POROVNANIE Ako kúpiť ideálny gril na záhradu, balkón či priamo do kuchyne? Našli sme ich za vás!

Vybrali sme pre vás tie najlepšie grily na slovenskom trhu

Vybrali sme pre vás tie najlepšie grily na slovenskom trhu (Zdroj: pexels.com/Luis Quintero)

Leto a s ním spojené dovolenky a prázdniny sa už u nás tradične nesú v znamení grilovačiek. Ak plánujete oslavu narodenín, odmenu za vysvedčenie vašich detí alebo chcete jednoducho stráviť príjemné chvíle v kruhu rodiny, nie je nič lepšie ako spoločné chvíle na čerstvom vzduchu. Existuje milné tvrdenie, že dobrá grilovačka je len v dome na záhrade. Nie je to pravda, aj bytová terasa ponúka skvelé podmienky. Vyberte si pomocníka, ktorý spríjemní vaše chvíle a pripraví vám dokonalé občerstvenie.

Grily si na úvod môžeme rozdeliť do hlavných kategórii. Delia sa v závislosti od paliva, ktoré je potrebné na ich prevádzku. Poznáme elektrické, plynové a grily na drevené uhlie. Každý z nich má isté výhody a nevýhody a je len na vás, ktorú kategóriu si vyberiete. My sme ich porovnali namiesto vás a doplnili o tipy na konkrétne modely.

Elektrické grily

Tento ty je najjednoduchší na obsluhu. Nemusíte kupovať žiadne plynové bomby či uhlie – stačí vám zástrčka. Ak ste na záhrade a zástrčka nie je na dosah, všetko vie vyriešiť predlžovačka. Výhodou je taktiež bezproblémové používanie v interiéri, takže ak začne pršať a vaša terasa nie je zastrešená, zábava s dobrým jedlom môže pokračovať vnútri. Sú cenovo dostupnejšie a veľmi jednoduché na čistenie. Plnohodnotné grilovanie však nenahradia, a preto sa na nich mäso upečie rovnako ako na panvici.

Ako sme spomínali, elektrické grily zoženiete doslova za babku. Dôkazom je aj model Sencor SBG, ktorý kúpite už do 40 eur. Tvorí ho len grilovacia doska, protisklzové pevné nožičky na horizontálne uchytenie a koliesko pre úpravu teploty (tú nastavíte až do 220 °C). Samotná doska je rozdelená na hladkú a zúbkovanú časť, a preto je skvelá ako na mäso, tak aj na párky, ryby či zeleninu. Na údržbu stačí obrúsok či vlhká handrička a váš gril je znova pripravený na akciu.

Pre náročnejších grilmajstrov odporúčame siahnuť po značke, ktorá aktuálne dominuje slovenskému trhu. Model Tefal Ultracompact si zamilujete. Ak chcete zdravšie grilovať, ponúka okrem grilovacej nepriľnavej dosky aj zabudovaný plech na odkvapkávanie. Dosku môžete od tela oddeliť a vyčistiť v umývačke riadu. Má tri nastaviteľné pozície a váži len 4 kilogramy, a preto je skvelý aj na cesty. Zaplatíte zaň 80 eur.

Tefal má však aj vyššiu triedu svojich grilov. Konkrétne Tefal Oprigrill+ obsahuje až 6 automatických programov a indikátor stupňa pečenia. Zabudovaný senzor vám odmeria hrúbku steaku a nastaví správnu teplotu na jeho prepečenie. Taktiež ho umyjete v umývačke riadu a výrobca vám ponúkne záruku opravenia až na 10 rokov. Kvôli väčšej platni váži 6 kilogramov a bude vás stáť približne 130 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Grilovacia sezóna začína! Objavte tipy majstrov na dokonalé ryby, zeleninu alebo krkovičku


Plynové grily

Plynové grily sa pýšia rýchlym dosiahnutím požadovanej teploty. Výhody majú veľmi podobné elektrickým grilom – nemusíte mať starosť o nepríjemný dym či nežiadúci oheň a zapnete ich taktiež ľavou zadnou. Výhodou je však fakt, že ich nemusíte zapájať do elektriky, preto si nájde svoje miesto aj v záhradách, kde nie je elektrika dostupná. Stále to však nie je to tradičné grilovanie.

Posúvame sa do vyššej cenovej kategórie. Gril StrendPro BBQ Valencia stojí 140 eur. Jeho prevedenie vďaka nožičkám nevyžaduje žiadny stolový priestor navyše. Funguje na butáne, propáne a ich kombinácii. Vnútri má dva väčšie horáky a na boku jeden menší, pričom na ľavej strane máte priestor na odkladanie ešte neupečených alebo práve dopečených kúskov. Každý horák sa ovláda vlastným tlačidlom a celý gril na kolieskach váži necelých 18 kilogramov, takže s ním nie je zložité manévrovať.

Táto značka ponúka aj o niečo drahší a výkonnejší model. StrendPro BBQ Gordon kúpite od 250 eur. Ponúka štyri hlavné a jeden vedľajší horák. Rovnako ako jeho mladší brat, funguje pomocou butánu, propánu a ich kombinácii. Oproti modelu Valencia je o niečo vyšší a má viac miesta v spodnej časti – až na dve plynové fľaše (do 11 kilogramov). Samotné mriežky na horákoch sú odnímateľné a ľahko čistiteľné. Váži však takmer 30 kilogramov a jeho časté prenášanie vie potrápiť.

Naše posledné odporúčanie plynového grilu je z vysokej cenovej kategórie. Gril G21 California BBQ stojí síce 400 eur, ale ponúka kvalitné celonerezové prevedenie, ktorému nevadí ani dážď. Samotné horáky vedia zohriať platne až na 450 °C. Samozrejmosťou je miska na odkvapkávanie, tri hlavné a jeden vedľajší horák (voliteľný, nakoľko sa dá prikryť a používať ako odkladacie miesto) a výrobcom predĺžená záruka z 2 na 4 roky. Kvôli nerezovému spracovaniu je však ťažší, váži až 45 kilogramov.


Mohlo by vás zaujímať: Overené tipy pre zdravšie grilovanie: Číslo štyri si zamilujete!


Grily na drevené uhlie

Grilovanie pomocou žeravých uhlíkov je spojované s dlhou históriou a pevnou tradíciou. Dnes ešte stále nájdete množstvo priaznivcov, ktorí naň nedajú dopustiť. Mäso chutí inak a pre labužníkov ho určite odporúčame. Zaujať môže aj technologická nenáročnosť – nemusíte sa starať o elektrinu ani o plyn, stačí vám drevené uhlie, ktoré zoženiete aj v supermarkete. Odradiť môže zložitejšie čistenie a odpad v podobe popola, ale často aj vyššia cena.

Jedným z lacnejších modelov je Cattara Royal, ktorý kúpite do 150 eur. Spracovaním sa podobá stredným plynovým grilom. Nechýba ukazovateľ teploty na vyklápacom veku, bočný aj spodný odkladací priestor či nastaviteľnosť výšky roštu od rozpáleného uhlia. Samotný rošt je liatinový a vie rovnomerne rozniesť teplotu. Váži 29 kilogramov a aj vďaka kolieskam je ľahko premiestniteľný.

Zrejme najznámejšou (a možno aj najdrahšou) značkou grilov na Slovensku je Weber. Ich model Weber Master Touch vďaka svojmu okrúhlemu spracovaniu doručí ten pravý pôžitok z grilovačky. Pýši sa tým, že grilovať môžete ako na priamom, tak aj na nepriamom ohni, či pomocou techniky pomalého varenia. Systém One-Touch zaistí dokonalú distribúciu tepla bez nutnosti ďalších nastavení. Váži necelých 25 kilogramov a premiestnite ho ľahko a jednoducho. Chýba mu však odkladacia plocha.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: plnielanu.sk, heureka.sk
Odporúčame