Alkohol ničí životy celých rodín: Spoznajte rizikové faktory aj príznaky

Alkohol

thinkstockphotos.com

Mnohí z nás sa domnievajú, že závislosť na alkohole sa nás netýka, pretože môžeme prestať kedykoľvek. Nie je to však také jednoduché. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie je vo svete minimálne 140 miliónov alkoholikov, no väčšina z nich sa nelieči. Z tohto počtu je približne 200 tisíc na Slovensku. Kedy si treba priznať, že tento problém sa naozaj týka vás či niekoho z vašich blízkych?

Podľa lekárskych definícií je alkoholikom človek, ktorého organizmus je závislý na neustálom prísune alkoholu. Ide o chronické ochorenie, pri ktorom osoba nie je schopná kontrolovať spotrebu alkoholu, ani keď si začína spôsobovať vážne problémy v osobných vzťahoch, v práci a doma.

Ako vzniká závislosť?

Pravidelná konzumácia alkoholu narušuje rovnováhu chemických látok v mozgu. Komplexné lekárske vysvetlenie znie, že dochádza k narušeniu rovnováhy gama-aminomaslovej kyseliny, ktorá dohliada na prenos vzruchov, glutámovej kyseliny, ktorá stimuluje nervový systém a dopamínu, hormónu radosti.  Postupne sa mení metabolizmus dopamínu v centrách radosti a centrách potešenia, a človek prestáva bez týchto látok pociťovať radosť. To vedie k tomu, že ľudský mozog vyžaduje alkohol, aby sa zbavil nepríjemných pocitov a cítil sa dobre.


Mohlo by vás zaujať: Raz za čas si dá takmer každý: Čo ste o alkohole možno ani netušili!


Rizikové faktory

Vedci identifikovali niekoľko príznakov svedčiacich o probléme s alkoholom.

1. Genetika

Existujú konkrétne genetické faktory, ktoré zapríčiňujú, že niektorí ľudia sú náchylnejší k závislosti na alkohole. Tí, ktorých rodinní príslušníci mali problémy s drogami alebo alkoholom, sú až šesťkrát viac závislí na alkohole v porovnaní s tými, ktorí takýto problém v rodine nemali.

2. Skorý kontakt s alkoholom

Výsledky výskumu ukazujú, že ľudia, ktorí začali piť alkohol pred dosiahnutím 15 roku života, častejšie trpia závislosťou na alkohole.

3. Fajčenie

Podľa názoru vedcov sa až päťkrát častejšie prejavuje závislosť na alkohole u tých, ktorí aspoň občas fajčia. Ďalší dôvod s týmto zlozvykom skoncovať.

4. Stres

Pretože stresové hormóny spôsobujú úzkosť, stratu nálady a pokles pracovného výkonu, niektorí ľudia sa snažia požívať alkohol v snahe zbaviť sa nepríjemných pocitov. Skúste proti stresu využiť iné prostriedky, ako alkohol – meditáciu, pravidelný relax či výživové doplnky.

5. Kamaráti – pijani

Ľudia, ktorých priatelia pravidelne pijú alebo majú problémy s alkoholom, tiež začínajú príliš často konzumovať alkohol.

6. Depresia

Ľudia s depresívnymi stavmi môžu konzumovať alkohol v snahe samoliečenia. Avšak, ako vyplýva z výsledkov výskumu, používanie psychoaktívnych látok vedie k riziku vzniku depresie, vonkoncom nie k zmierneniu jej príznakov.

7. Reklama

Alkohol je veľakrát zobrazovaný s prívlastkom krásneho života. Odborníci sa domnievajú, že reklama na alkohol a zmienka o ňom v pozitívnom zmysle vytvára u diváka dôveru prijateľnosti nadmerného pitia alkoholu.


Mohlo by vás zaujať: Alkohol a jeho účinky: Takto nám škodí a takto prospieva!


Príznaky alkoholika

  • Pitie osamote

Človek prestáva vyhľadávať spoločnosť k tomu, aby mal príležitosť si vypiť a radšej pije osamote, kde môže prijímať ľubovoľné množstvo alkoholu.

  • Jasný nutkavý pocit vypiť si

Príjem alkoholu nezávisí od situácie, či je sviatok alebo piatok, ale určuje ho iba potreba okamžite si niečo vypiť.

  • Tajné pitie

Časté skrývanie sa pred ľuďmi, vo vreckách výskyt veľkého množstva mentolových cukríkov, žuvačiek na prekrytie zápachu od alkoholu.

  • Alkoholické skrýše

Na rôznych tajných miestach ukryté otvorené fľaše s alkoholom, alkohol v rôznych nezvyčajných nádobách – plastových fľašiach, karafách či džbánoch.

  • Neschopnosť kontrolovať množstvo vypitého alkoholu

Človek prijíma alkohol dovtedy, pokiaľ je schopný ho piť, to znamená až do otravy. Stráca sa zmysel pre mieru a schopnosť zdržať sa pravidelného pitia alkoholu.

  • Výpadky pamäte počas pitia

Po vytriezvení si človek nemusí pamätať nejaké udalosti, ktoré sa odohrali v čase pitia alkoholu.

  • Vznik rituálov pre pitie

Pitie alkoholu pred alebo po práci, pri sledovaní televízie, len tak pre chuť. Človek je podráždený, pokiaľ sa mu rituál nepodarí uskutočniť alebo ak niekto utrúsi poznámku na ich adresu. 

  • Strata záujmu o obľúbené činnosti

Človek zabúda na svoj dlhoročný koníček, prestáva sa starať o domáce zvieratá,  nestretáva sa so svojimi blízkymi, odmieta cestovanie a výlety.

  • Agresivita voči blízkym

Alkohol vyvoláva hádky, rodinné škandály a agresívne konanie vo vzťahu k priateľom a blízkym.


Mohlo by vás zaujať: Prípitok na úrovni: „Štrngnite“ si s humorom či v rôznych jazykoch


OTESTUJTE SA

Je čas na zamyslenie. Je to veľmi jednoduché. Odpovedzte úprimne na niekoľko jednoduchých otázok:

Mali ste nejaké problémy so zákonom v stave opitosti? Zobrali vám vodičský preukaz za alkohol za volantom, strávili ste noc na záchytke alebo v inom lekárskom zariadení určenom pre ľudí pod vplyvom alkoholu, spáchali ste priestupky a trestné činy v opitosti…?

Mali ste problémy s alkoholom na pracovisku? Mali ste znížený pracovný výkon, škandály s kolegami, absencie v dôsledku pitia alebo opice…?

Stalo sa vám, že ste kvôli alkoholu vynechali dôležité stretnutia, akcie, úlohy predstavených alebo stretnutia s blízkymi?

Ak ste odpovedali ÁNO, tak vaše pitie alkoholu (resp. pitie vášho blízkeho) začína prevládať nad všetkými ostatnými činnosťami, a mali by ste okamžite začať konať.


Mali ste vy alebo niekto vo vašom okolí problémy so závislosťou na alkohole? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva
Odporúčame