Ako zo sci-fi filmu: Chirurg plánuje transplantáciu ľudskej hlavy

Doktor

thinkstockphotos.com

Čo kedysi bolo snom mnohých chirurgov či vedcov možno už o dva roky bude skutočnosťou. Taliansky chirurg podniká posledné kroky na zaistenie transplantácie ľudskej hlavy na iné ľudské telo. Má už presne premyslené ako na to, človek by mal byť po zákroku schopný normálne fungovať…

Taliansky chirurg Sergio Canavero sa stal známym v roku 2008 tým, že informoval o tom, že dva roky dvadsiatku osôb v trvalom vegetatívnom stave vďaka elektrostimulácii. Podľa medzinárodného vedeckého časopisu New Scientist sa zrejme chystá informovať o svojom zámere transplantovať hlavu na júnovej výročnej konferencii Americkej akadémie neurológov a ortopédov, ktorá sa bude konať v Annapolise v štáte Maryland. Početní chirurgovia, ktorých New Scientist kontaktoval, zatiaľ odmietli projekt komentovať, alebo povedali, že sa im zdá byť príliš extravagantný.

Ako by mala transplantácia prebiehať?

Sergio Canavero, riaditeľ Skupiny neuromodulácie v Turíne, vo februári však publikoval na stránkach časopisu Surgical Neurology International akúsi syntézu technických prostriedkov umožňujúcich transplantáciu: hlava príjemcu a telo darcu budú zmrazené. Tkanivo okolo hrdla bude oddelené a hlavné tepny spojené malými tubami. Hlava bude umiestnená na telo darcu a dva konce miechy budú spojené. Pacient potom bude tri alebo štyri týždne udržiavaný v kóme, aby sa nemohol pohybovať. Elektródy umiestnené v tele budú zabezpečovať stimuláciu miechy, pretože podľa výskumov to môže posilniť nové spojenia nervov. sa pacient prebudí, Canavero predpokladá, že bude schopný sa hýbať, cítiť svoju tvár a hovoriť. Do roka by pacient pri pravidelnej a intenzívnej fyzioterapii mohol znovu chodiť.


Mohlo by vás zaujať: Liek na plešinu menom transplantácia vlasov: Aké sú vaše možnosti?


50-60 pokusných králikov

,,Od môjho prvého oznámenia sa všetko zmenilo, vyhlasuje Canavero .  ,,Dnes sme skutočne pripravení hlavu transplantovať. Pokiaľ ide o technické aspekty, boli zverejnené významné štúdie, ktoré ukazujú, ako je možné vyriešiť ťažké poranenie chrbtice, kedy by potom pacienti mohli znova chodiť, a ktoré môžu byť aplikované pri transplantácii hlavy. Dostal som desiatky žiadostí o pomoc od pacientov trpiacich ťažkými chorobami: s Duchenneovou muskulárnou dystrofiou, kvadruplegiou (úplné alebo čiastočné ochrnutie všetkých štyroch končatín a trupu spôsobené poškodením miechy v dolnej krčnej oblasti), ale tiež od transsexuálov. Celkovo je pripravených robiť pokusné králiky 50 60 osôb,hovorí Canavero.

Východisko pre ľudí so svalovými chorobami

,,Chcel by som zdôrazniť, že operáciu v žiadnom prípade nebudem vykonávať v Taliansku. Verím, že to bude v Spojených štátoch, kde sú nadviazané kontakty. Inak v Číne alebo v Indii. Je nepochybné, že to je možné, nech si takzvaní experti hovoria čo chcú: test na zvieratách bol úspešný. Percento úspešnosti sa podľa môjho názoru pohybuje okolo 90 percent,uvádza chirurg. Podľa Canavera by táto technika mohla zachraňovať životy ľuďom postihnutým rakovinou alebo nervovými a svalovými chorobami, ktoré blokujú pohyblivosť.


Mohlo by vás zaujať: Zázračné kmeňové bunky vyliečia boľavé kĺby: Zistite ako a za koľko!


Zvieratá nové hlavy už mali

Prvý pokus o transplantáciu hlavy urobil na psovi sovietsky chirurg Vladimir Děmichov v roku 1954. Zhodnotil potom ešte niekoľko ďalších pokusov, ale psy prežívali len dva až šesť dní. Ďalšia podobná operácia sa s istým úspechom uskutočnila v roku 1970 v Spojených štátoch na opici: zviera sa však nemohlo hýbať, pretože nebola spojená miecha, a preto žilo len deväť dní, hoci telo hlavu prijalo. Nedávno lekár SiaoPching Žen z Harbin Medical University v Číne ukázal, že je možné uskutočniť transplantáciu hlavy na myši.


Myslíte si, že sa dočkáme podobnej transplantácie aj na ľuďoch? Za aký dlhý čas by sa to mohlo stať? Napíšte svoje postrehy a názory ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame