Vyčistite rúru rýchlo a jednoducho: Prinášame overené tipy aj bez chémie!

rúra

S našimi radami špina nemá šancu (Zdroj: GettyImages)

V niektorých domácnostiach sa elektrická rúra na pečenie používa raz do týždňa, v iných každý deň. Keď však príde na rad čistenie, len máloktorá gazdinka sa do práce pustí s chuťou a entuziazmom. Keďže dráždivé čistiace prostriedky môžu vo vnútri spotrebiča zanechať škodlivé stopy, je lepšie prípadným výparom úplne predísť. Zozbierali sme pre vás tie najlepšie návody na čistenie, s ktorými sa váš pomocník bude opäť lesknúť ako nový.

V niektorých domácnostiach sa elektrická rúra na pečenie používa raz do týždňa, v iných každý deň. Keď však príde na rad čistenie, len máloktorá gazdinka sa do práce pustí s chuťou a entuziazmom. Keďže dráždivé čistiace prostriedky môžu vo vnútri spotrebiča zanechať škodlivé stopy, je lepšie prípadným výparom úplne predísť. Zozbierali sme pre vás tie najlepšie návody na čistenie, s ktorými sa váš pomocník bude opäť lesknúť ako nový.

Najúčinnejšia je prevencia

Ak si pri drhnutí elektrickej rúry nechcete zodrať ruky, neodkladajte údržbu až na predvianočné pečenie. Počas pečenia mäsa totiž prská výpek alebo sa vám môže stať, že cesto vykypí z formy. Mastnotu a nečistoty je najvhodnejšie odstrániť čím skôr, aby sa nepripaľovali zas a znova. V prípade, že vám tento typ spotrebiča nedávno doslúžil a obzeráte sa po novšej verzii, možno vás osloví práve pyrolytická rúra. Výrobcovia sa totiž pýšia jedinečnou technológiou, ktorá akékoľvek zvyšky spáli teplotou 500 °C na popol a následne ich stačí jednoducho pozametať metličkou alebo zotrieť navlhčenou handričkou.


Mohlo by vás zaujímať: Čaká vás veľkonočné pečenie? Nezabudnite pripraviť aj svoju rúru


Čomu sa radšej vyhnúť?

Aj keď je elektrická rúra zvnútra kovová, používanie drsných čistiacich nástrojov rozhodne nie je na mieste. Zabudnite preto na ostré drôtenky či kovové kefky, ktoré by mohli povrch poškrabať a nenávratne poškodiť. Výnimku tvorí škrabka na čistenie sklokeramickej varnej dosky, ktorá sa mnohým gazdinkám osvedčila pri odstraňovaní nečistôt zo skla na vnútornej strane dvierok. Vždy však platí, že rúru čistíme až vtedy, keď je dostatočne vychladnutá a nehrozí nám popálenie.

Vyskúšajte silnú trojkombináciu

Tento návod nie je čisto prírodný, pretože zahŕňa použitie prípravku na umývanie riadu, ale za vyskúšanie rozhodne stojí. Budete ho potrebovať jednu lyžicu, ktorú pridáte do zapekacej misy naplnenej vodou. Len čo vodu so saponátom vložíte dnu, rúru zapnite na 50 °C (horný aj spodný ohrev) a nechajte pracovať približne 50 minút, aby sa všetka mastnota uvoľnila. Keď rúra ochladne, vytvorte si zmes z dvoch lyžíc kyseliny citrónovej, dvoch lyžíc sódy bikarbóny a trošky vody tak, aby vám vznikla pasta. Touto zmesou za pomoci hubky vydrhnite všetky steny rúry, až kým nie sú úplne čisté.


Mohlo by vás zaujímať: Zlato, striebro či „bižutka“: Ako čistiť šperky, aby vyzerali opäť ako nové?


Všemocný ocot nikdy nesklame

Tento spôsob čistenia síce trvá pomerne dlho, no výsledok sa zaručene dostaví. Najskôr je potrebné vyrobiť pastu z jednej lyžice sódy bikarbóny a trošky vody. Touto zmesou ponatierame všetky pripálené miesta vo vnútri rúry a podľa možnosti necháme pôsobiť 12 – 24 hodín. Následne mokrou hubkou zotrieme toľko nečistôt, koľko pôjde. Pomocou rozprašovača na znečistené miesta nanesieme ocot a opätovne vyumývame mokrou hubkou. Celý proces zavŕšime tým, že rúru zapneme na teplotu 50 °C a necháme pôsobiť cca 20 minút. Pozitívom je, že zmes zo sódy bikarbóny a vody môžete použiť aj na sklenú plochu dvierok.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpirujte sa: Skvelé upratovacie tipy pre milovníkov poriadku


Dajte šancu citrónom

Snáď najlacnejší postup na vyčistenie elektrickej rúry odporúča použitie žltých citrusových plodov, ktoré sú obzvlášť účinné v prípade konvenčnej rúry. Všetko, čo budete potrebovať, sú dva citróny, ktoré vyžmýkate do menšej zapekacej misy. Do 1/3 objemu nádoby doplňte vodu, ponorte aj 4 odšťavené polovičky citrónu, všetko vložte do rúry a nechajte pracovať približne pol hodiny pri teplote 250 °C. V prípade silného znečistenia možno bude potrebné nechať citrónovú vodu pôsobiť dlhšie. Po vychladnutí rúry vyčistite všetky steny hubkou a silikónovou stierkou, ktorou uvoľníte väčšie kúsky. Ak špina nechce zísť dole, skúste ju ešte raz dobre postriekať citrónovou vodou a vydrhnúť. Na záver rúru osušte papierovým utierkami.


Máte overený recept na čistenie rúry na pečenie? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame