Alternatívne zdroje energie: Na čo všetko môžeme využívať prírodu aj my?

turbína

sxc.hu

Obnoviteľné, odbornejšie nazývané aj alternatívne, zdroje energie majú v budúcnosti čiastočne alebo možno aj úplne nahradiť súčasné zdroje, ktoré zaťažujú a postupne nivočia naše životné prostredie. Ich prvotnou a najdôležitejšou výhodou je, že vo svojej podstate sú prakticky nevyčerpateľné. Výsledok používania takejto energie je rovnaký ako z neobnoviteľných zdrojov s jediným rozdielom – pri produkcii požadovanej energie nevznikajú (alebo vznikajú minimálne) vedľajšie produkty nešetrné k prírode. Pri rýchlosti spotreby fosílnych palív sa práve táto cesta javí ako najschodnejšia pre zachovanie modrej planéty. Ako to však už zvyčajne býva, aj táto minca má dve strany.

Veternú energiu sa neoplatí využívať všade

Pohyb vzdušných más predstavuje energiu, ktorá je od dávnych čias využívaná na pomoc hlavne v lodnom priemysle a v poľnohospodárstve. Bez vetra by nebolo možné realizovať objavy kontinentov a v súčasnosti vietor zabezpečuje čerpanie vody z hlbokých studní aj zásobovanie elektrickou energiou. Malé veterné elektrárne dokážu slušne pokryť spotrebu elektrickej energie rodinných domov, či pripraviť dostatok teplej vody. Z hľadiska využitia sú aktuálne dve kategórie využívania vetra:

  • malé veterné zariadenia určené na dobíjanie batérií (pre rekreačné objekty, vodárne, meracie stanice)
  • veterné elektrárne (pre výrobu a dodávky elektrickej energie do verejnej siete)

Malé veterné turbíny však zatiaľ nedominujú v našich domácnostiach hneď z niekoľkých dôvodov. Ide o pomerne nestabilný zdroj energie – vietor viac fúka v chladných mesiacoch, jeho rýchlosť sa v hornatých krajoch mení, intenzita býva nižšia ako na rovinách. Turbíny tiež produkujú nízkoúrovňový hluk a predstavujú prekážku pre vtáctvo.


Mohlo by vás zaujímať: Slnečná energia je zadarmo: Oplatí sa investícia do kolektorov aj vám?


O biomasu je stále väčší záujem

Biomasa je vo svojej jednoduchej podstate skladisko slnečného žiarenia. Následkom fotosyntézy je táto energia premenená na organickú hmotu, ktorá pri správnom využití dokáže produkovať teplo, elektrinu či tekuté palivo pre motorové vozidlá.  Medzi jej najznámejšie produkty patrí bioplyn, palivové drevo, metán, etanol, bio prísady do fosílnych palív, brikety a iné. Biomasa má oproti ostatným zdrojom vyššiu úroveň nákladov na spracovanie a náročnosť na prípravné a obnovovacie procesy. Medzi ďalšie nevýhody možno zaradiť:

  • pomalšiu dobu obnovovania (rastu) – mesiace až roky,
  • zdĺhavý proces prípravy na využitie (zber, sušenie, fermentovanie,…),
  • neúmerné pestovanie biomasy zaberá neúmerné rozlohy pôdy, ktorá je vhodnejšia na pestovanie potravín

Napriek tomu však prieskum realizovaný v roku 2010 ukázal, že ľudia v domácnostiach v čoraz väčšej miere zvažujú inštaláciu kotlov na biomasu. Nad touto alternatívou uvažuje v priemere každá štvrtá domácnosť.

Solárny boom už máme zrejme za sebou

Slnko môžeme pokladať za prvotný prapodstatný zdroj energie na Zemi. Denne dopadne vo forme slnečných lúčov na Zem niekoľkonásobne viac energie ako ľudstvo v súčasnej dobe spotrebuje (na Slovensku je to asi 1000 kWh/m2 ročne). Dalo by sa povedať, že kým bude slnko nad nami, budú existovať obnoviteľné energetické zdroje. Slnko sa dá ako zdroj použiť už nanesením správnej farby fasády na domoch (pasívne využívanie – tmavá/svetlá fasáda).

Slnečnú energiu ako takú môžeme využiť na:

  • výrobu elektriny využitím fotovoltanických článkov
  • výrobu elektriny využitím koncentrovanej slnečnej energie – špeciálne parné elektrárne v púšťach
  • výrobu elektriny ohrievaním uzavretého vzduchu, ktorý poháňa turbínu v solárnych vežiach s prúdom vzduchu smerom nahor
  • ohrievanie budov priamo, využijúc pasívneho solárneho návrhu budov
  • ohrievanie potravín pomocou solárnych pecí
  • ohrievanie vody v rodinných domoch využitím fototermálynch článkov
  • výrobu tepla a chladu využitím solárnych „komínov“
  • výrobu elektriny na obežnej dráhe Zeme využitím solárnych satelitov
  • solárnu úpravu (najmä chladenie) vzduchu

Odporcovia solárnych panelov však tvrdia, že pri kolektoroch o ekológii nemôže byť ani reči. Energetické nároky na výrobu solárnych článkov sa podľa niektorých názorov zhodujú alebo prevyšujú energiu, ktorú nimi dokážeme zachytiť.


Mohlo by vás zaujímať: Šetrenie vodou v číslach: Experti radia, ako sa sprchovať aj ako splachovať!


Vodných elektrární je v domácnostiach ako šafranu

Voda patrí k najrozšírenejším obnoviteľným zdrojom vo svete. Energiu je možné získať tak zo stojatých vodných zdrojov (priehrady, jazerá), pomaly alebo rýchlo tečúcich zdrojov (potoky, vodopády) alebo z jej teplotných rozdielov (prirodzený/umelý ohrev). Vodná energia predstavuje jeden z najstabilnejších zdrojov energie. Väčšinou je stabilita závislá na ročných obdobiach (podľa polohy a podnebia) no priemerná produkcia neklesá pod polovicu inštalovaného výkonu (okrem extrémov ako suchá, nárazové búrky a iné).

Výhody: dlhodobý stabilný zdroj, možnosť estetického prispôsobenia krajiny, lacná prevádzka, dlhá životnosť elektrární

Nevýhody: veľké zatopené plochy, dlhá návratnosť investície (10-15 rokov)

Na využitie energie vody je potrebný vodný tok s rozdielom hladín (spádom) aspoň 0,6 m a dostatočným a stabilným prietokom počas celého roka. Občas takéto zariadenia možno vidieť pri chatách s potokom. Celkovo však v našich končinách ide skôr o výnimku ako pravidlo.


Využívate aj vy doma nejaké obnoviteľné zdroje energie? Aké máte s nimi skúsenosti? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame