Šikovná mamička zvláda popri deťoch aj vlastný biznis: Alžbeta tvorí nádherné dekorácie, pozrite!

dekorácie z plsti

Alžbeta vytvára krásne dekorácie z plsti (Zdroj: Facebook/Bebu Handmade

Alžbeta Kozová je aktívna mamička, ktorá stíha okrem starostlivosti o domácnosť a dve detičky, Timka a Elku, aj ďalšie aktivity. Jej koníčkom je šitie. Na detailných dekoráciách vytvorených Betkinými rukami, ktorých fotky uverejňuje na svojej stránke na Facebooku, necháte oči určte aj vy. Ako sama tvrdí, manžel jej pomáha a podporuje ju, vďaka čomu jej vytvára priestor na tvorenie krásnych výrobkov. O tom, ako sa k šitiu dostala, čo všetko dokáže a ako samotná výroba vyzerá nám prezradila v rozhovore.

Betka, ako ste sa dostali k šitiu dekorácií z plsti?

K šitiu som sa dostala vďaka mojej maminke, ktorá je tiež neskutočne tvorivá a šikovná. U mojej starej mamy som aj s mojimi dvomi sestrami mala možnosť rozvíjať sa v tomto smere. Práve im za to veľmi vďačím, pretože okrem naučenia sa veľa vecí ohľadom háčkovania, šitia, tvorenia a kreativity to bol pre mňa vždy krásne a plnohodnotne strávený čas, na ktorý rada spomínam.

Prečo práve plsť? Čím vás táto látka zaujala?

S plsťou som sa prvýkrát tiež stretla vďaka mojej mamke a už na prvý raz ma ako materiál veľmi zaujala. Výrobky z nej sa mi vždy veľmi páčili. Prvý skutočný kontakt s plsťou, keď som s ňou mala možnosť aj pracovať sa mi naskytol pred dvomi rokmi, keď sme sa s mamkou a sestrami pustili do vyrábania adventného kalendára. Bol tvorený z jedného veľkého plsteného stromčeka a dvadsiatich štyroch ozdôb, ktoré sú uložené vo vrecúškach pod stromčekom. Odtiaľ sa každý deň až do Štedrého dňa jedna ozdoba vyberie a prilepí sa na stromček.

Alžbeta Kozová vytvára krásne dekorácie.
Alžbeta Kozová vytvára krásne detailné dekorácie (Zdroj: Súkromný archív Alžbeta Kozová)

Odvtedy som začala viac vyhľadávať plsť a výrobky z nej, pretože sa mi páčila jej mäkkosť, poddajnosť, rôznorodosť využitia a hlavne to, ako konečné výrobky vyzerajú. Jediná vec, ktorá mi vadila bolo to, že sa rýchlo zožmolila a veci časom nevyzerali dobre.

Skúšala som objednávať všetky možné druhy syntetickej plsti, ale pri každej bol výsledok časom rovnaký. Čosi mi však hovorilo, že musí existovať aj niečo lepšie a kvalitnejšie, až som sa konečne dopracovala ku stopercentnej organickej merino plsti, ktorá je skutočne kvalitná. Vždy, keď mi príde balík s touto plsťou a otvorím ho, mám pocit, že pri mne stojí ovečka.

Je vidieť naozaj až taký veľký rozdiel? Čím sa plsť líši?

Aby som to uviedla na správnu mieru, Merino je vlastne plemeno ovce, z ktorej sa robí vlna. Následne túto vlnu zlisujú a vznikne z toho plát plsti. Konkrétne tá, ktorú používam, spĺňa úplne všetky moje očakávania. Je prírodná a keďže proces jej spracovania prebieha v západnej Európe, spĺňa aj prísne kritéria a normy.

Má certifikát Oeko-Tex Standard 100-Standard I, čo znamená, že neobsahuje chemikálie, ktoré sú nebezpečné pre ľudské zdravie. Spĺňa aj normu EN 71-2 bezpečnosť hračiek časť 2: Horľavosť, čiže vylučuje hračky, ktoré vystavujú deti nebezpečenstvu ohňa. Poslednou a najdôležitejšou je norma EN 71-3 Bezpečnosť hračiek-časť 3: Migrácia určitých prvkov, to znamená, že vylučuje hračky, ktoré vystavujú deti nebezpečenstvu ujmy na zdraví prekročením denných limitov toxických látok, ktoré by sa dieťaťu mohli dostať do organizmu pri hraní sa s danou vecou. A vôbec sa nežmolí. Preto je úplne ideálna na moju tvorbu.

Alžbeta s látkami
Na kvalite látok veľmi záleží, Betka využíva len tie certifikované Zdroj: Súkromný archív Alžbeta Kozová)

Na vašej stránke sú skutočne prepracované veci, čo všetko dokážete z plsti vytvoriť? Pre koho sú výtvory BebuHandmade určené?

Ďakujem krásne. Plsť je skutočne čarovný materiál, ktorý má takmer neobmedzené možnosti. Od sponiek, čeleniek, hračiek, kolotočov nad postieľku, oblečenia pre bábiky, kabeliek, ruksakov až po mnoho ďalšieho. Zatiaľ putovali bábätkám a detičkám. Najčastejšie je záujem o kolotoče a hračky na hrazdičku, alebo do rúčky. Avšak robila som už aj ozdoby na stromček, vankúše s plstenými srnkami, brošničky, a podobne.

Betkine diela najčastejšie tešia najmenších (Zdroj: Súkromný archív Alžbeta Kozová)

Dostali ste už niekedy od zákazníka nejakú naozaj ťažko realizovateľnú požiadavku? Čo býva pre vás najväčším orieškom?

Práve pracujem na jednom personalizovanom kolotoči, ktorý je pre mňa veľkou výzvou, keďže naň šijem 3D prevedenie konkrétnych áut. Ten vám zatiaľ nemôžem ukázať, keďže to mám nastavené tak, že najprv dostane výrobok zákazník a až potom ho zverejňujem. V každom prípade mám rada výzvy, je to aj pre mňa veľká satisfakcia, držať v rukách niečo, o čom si spočiatku človek myslí, že ani nevie, ako to zrealizovať. A teda najväčším orieškom sú pre mňa práve tieto personalizované kolotoče, ktoré som doteraz robila dva.

Je totiž rozdiel, keď mi niekto pošle konkrétnu predstavu s fotkou a mojou úlohou je už iba urobiť strih a ušiť to, ako keď mi niekto napíše, čo by tam chcel a ja sama musím veci dohľadať, nakombinovať, urobiť správny strih, navrhnúť prevedenie a až potom to zošiť. Veľakrát je to výzva, keďže je to niečo, čo nemá daný postup a ja sama ho musím vymyslieť. V každom prípade vždy všetko konzultujem so zákazníkmi, čo najdetailnejšie a nepohnem sa nikdy ďalej bez ich schválenia. Vždy je to o spolupráci mňa a zákazníka.

Koľko trvá ušitie jednej dekorácie? Kde hľadáte inšpiráciu na svoje výtvory?

To je veľmi individuálne. Záleží to od toho, o akú dekoráciu ide. Napríklad takého zajka viem ušiť do dvoch hodín. Ale napríklad kolotoč, na ten už potrebujem aj dva týždne. Mojou veľkou inšpiráciou sú dva zdroje. Prvým sú zákazníci a druhým je väčšinou Pinterest.

Ručne vyrobené darčeky budú mať podľa Alžbety svoje čaro vždy (Zdroj: Súkromný archív Alžbeta Kozová)

Myslíte, že ručne vytvorené darčeky majú aj v dnešnej dobe špeciálne miesto? Ako si predstavujete ideálny darček vy?

Myslím si, že takéto darčeky budú mať svoje špeciálne miesto vždy, pretože okrem prevedenej práce je v nich kus lásky a času, ktorý človek obetuje na ich vytvorenie. Tieto dve veci budú mať vždy nevyčísliteľnú hodnotu.

Pre mňa je ideálny darček presne taký, za ktorým je vidieť kus lásky a obetovaného času. Napríklad rok čo rok dostávam od manžela na Vianoce alebo výročie ručne napísaný list s vyznaním, a to je pre mňa skutočný darček. Alebo keď vidím, že dcérka sedí polhodinu za stolom, niečo tvorí, a potom mi to donesie ako darček. Samozrejme, nechcem zhadzovať materiálne darčeky, alebo tie, čo sa kupujú. Pretože aj za tými je veľký kus obety. Takže si myslím, že asi každý dar, ktorý je venovaný z lásky s určitou dávkou obety je ideálny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BebuHandmade (@bebuhandmade)

Ako si môžu ľudia vaše plstené dekorácie objednať? Dá sa takouto tvorbou uživiť, alebo ide skôr o hobby? Máte nejaké väčšie plány do budúcna?

Stačí, keď mi napíšu na Facebookovú stránku, kde ma nájdu pod názvom Bebuhandmade. Alebo na Instragrame pod rovnakým menom.

V mojom prípade určite nedá. Možno, keby sa zameriam iba na to a pridružím k tomu ešte doplnkový tovar, ale keďže to mám ako hobby a aj tak to zaberá skoro všetok môj voľný čas, určite plánujem zostať iba pri momentálnom koncepte.

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame