Ako znížiť náklady na prevádzku auta? Skúste tieto tipy a ušetrite stovky eur ročne

Ruky na volante auta.

Vyskúšajte naše tipy aj vy. Zdroj: Getty Images

Určite aj vy chcete, aby vás prevádzka auta stála čo najmenej peňazí. Šetrenie na nesprávnych miestach však dokáže v konečnom dôsledku spôsobiť viac škody ako úžitku. Máme pre vás šesť praktických tipov, s ktorými môžete ročne usporiť aj stovky eur.

1. Zbavte sa zbytočnej záťaže

Vozíte vo svojom aute niekoľko kilogramov zbytočností – náradie, smeti, oblečenie či iné predmety? Potom sa nemôžete čudovať, ak je spotreba vášho vozidla väčšia, ako by mala byť. Každý jeden kilogram sa počíta. Veci, ktoré sa povaľujú v kufri či odkladacích priečinkoch, zdvihnú spotrebu len minimálne, no z dlhodobého hľadiska vám z peňaženky vytiahnu nezanedbateľnú sumu.

Náš tip: Pokiaľ chcete ušetriť, snažte sa v aute voziť len nevyhnutné veci, ktoré potrebujete pre svoj komfortný život. Spotrebu viete znížiť aj tým, že z auta odmontujete doplnky, ktoré zhoršujú aerodynamiku – napríklad strešné nosiče.

2. Pozor na správny tlak v pneumatikách

Ako často kontrolujete tlak v pneumatikách? Pokiaľ ste ho nepreverili už poriadne dlho, mali by ste to čo najskôr napraviť. Z testov totiž vyplýva, že každý pokles tlaku o 1 PSI môže zapríčiniť nárast spotreby až o 0,2 %. Vďaka správne nahusteným pneumatikám môžete mať lepšiu spotrebu aj o 0,1 l/100 km.

Náš tip: V návode k svojmu autu, prípadne na štítku za dverami alebo na viečku palivovej nádrže nájdete odporúčania výrobcu, aký by mal byť tlak v pneumatikách pri nízkom a vysokom zaťažení. Tieto hodnoty sa snažte pravidelne kontrolovať a dodržiavať.

3. Klimatizáciu používajte s rozumom

Nie je žiadnym tajomstvom, že keď máte v aute zapnutú klimatizáciu, vaša spotreba narastie. V priemere ide až o hodnoty 0,2 – 1,5 l/100 km. Následkom toho sa vám každá jazda môže značne predražiť. Ak ju skutočne nepotrebujete, radšej ju vypnite.

Náš tip: Klimatizáciu počas teplých dní používajte skôr pri cestách mimo mesta. V mestskom prostredí je najekonomickejšie jazdiť s otvorenými oknami.

4. Vyskúšajte celoročné pneumatiky

Vymieňanie letných pneumatík za zimné a naopak vám takisto dokáže citeľne predražiť prevádzku auta. Nielenže si musíte kúpiť štyri nové pneumatiky, ale aj samotná výmena niečo stojí. Každý rok za prezúvanie, vyvažovanie či skladovanie pneumatík zaplatíte desiatky eur.

Náš tip: Aj tohto nákladu sa viete celkom jednoducho zbaviť. Stačí si zakúpiť kvalitné celoročné pneumatiky. Voľbou môže byť napríklad model AllSeasonContact od značky ContinentalTieto pneumatiky boli špeciálne vyvinuté tak, aby mali pôsobivý záber na zasnežených či mokrých vozovkách počas zimy, no zároveň špičkové vlastnosti aj pri vysokých letných teplotách. Okrem toho si vás získajú nízkym valivým odporom a dlhou životnosťou. Hodia sa najmä do južnejších okresov.

Continental.
Máme pre vás tip na kvalitné celoročné pneumatiky od Continetnal – model AllSeasonContact. Zdroj: Continental

5. Dajte si skontrolovať geometriu

Geometria kolies ovplyvňuje nielen jazdné vlastnosti vozidla, ale aj jeho spotrebu a životnosť komponentov. Ak je rozladená, zvyčajne dochádza k rýchlejšiemu opotrebeniu dezénu pneumatík. Budete ich tak musieť vymeniť za nové oveľa skôr. Nehovoriac o tom, že môže zvyšovať spotrebu pri jazde, v horších prípadoch aj o viac ako 1 %.

Náš tip: Medzi typické prejavy rozladenej geometrie kolies patrí ťahanie auta do strany pri vyšších rýchlostiach, zvýšená hlučnosť pneumatík a ich nerovnomerné opotrebúvanie. Ak ste si všimli tieto znaky, dajte si ju čo najskôr profesionálne nastaviť.

6. Na pneumatikách rozhodne nešetrite

Keď si kúpite najlacnejšie pneumatiky v ponuke, na prvý pohľad celkom pekne ušetríte. Myslite však na to, že z dlhodobého hľadiska budú mať výrazne horšie vlastnosti. Menej kvalitné pneumatiky totiž nemajú príliš kvalitne vyladenú konštrukciu, takže ich odpor valenia je vyšší. V dôsledku toho bude mať vaše auto väčšiu spotrebu paliva. Okrem toho, pneumatiky nižšej kvality majú často aj vyššiu hlučnosť.

Náš tip: Záleží vám na čo najdlhšej životnosti a kvalite? Riešením pre vás je model letných pneumatík UltraContact od Continental so zmesou YellowChili, ktoré majú vďaka výnimočnej konštrukcii pozoruhodný kilometrový výkon. Vynikajú aj univerzálnou konštrukciou s odolnou technológiou UltraShield. Akékoľvek nástrahy počasia zvládnu s technológiou adaptívneho dezénu aj letné pneumatiky PremiumContact™ 7. Nerobí im problém suchá či klzká cesta.

Vyhrajte so značkou Continental aj vy

Ušetriť na kúpe nových pneumatík môžete aj tak, že ich vyhráte. Stačí sa zapojiť do jarnej súťaže so značkou Continental – Conti ide na zelenú. Vyberiete si z mapy jeden ekologický projekt, ktorému chcete dať svoj hlas, zaregistrujete sa do losovania a potom už iba čakáte na vyhodnotenie. Hlavnou cenou sú pneumatiky ContiRe.Tex.

CHCEM SA ZAPOJIŤ DO SÚŤAŽE

Continental.
Zapojte sa do súťaže a vyhrajte. Zdroj: Continental

Advertoriál pripravený so spoločnosťou Continental.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame