Alergie nám vedia dať skutočne zabrať: Vyskúšajte tipy, ako poraziť jarné problémy

Kvety

gettyimages

Stačí, že sa oteplí nad desať stupňov a o našu nevyžiadanú pozornosť sa hlásia prvé peľové alergény. Peľové alergie potrápia na jar každého tretieho človeka. Svetová zdravotnícka organizácia dokonca uvádza, že do roku 2050 už bude každý každý druhý človek alergik. Ako je to možné, že pred desiatkami rokov sme o alergiách ani nechyrovali? Prečo ľudský organizmus takto prehnane reaguje na kvitnúce stromy, kvety a trávy, s ktorými by mal žiť v súlade?

Daň za dobu a životný štýl

Za posledné desaťročia sme sa veľmi priblížili tomu, čo sme zvykli nazývať západnému štýlu života. Naše životy sa z prirodzeného prostredia presunuli do toho, ktorý umelo vytvoril človek. V priamom kontakte s prírodou trávime skutočne málo času, miesto toho sme vystavení pôsobeniu umelých materiálov a chémii, ktorá je prítomná nielen v čistiacich prostriedkoch, ale aj potravinách.

Ak si k tomu prirátame elektronický smog, nadmerné užívanie antibiotík a vyššiu mieru stresu, netreba sa čudovať, že takto v jadre oslabený organizmus neprimerane reaguje na látky, s ktorými bežne neprichádza do kontaktu. Za zvýšeným výskytom alergií za posledné roky je aj narastajúca obezita v populácii, zlá črevná mikroflóra, kvalita výživy a krátka dĺžka dojčenia.

Aké druhy alergií poznáme?

Ako znie definícia alergie? Ide o neprimeranú alebo prehnanú reakciu imunitného systému na rôzne látky, ktoré sa inak nazývajú aj alergény. O alergii rozhoduje samozrejme aj dedičnosť a preto máte na niektoré alergie, vyskytujúce sa vo vašej rodine, predispozície. Dokonca môžete byť dlhé roky latentnými alergikmi a až pre nevhodný životný štýl sa ochorenie prejaví naplno.

Okrem peľových alergií vám život môžu skomplikovať alergie na zvieratá, plesne a roztoče, alergia na kov, slnečná alergia, potravinové alergie, alergie na bodnutie hmyzom. Dokonca vás nemusí potrápiť iba jeden druh alergie, ale sa ich hneď niekoľko skombinuje.


Mohlo by vás zaujímať: Alergie klopú na dvere: Prežite ich v zdraví s overenými trikmi


Hlavné príznaky peľovej alergie

Na spustenie alergickej reakcie stačí pár nevinne poletujúcich čiastočiek peľu vo vzduchu. Ak ste na ne citliví, začnete kýchať, opuchne vám sliznica nosa (čo sa prejaví zvýšenou vodnatou sekréciou), začnú vás svrbieť oči a opuchnú spojivky. V neskoršom štádiu sa pridávajú problémy s kašľom, bolesťou hlavy, celkovou únavou a ťažkosti s dýchaním, ktoré pri neliečenej sezónnej peľovej alergii môžu vyústiť do rozvoja astmy.

Peľovú alergiu neignorujte

Miesto toho, aby ste sa tešili z čoraz krajších teplých dní, neviete sa dočkať, kedy za sebou zatvoríte dvere a budete mať konečne pokoj od peľov. Peľovým alergikom toto obdobie výrazne znižuje kvalitu života a prihliadnuc na množstvo nosových sprejov, voľne dostupných preparátov alebo antihistaminík, treba na rovinu povedať, že aj alergia ide do výdavkov.

Preto, ak pravidelne, v rovnakej časti roku trpíte vyššie spomínanými príznakmi, je dôležité, aby ste sa podrobili testom u alergiológa. Ten z výsledkov určí, o aký alergén ide a čomu sa treba vyhýbať.

Ak ste peľový alergik, sledujte peľový kalendár – získate základný prehľad o tom, kedy kvitne rastlina, ktorá vám spôsobuje komplikácie. Okrem toho, funguje aj tzv. peľová služba alebo peľové spravodajstvo, ktoré monitoruje aktuálny výskyt peľových častíc v ovzduší a určuje ich koncentráciu na metre kubické ovzdušia.


Mohlo by vás zaujímať: Alergia sa môže objaviť aj v staršom veku: Čo vás čaká v takom prípade?


Ako toto kritické obdobie roka prekonať?

Peľová sezóna môže byť každý rok iná. Vo veľkej miere rozhoduje počasie, dĺžka zimy a počet daždivých dní. Ak sa postupne začína otepľovať už od januára, príznaky peľovej alergie vás sprevádzajú niekoľko mesiacov. Ak sa výraznejšie oteplí až koncom marca, aj stromy a kvety si urýchlene “odkvitnú svoje” a za pár týždňov máte s alergiou pokoj.

Čo robiť, aby ste sa peľovú alergiu zmiernili?

  • Vždy po návrate domov sa čím skôr vyzlečte z oblečenia, v ktorom ste boli vonku, umyte si okrem aj rúk aj tvár, prípadne vlasy. Neroznesiete tak alergie na textílie v domácnosti.
  • Počas slnečných a veterných dní obmedzte pobyt vonku na minimum, von sa vyberte po daždi – utlmil poletujúce alergény.
  • Pozor na prílišné vetranie v spálni. Alergény sa usadia na posteľnej bielizni a miesto úľavy a pokojného spánku si vás počká ďalšia dávka kýchania.
  • Nesušte bielizeň vonku.
  • Obmedzte vplyvy, ktoré môžu negatívne pôsobiť na dýchaciu sústavu – fajčenie, časté používanie chemických čistiacich prípravkov, ktoré dráždia dýchanie.
  • Ak máte možnosť, používajte účinnú čističku vzduchu s kvalitnou filtráciou.

Čo v boji s peľovou alergiou najlepšie pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame