Alzheimer, obezita či rakovina majú spoločného pomocníka: Viete, čo to je?

Muž

thinkstockphotos.com

Sedíme cestou do práce, sedíme v robote aj cestou z nej, nuž a doma – či už pred televízorom alebo pri knihe – opäť trávime čas na zadku. Všetkého však veľa škodí – sedenie nevynímajúc. Vedci už dlhšie upozorňujú na negatívne dôsledky, ktoré má na svedomí nedostatok pohybu. Od spomaleného trávenia, cez vznik Alzheimerovej choroby až po uľahčenie cesty k rakovine. Ako na tom vlastne sme a koľko pohybu by sme si mali dopriať?

Sedavého spôsobu života v Európe pribúda, uvádza profesor JeanFrançois Toussaint, riaditeľ Inštitútu pre biomedicínsky výskum a epidemiológiu športu (IRMES). Podľa prieskumu Eurobarometra sa počet Európanov, ktorí sa nevenujú žiadnej fyzickej aktivite ani športu, zvýšil od roku 2009 do roku 2013 z 39 na 42 percent.

10 000 krokov denne

Aby sa človek tešil dobrému zdraviu, mal by podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) urobiť denne najmenej 10 000 krokov. To možno zmerať pomocou krokomeru. Túto požiadavku podľa prieskumu IRMES nespĺňa 75 percent Francúzov vo veku od 18 do 64 rokov. A počet tých, ktorí sa pravidelne venujú fyzickej aktivite alebo športu, poklesol o päť percent.

Mladší chodia menej

Veľmi znepokojujúce je podľa Toussainta to, že ľudia vo veku 18 24 rokov chodia pešo omnoho menej ako je priemer: prejdú okolo 2 000 krokov denne. V tejto vekovej kategórii sa najviac prejavuje tendencia k sedavému spôsobu života. Na vine tu vraj je záľuba vo videohrách a komunikácie prostredníctvom internetu, smartfónov, či tabletov. Mladí vo veku od 18 do 24 rokov sú prilepení k obrazovke a dokonca menej aktívni než ľudia vo veku od 55 do 64 rokov.


Mohlo by vás zaujať: Účinná prevencia pred rakovinou hrubého čreva: Doprajte si tieto dary prírody


Aktívnejší rodičia = aktívnejšie deti

Výskum IRMES však tiež ukázal vplyv príkladu rodičov: čím rodičia aktívnejší, tým sú aktívnejší aj ich deti a naopak. U tých najstarších je fyzická aktivita, ako napríklad chôdza, dôležitým prostriedkom na oddialenie závislosti na okolie. Profesor François Carré dokonca uvádza, že čím viac času ľudia strávia v sede, tým kratšia je ich dĺžka života.

Horšie ako cigarety

Denník The Washington Post nedávno zverejnil článok, v ktorom vymenúva negatívne účinky sedenia na telo. Táto pozícia podľa denníka vyvoláva choroby od hlavy k päte. Sedavý spôsob života je spojený so zlým využívaním pokroku a je s ním spojený aj nárast obezity.

Je dokázané, že sedavý životný štýl zabíja viac než tabak. Sedenie prispieva k rozvoju rizikových faktorov pre vznik kardiovaskulárnych chorôb, vysokého tlaku, cukrovky, vysokého cholesterolu. Sedenie však predovšetkým robí náš organizmus lenivým a všetky naše orgány tak fungujú horšie. To robí telo náchylným k rozvoju rôznych chorôb vrátane rakoviny.

Sedenie prispieva k rozvoju všetkých chorôb svalov a kostí, zvyšuje bolesti chrbta a krčnej chrbtice. U starších osôb podporuje rozvoj Alzheimerovej choroby a riziko pádov. Množstvo sedenia prispieva k početným problémom, ktoré nám znepríjemňujú život: ťažké nohy, zápcha, pocit chronickej únavy.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Postavte sa!

Čo teda môžeme robiť, aby sme týmto problémom zabránili? Predovšetkým si treba uvedomiť, že naše zdravie závisí hlavne na nás. Obmedzte dobu strávenú v sede. Ak musíte v zamestnaní sedieť, po dvoch troch hodinách sa na dve tri minúty zdvihnite a ponaťahujte. Vo verejnej doprave sa nehrňte na voľné miesto, ak idete len niekoľko staníc. Denne chodievajte rýchlou chôdzou aspoň 30 minút. Nevyhýbajte sa chôdzi po schodoch a ak môžete, jazdite na bicykli. Skráťte obed o desať minút a prejdite sa. Večer vám od únavy pomôžu chvíle fyzickej aktivity lepšie, než keď sa rozvalíte na pohovku k televízii. nech príde potom. Konečne do svojho týždenného rozvrhu zaraďte dvakrát trikrát týždenne 30 40 minút telesnej aktivity. Využite túto príležitosť a športujte s rodinou či priateľmi.


Koľko času denne zhruba strávite sedením? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Le Monde
Odporúčame