Alergie medzi nami: Prečo vznikajú a ako s nimi bojovať?

Žena

freedigitalphotos.net

Na Slovensku trpia nejakou formou alergie až dva milióny ľudí a ich počet neustále stúpa. Za posledných sto rokov sa počet alergikov zvýšil z pol percenta populácie na 40 percent. Zasahujú tak, spolu so srdcovocievnymi ochoreniami a rakovinou, najväčšiu časť populácie.

Tento alarmujúci stav je daňou za súčasný spôsob života. Alergie sú bezpochyby civilizačnými ochoreniami. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú alergické ochorenia štvrté najčastejšie sa vyskytujúce na svete a predstavujú tak spoločenskú, ako aj ekonomickú záťaž v oblasti kvality života.

Alergia má rôzne formy

Alergia je neprimeraná reakcia organizmu na látky, s ktorými sa stretávame v bežnom prostredí. Chemikálie v jedle, v liekoch, konzervačné látky, smog – všetky tieto vplyvy vytvárajú ideálne podhubie na ich vznik. Alergie môžu mať rôzne formy – od inhalačných alergií cez potravinové, respiračné až po alergie na lieky, či na jed hmyzu. Podľa údajov z Národného centra zdravotníckych informácií na Slovensku trpí alergickou nádchou viac ako 400 tisíc pacientov a bronchiálnou astmou až takmer 200 tisíc ľudí.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, prasknuté žilky či vrásky na tvári: Čo všetko hovoria o vašom zdraví?


Prečo vznikajú?

Rolu pri vzniku alergií zohrávajú genetické predispozície, no vplyv prostredia je ešte zásadnejší: „Ľudia žijúci vo veľkomestách sú vystavení väčšiemu riziku, ako ľudia žijúci na vidieku a blízko prírody“, hovorí klinická imunologička a alergologička MUDr. Katarína Bergendiová, PhD. Úlohu zohráva aj životný štýl. „Výživové návyky nesúvisia len so vznikom potravinových alergií, ale tiež so vznikom astmy. Medzinárodné štúdie ukázali, že tínedžeri, ktorí viac ako trikrát týždenne konzumujú „fastfood“, majú aj o 40 percent vyššiu pravdepodobnosť výskytu závažnej astmy,“ vysvetľuje MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Bojujte proti alergii pohybom

Mnoho z nás sedí v kancelárii za počítačom a doma pred televízorom, takmer vôbec sa nehýbe, dlhé hodiny trávime v klimatizovanom prostredí, zabúdame chodiť do prírody a konzumujeme priveľké dávky nevhodných jedál a nápojov. Obranyschopnosť si oslabujeme aj dlhodobým stresom, fajčením, používaním množstva chémie pri osobnej hygiene i údržbe interiéru, ale aj experimentovaním s exotickými potravinami na dovolenke.

Súčasťou životného štýlu alergikov by pritom mal byť pravý opak. Zdravá životospráva a športovanie, ktoré trénuje dýchacie svaly, nemožno podceňovať.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Neliečiť sa nevypláca

Podceňovať symptómy, nezaujímať sa o svoj zdravotný stav alebo nedbať na liečbu a odporúčania lekára, môže mať pre pacienta vážne dôsledky. Príznaky alergie v prvom rade obmedzujú človeka v jeho profesionálnych, ale i v spoločenských aktivitách a znižujú jeho výkonnosť v práci alebo pri štúdiu. Problémom je, že stav sa neskôr pravdepodobne zhorší. Napríklad neliečenú sennú nádchu zvykne komplikovať zápal prínosných dutín a časom sa z nej môže rozvinúť astma spojená s ťažkými záchvatmi, ktorá už bezpodmienečne vyžaduje konzultácie s lekárom a prísne dodržiavanie liečebných postupov. Rokmi môže alergik stratiť čuch, alebo sa mu pri opakovaných zápaloch stredného ucha zhorší sluch. Sprievodným problémom alergickej nádchy býva aj narušený spánok, ktorý vedie ku chronickej únave a pocitu vyčerpanosti a niekedy aj ku psychickým problémom. A ľudí s poškodeným srdcom neliečená alergia pre nedostatočný prísun kyslíka dokonca ohrozuje na živote. Iba necelých 20 percent pacientov má šťastie, že alergia sa rokmi nevyvíja a stav sa nemení.

Pomôže alergiológ

Pri opakovaných, často aj chronických zdravotných problémoch, sa ľudia zvyknú spoľahnúť na voľno predajné antihistaminiká, rôzne tabletky a spreje či kvapky do nosa, ktoré však väčšinou len potlačia a zmiernia príznaky alergie. Pacientovi môže skutočne pomôcť len alergiológ, ktorý problém pomocou špeciálnych testov diagnostikuje a určí správnu liečbu. Kľúčové je užívanie predpísaných liekov a akceptovanie odporúčaní lekára, ktoré pomáhajú znížiť negatívny vplyv zdroja problémov pacienta – konkrétnych alergénov. Zároveň je však nevyhnutné zmeniť štýl života. Naučiť sa správne stravovať a uprednostňovať zdravé potraviny, venovať sa pohybovým aktivitám, dostatočne dlho spať a relaxovať, vyhýbať sa stresu a vzdať sa alkoholu i fajčenia. Tým všetkým si každý dokáže systematicky posilňovať imunitu a budovať organizmus odolný voči vonkajším vplyvom.


Mohlo by vás zaujať: Nástraha leta v podobe alergie na slnko: Ako sa zbaviť nevábnych pupencov?


Kúpele ako účinná alternatíva

Ak už ale alergiou trpíte, súčasťou liečby sú aj liečebné pobyty v kúpeľoch. Možností je niekoľko, ako však vybrať ten správny? „Pacientom často lekári ponúknu zoznam kúpeľov vhodných na liečbu ich problému, avšak, ďalej už neporadia. Cieľom RelaxGalaxy je na základe zadaných kritérií, vybrať najvhodnejší balíček. Máme tím odborníkov, ktorí vedia poradiť, čo je pre toho-ktorého individuálneho pacienta najlepšie“, hovorí výkonný riaditeľ RelaxGalaxy.sk Peter Salem a dodáva, že sa nestačí rozhodovať na základe toho, ktoré kúpele sú najbližšie k bydlisku pacienta. Treba si tiež uvedomiť, že kúpele už nefungujú vo „väzenskom režime“, ale ponúkajú veľa zaujímavých aktivít nielen pre dospelých, ale aj pre malých pacientov.

Jednou z možností liečby respiračných ochorení sú aj najväčšie kúpele na Morave – Luhačovice. „Medzi základné liečebné metódy u nás patrí pitná kúra (minerálne vody, napríklad Vincentka), ale tiež inhalácia a rôzne typy kúpeľov, ktoré využívajú prírodné bohatstvo liečivých minerálnych prameňov“, vysvetľuje vrchná sestra kúpeľov Luhačovice Hana Kolaříková. Podobne ako v iných kúpeľoch v Česku aj na Slovensku, aj tam majú pacienti k dispozícii masáže, prísadové kúpele, ale tiež netradičnú akupunktúru, plynové injekcie, elektroliečbu, svetloliečbu, oxygenoterapiu alebo špeciálnu magnetoterapiu.


Trpíte nejakou alergiou? Čo vám pomáha vylepšiť váš zdravotný stav? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora
Odporúčame