Ako vybrať posteľ a stoličku pre seniora? Zvoľte väčší komfort a bezpečnosť

Pár

gettyimages

Pre zvýšenie komfortu vášho života a bývania je dôležité prispôsobiť svojim potrebám najčastejšie využívané časti nábytku. Sú to práve posteľ a stolička, na ktorých denne strávite najviac času. Isto sú vám známe ťažkosti, ktoré môže spôsobiť stará, nevhodná posteľ – od bolestí chrbta, krku, kĺbov po celodennú únavu. Rovnako tak aj dvíhanie z nízko položenej postele môže byť od istého veku výrazne komplikovanejšie.

Takéto ťažké rána si predsa nezaslúži nikto z nás. Stolička, na ktorej sedíte v kuchyni, alebo aj kreslo v obývačke by mali byť prispôsobené tak, aby boli maximálne pohodlné a bezpečné. Plánujete kupovať novú posteľ alebo stoličky? Ako vybrať ideálnu posteľ pre seniorov? A aká stolička sa hodí do domácnosti seniora?

Dôležitá je výška postele

Posteľ pre starších ľudí musí byť vyššia ako bežná posteľ. Či to dosiahnete zvýšeným rámom alebo extra vysokým matracom, je na vašom rozhodnutí. Ideálna a pohodlná posteľ by mala siahať do výšky medzi kolenami a zadkom, približne v polovici stehennej kosti.

Vstávanie z postele by nemalo byť fyzicky náročné – teda z hlbokého posedu, pri ktorom máte nohy v kolenách zohnuté pod pravým uhlom, alebo i menším, ostrým uhlom. Matrac siahajúci do hornej polovice stehna ušetrí pri vstávaní aj líhaní bedrové kĺby pred ďalšou námahou. Pri vstávaní je však dôležité, aby chodidlá jednoducho dosiahli na podlahu. Nemajú zostať visieť vo vzduchu, pretože pri líhaní naspäť by ste sa na posteľ museli “štverať” alebo si prinajmenšom poskočiť.

Z toho dôvodu je veľmi dôležitá horná hrana. Neodporúča sa, aby bola pevná, drevená alebo kovová. Matrac musí túto hranu prevyšovať a na to, aby ste sa nezaborili, sú ako stvorené matrace so spevnenými vystuženými okrajmi.


Mohlo by vás zaujímať: Dobrá stolička dokáže zázraky: Pomôže proti kŕčovým žilám aj boľavej chrbtici


Voľba matraca a roštu

Každá generácia vyžaduje od matraca iné vlastnosti. Pre ľudí v staršom veku sa odporúča čo najvyšší matrac s vysokou priedušnosťou, najlepšie, ak v sebe spája viacero zón tvrdosti.

Názory na tuhosť matraca pre seniorov sa rôznia. Treba prihliadať na to, že pohybové ústrojenstvo a kĺbový systém už nie sú tým, čo bývali. Preto, ak sa na tvrdom matraci budíte na bolesti, vyberajte tentokrát viaczónový matrac, ktorý bude kopírovať vaše telo a počas spánku si budete môcť uspokojivo oddýchnuť.

Výborné sú tiež matrace z pamäťovej alebo lenivej peny, ktoré sa prispôsobujú krivkám vášho tela a nikde netlačia. Hlavným bodom vášho skeletu tak poskytnú dostatočnú oporu aj úľavu. Na opačnej strane – veľmi mäkký matrac sťažuje vstávanie. Kompromisom sú tiež aj obojstranné matrace s dvomi rozličnými tvrdosťami.

Aký rošt zvoliť?

Zabudnite na pevnú plnú dosku alebo drevený latkový rošt. Priedušnosť matraca by ste mali mať na zreteli ako prioritu. Najmä, ak sa na posteli trávi viac času ako zvyčajne, napríklad z dôvodu zhoršenej pohyblivosti alebo doliečovania po operácii.

Základnou výbavou každej dobrej postele pre seniora by mal lamelový rošt s možnosťou nastavenia tuhosti. Veľmi populárne, avšak cenovo náročnejšie sú manuálne polohovateľné a elektricky polohovateľné rošty, na ktoré sa však hodia iba isté kategórie matracov, ktoré so zmenami tvaru roštu nebojujú, ale sa efektívne prispôsobujú. Takými sú matrace zo studenej peny alebo latexu.


Mohlo by vás zaujímať: Vyberáme novú posteľ: Aby sa vám spalo ako vo vatičke


Ktoré prvky konštrukcie sú nápomocné?

Všetky tie, ktoré vám uľahčia vstávanie, líhanie a odkladanie dôležitých osobných vecí. Starším ľuďom sa mimoriadne hodí posteľ, ktorá má zvýšenú nielen oblasť záhlavia (ideálne s mäkkým čalúnením), ale i bočnicu pri nohách. Táto stabilná časť postele sa osvedčí najmä pri vstávaní a počas spánku zabraňuje spadnutiu paplóna.

Nočný stolík by mal byť priestranný a mobilný. Ak jeho plocha nepostačuje, namontujte v okolí postele pevné odkladacie police. Myslite na to v prípade imobilnosti niektorého člena vašej rodiny. Je dobré, ak má všetky dôležité veci na dosah ruky, bez rizika spadnutia z postele, ako tomu občas býva pri snahe dosiahnuť na veci zo stola, ktorý je blízko..

Dva tipy na netypické stoličky pre seniorov

Pre seniorov a horšie pohyblivé osoby sa výborne hodí tzv. kúpeľňová stolička s výškovo nastaviteľnými madlami, s nastaviteľnou výškou sedu a odnímateľným operadlom. Sú vybavené hygienickou protišmykovou úpravou sedáku, otvormi v sedáku pre odvod vody a špeciálne pogumované ukončenia nôh zabraňujú neželanému pohybu po klzkých mokrých plochách.

Na druhej strane je komfortné pohodlné kreslo alebo polokreslo s pevnou vystuženou opierkou chrbta a bokov, najčastejšie v koženkovej úprave, ktorá sa ľahko udržuje v čistote. Ak zvolíte model vybavený odolnými kolieskami, poslúži aj ako občasný “vozíček” v byte. Pri zhoršenej mobilite a bolestiach nemusí senior zakaždým vstávať, pár metrov ho potlačíte.


Čím sa pri výbere postele a stoličky pre seniora riadite vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame