Alkohol z nás môže robiť iného človeka: Ako sa meníte s pohárikom v ruke vy?

Muž

thinkstockphotos.com

Jednému pomôže uvoľniť sa a zahodiť zábrany, iný sa naopak uzavrie do svojho sveta. Alkohol má na každého človeka iný vplyv. Ten až doteraz vedci veľmi neskúmali. Dnes vám však vedia takmer presne povedať, aký pijan ste vy.

Hemingway alebo Hyde?

Rachel Winogradová z Missourskej univerzity si ako obor svojho výskumu vybrala preskúmanie spôsobu, akým alkohol môže pozmeniť osobnosť človeka. A prišla s rozdelením na štyri typy, ktoré označila podľa kultových kultúrnych postáv a osobností:

  • Ernest Hemingway si – rovnako ako spisovateľ, podľa ktorého dostal meno – obvykle uchová svoj intelekt a racionálne myslenie, a počas konzumácie alkoholu sa väčšinou zmení len minimálne.
  • Mary Poppinsová – pomenovaná podľa pestúnky z rovnomennej knihy, filmu i muzikálu – je príjemne rozjareným pijanom, ktorý si celú noc udrží svoju zodpovednosť.
  • Zamilovaný profesor, ktorého inšpiráciou sa stal rovnomenný film s Eddiem Murphym, začína večer ako introvert, ale alkohol mu dodáva čím ďalej tým viac guráže, takže sa jeho správanie mení na priateľskejšie, spoločenskejšie – a možno aj trochu riskantnejšie.
  • Pán Hyde, ktorý dostal meno podľa románu Doktor Jekyll a pán Hyde, sa s postupujúcim večerom mení na svoje horšie alter-ego. Čím viac toho vypije, tým menej je príjemný a rozumný, a naopak stúpa jeho nezodpovednosť a prebúdzajú sa „temnejšie stránky“.

Mohlo by vás zaujať: Alkohol a jeho účinky: Takto nám škodí a takto prospieva!


Koho je najviac?

Je zaujímavé, že podľa prieskumu väčšina ľudí spadá do kategórie Ernest Hemingway, zatiaľ čo ľudí ako je Mary Poppinsová je len 15 percent. Winogradová dúfa, že tým, že zvolila označenie odkazujúce na populárnu kultúru, pritiahne pozornosť širšieho okruhu ľudí.

,,Nie sme tak naivní, aby sme si mysleli, že sme v štyroch kategóriách dostihli všetky nuansy,uviedla Winogradová. ,,Naše kategórie sú ale niečím, čo sa ľahko pochopiť a v čom by sa ľudia mohli spoznať a preniesť to na seba či svoju rodinu.

Vedecky podložené pitie

Existujúce experimenty sa podľa Winogradovej zameriavajú skôr na to, ako alkohol ovplyvňuje jasne merateľné druhy rozhodovania – napríklad reakčný čas za volantom alebo sebaovládanie. Ale do trochu metúcejšieho poľa zmien osobnosti človeka sa príliš nepúšťajú. ,,Všetci hovoríme o tom, akí sú ľudia iní, keď začnú piť, o tom, že existujú dobrí opilci a zlí opilci, ale vo vedeckej literatúre ohľadom tejto témy zíva prázdnota,dodala. A to napriek tomu, že záujem o schopnosti alkoholu premeniť človeka na niekoho s celkom inou osobnosťou, existuje približne rovnako dlho, ako existuje aj samotný alkohol.


Mohlo by vás zaujať: Raz za čas si dá takmer každý: Čo ste o alkohole možno ani netušili!


Ako to bolo kedysi?

jeden alžbetínsky satirik rozdelil opilcov do ôsmich kategórií podľa zvierat. Zaradil medzi ne napríklad opičiaka, ktorý vyspevuje skáče a spievajúc tancuje do aleluja; sviňu, čo je pijan alkoholom zmorený, oťaželý a ospalý či capa, ktorý nič iné než nemravnosti v hlave nemá.


Ktorý z uvedených typov najviac pasuje na vás? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, BBC
Odporúčame