Alkohol a jeho účinky: Takto nám škodí a takto prospieva!

víno

SITA

Fakt, že alkohol negatívne vplýva na naše zdravie je známe už oddávna. Každého milovníka tejto odsudzovanej pijatiky však určite poteší skutočnosť, že v správnych množstvách môže mať na náš organizmus aj pozitívne účinky.

Vedeli ste napríklad, že mierne pitie alkoholu pomáha telu zvyšovať hladinu „dobrého“ cholesterolu (lipoproteínov HDL, ktoré sú zodpovedné za odvádzanie cholesterolu z tela)? Alebo že u ľudí, ktorí s mierou pijú alkohol, môže v staršom veku dôjsť k menej výraznému úpadku mentálnych schopností než u ich rovesníkov, ktorí alkoholické nápoje nekonzumujú?

Posilnite svoje srdce!

Množstvo odborných svetových štúdií už potvrdilo, že alkohol má priaznivý vplyv na činnosť srdca a celkový cievny systém ľudského organizmu. Kľúčovou otázkou je však množstvo požitého alkoholu. Vedci zdôrazňujú, že prospešný je len jeden pohárik pálenky, jeden ležiak alebo pohárik vína za deň. Ľudia, ktorí túto dennú hranicu poctivo dodržujú, majú oproti abstinentom či náruživým pijanom približne o štvrtinu zníženú šancu na kardiovaskulárne ochorenie. „Podľa receptúry mojich rodičov si pravidelne každé ráno doprajem jeden malý pohárik domácej pálenky a aj napriek svojmu veku som doposiaľ nikdy nemala problémy s cievami alebo srdcom“, priznáva pani Hana (64). 


Mohlo by vás tiež zaujať: Doprajte si tekutý chlieb: Pohárom piva denne k lepšiemu zdraviu!


Nalejte si červeného!

Je jedno, či konzumujete víno zo Slovenska, Francúzska alebo inej krajiny, dôležité je aby bolo červené. Každé červené víno totiž obsahuje kombináciu rozličných látok, ktoré majú na ľudský organizmus komplexný účinok. Tým základným je potláčanie oxidačného stresu, čo v preklade znamená zabránenie poškodzovaniu buniek a rozvoju zápalových či nádorových ochorení. Ďalším je vplyv na kardiovaskulárny systém, prírodné látky obsiahnuté vo víne majú totiž priaznivý účinok na znižovanie krvného tlaku. Tretím a veľmi dôležitým účinkom je zníženie zrážanlivosti krvi, čo vedie k stavu, ktorý ľudovo označujeme ako „zriedenie krvi“. Aj pri víne je však kritické dávkovanie. Pri prekročení určitej hranice sa liečivé účinky tohto „nápoja bohov“ menia na škodlivé. Odborníci odporúčajú pre človeka s hmotnosťou 70 kilogramov zhruba tri decilitre na deň, pre nežné pohlavie je denná dávka asi o pol decilitra nižšia. To v prepočte znamená približne jeden až dva poháre červeného vína za 24 hodín.    


Mohlo by vás tiež zaujať: Nápoj bohov slúži aj ľuďom: Toto všetko pre vás urobí červené víno!


Abstinenti: Piť či nepiť? To je otázka…

Znalci sa jednoznačne zhodujú na tom, že nie je potrebné, aby sa z abstinentov stávali ľudia konzumujúci alkohol v odporúčanom množstve. Rovnako prospešný účinok na naše srdce a cievy má totiž aj zdravá strava a dostatok pohybu na čerstvom vzduchu. Pri týchto veciach však nemusíme riskovať, že nám alkohol až priveľmi zachutí, čo môže viesť k postupnému nežiaducemu navyšovaniu dennej dávky. To by sa totiž mohlo celé otočiť proti nám a naše zdravie by sa dostalo do ohrozenia.


Mohlo by vás tiež zaujať: Klasické mýty o káve: Čo je na nich pravdy?


Hrozba a negatívne následky

Nadmerné popíjanie alkoholu u ľudí výrazne zvyšuje riziko infarktu a mŕtvice a spôsobuje ochorenia pečene a ďalších orgánov. Pri dlhodobom požívaní tak častokrát dochádza k cirhóze pečene, čo je závažné a veľmi nepríjemné ochorenie, na ktoré dopláca väčšina alkoholikov. Ľudia, ktorí holdujú pijatike majú aj psychické problémy, neraz sa ocitnú na úplnom dne spoločnosti a urýchlene potrebujú vyhľadať odbornú pomoc.

Tak ako pri všetkom, aj pri alkohole platí staré známe: všetkého veľa škodí. Treba preto pozorne dbať na to, aby sme namiesto želaných priaznivých účinkov na organizmus nedospeli k tým, ktoré majú na naše telo negatívny až zničujúci vplyv.

Zdroj: SITA, SITA, Rony
Odporúčame