplú vodu a mydlo na ruky, alebo saponát s jemným zložením. Rozpustite pár kvapiek mydla v nádobke s vodou a šúchajte prstami po šperku.


Mohlo by vás zaujímať: Zlato, striebro či „bižutka“: Ako čistiť šperky, aby vyzerali opäť ako nové?


2. Použite jemný kartáč

Ak na povrchu zlata vidíte výraznejšie usadeniny, vyčistite ich pomocou mäkkej zubnej kefky alebo kefy určenej pre bábätká. Vyhnite sa ostrým štetinám, ktoré môžu povrch poškriabať. Pri čistení buďte trpezliví a nepoužívajte príliš horúcu vodu.

3. Vyhnite sa dráždivým čističom

Niektoré návody radia použitie sódy bikarbóny alebo zubnej pasty. Látky, ktoré sa v nich nachádzajú, však dokážu narobiť viac škody ako osohu. Vyberajte preto mydlá a čističe, ktoré sú určené na citlivú alebo detskú pokožku. Agresívne chemikálie môžu šperky úplne zničiť. Ak sa na jednom šperku nachádzajú okrem zlata aj drahokamy, krištále alebo iné kamene. V tomto prípade buďte pri čistení mimoriadne opatrní.


Mohlo by vás zaujímať: Šibnutý experiment so zlatou tehličkou za 40-tisíc: Rozlisovali ju len pre vlastné potešenie


4. Šperk vyleštite

Posledným krokom v čistení zlata je jeho leštenie. Nepoužívajte papierové vreckovky ani toaletný papier, čiastočky dreva, ktoré sa v ňom nachádzajú, môžu povrch poškriabať. Použite jemný uterák alebo handričku z mikrovlákna. Krúživé pohyby môžu zanechať stopy, leštite preto šperk iba v jednom smere.

5. Ako zlato skladovať?

Ak zlatý šperk práve nenosíte, uložte ho do samostatnej krabičky. Nikdy neukladajte viac kusov zlatých šperkov do jednej nádoby, môžu sa navzájom poškriabať alebo zamotať. Ideálne je uloženie do jednej pozície pomocou peny, do ktorej šperk zapichnete. Ak už nemáte pôvodnú krabičku, v ktorej zlatý kúsok prišiel, v najhoršom prípade poslúži aj obyčajný polystyrén.

Náš tip: Ak domáce čistenie nepomôže, nechajte si šperk vyčistiť profesionálne v zlatníctve. Nikdy však neexperimentujte s chemickými čističmi.


Ako sa o svoje zlato staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame