Aloe vera pre telo zvonku aj zvnútra: Vypestujte si ju jednoducho u vás doma

Aloe vera

thinkstockphotos.com

Ostré zelené listy aloe vera, v ktorých sa skrýva hotový liek, si pokojne vypestujete aj doma. Naturálnym spôsobom si tak môžete dopriať domáci detox, posilniť imunitu, uľaviť suchej pokožke, kožným problémom či podporiť tráviaci a kardiovaskulárny systém. A nemusíte dokonca ani míňať kopec peňazí. Aloe si zaobstaráte za pár eur a niekoľko rokov žnete zdravú úrodu z kvetináča. Poradíme vám, ako na to.

Nenáročný elixír zdravia

Aloe vera je sukulentná rastlina, ktorá pochádza z tropických pásiem, avšak dá sa bez problémov vypestovať aj v našich podmienkach. Jej pestovanie si navyše nevyžaduje ani nijakú špeciálnu údržbu. Stačí ju jednoducho zasadiť a pravidelne polievať. Celoročne ju môžete pestovať v kvetináči, pričom znáša dobre aj suchý panelákový vzduch, no na leto ju môžete pokojne presadiť aj do záhradky. Poznáme množstvo druhov aloe vera, literatúra uvádza, že je ich až okolo 200, pričom najviac účinných látok obsahuje odroda Aloe Brabadensis Miller, na ktorú je vhodné zamerať sa pri zaobstarávaní si aloe vera na domáce pestovanie.

Ako sa o ňu starať?

Starostlivosť o rastlinu je veľmi jednoduchá a zvládne ju každý začiatočník. Aloe stačí polievať v priemere raz za týždeň, pričom v zime sa množstvo zálievky znižuje na minimum. Má rada polotieň, avšak potrebuje dostatok svetla a neznáša mráz. Na zimu ju je preto potrebné presunúť z vonkajšieho prostredia dovnútra. Treba dať tiež pozor na to, aby ste ju nepreliali. Prejavilo by sa to napríklad zhnednutím či hnitím listov.


Mohlo by vás zaujať: Domáca detoxikácia s aloe vera: Zabezpečte si ňou zdravie a krásu po zime


Obsahuje viac ako 200 zdraviu prospešných látok

Nachádzajú sa v nej:

  • bielkoviny
  • minerály: vápnik, chróm, meď, draslík, sodík, horčík, zinok
  • aminokyseliny
  • vitamíny A, C, B
  • enzýmy: oxidáza, kataláza, amyláza, bradykináza, celuláza, lipáza, aliináza, fosphatáza
  • monosacharidy, polysacharidy
  • steroly

Použitie je jednoduché

Môže dokonca slúžiť aj ako rýchla prvá pomoc pri menších poraneniach. Stačí odlomiť kúsok listu a priložiť ho stranou, z ktorej vyteká tekutina na miesto, ktoré je popálené, porezané, poškriabané, alebo po bodnutí hmyzom. Čistý gél z listov aloe vera je vhodný pri rozličných kožných problémoch, napríklad pri ekzéme, akné, lupienke, psoriáze, opare, no má aj skvelú schopnosť hydratácie. Gélom sa preto môže potierať aj tvár. Okrem toho, že pleti dodá vlahu, prenikne do hĺbky kože dokonca ešte rýchlejšie ako voda. Poskytne jej tým expresne dávku živín, ktoré obsahuje.


Mohlo by vás zaujať: Šťava z aloe vera: Chutné a zdravé osvieženie aj pre vás


Ako získať gél z aloe vera?

Pre zachovanie rastliny a jej ďalší rast vždy odrezávajte vonkajšie listy, nové mladé výhonky nechajte dorásť. Na spracovanie sú vhodné dvojročné výhonky. List odrežte pri koreni, po krajoch a odstráňte tiež ostrý koniec. Teraz by sa mal dať bez problémov rozdeliť na dve časti. Obe položte kožou dole a lyžičkou opatrne vyškrabte priehľadný gél. Tento gél môžeme rovno aplikovať na postihnuté miesto, alebo ho ďalej spracovať na vnútorné použitie.

Domáci aloe vera nápoj

Potrebujeme:

  • 150 ml vody, alebo džúsu
  • šťavu z ½ citróna
  • 3 lyžičky aloe vera gélu

Postup: Čerstvý aloe vera gél primiešajte do vody. Pridajte od nej aj citrónovú šťavu. Ak nechcete, aby vám v nápoji plávali kúsky aloe vera, môžete ho rozmixovať ponorným mixérom. Ak vám to nevadí, môžete ho vypiť aj bez vymixovania. Vodu môžete obmeniť za džús a vtedy nemusíte použiť ani citrón.


Pestujete si doma aloe vera? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame