Alzheimerova choroba je strašiak seniorov: Rozpoznajte príznaky a spomaľte priebeh

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Začína nenápadne a v priebehu rokov sa pozvoľna rozvíja, až udrie v plnej sile. Alzheimerova choroba je najčastejšou formou demencie. Na Slovensku ňou trpí asi 60 tisíc ľudí a ich počet z roka na rok narastá.

Výskyt je priamo spojený so starnutím populácie, pretože vyšší vek je aj najrizikovejším faktorom. Podľa vyhlásenia Svetovej zdravotníckej organizácie WHO sa Alzheimerova choroba zaraďuje medzi desať hlavných smrteľných ochorení ľudstva. Výrazne ovplyvňuje nielen samotného pacienta, ale aj jeho najbližších. Úplne vyliečiť sa nedá, no čím skôr sa začne liečba, tým je väčšia šanca na zmiernenie priebehu a zachovanie plnohodnotného života.

Čo to vlastne je?

Alzheimerova choroba je veľmi pomaly sa rozvíjajúce degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré vedie k zániku nervových buniek a nervových spojení. Postihuje predovšetkým tie časti mozgu, ktoré sú dôležité pre pamäť, myslenie a rozumové schopnosti. Pacient s chorobou v pokročilom štádiu vyžaduje prakticky 24-hodinovú starostlivosť.


Mohlo by vás zaujať: Alzheimer od A po Z: Takéto sú signály i následky choroby


Kto je ohrozený?

Príčina ochorenia je doteraz neznáma. Na rýchlom šírení Alzheimera vo vyspelých krajinách sa podľa odborníkov podpisuje hlavne dedičnosť a spôsob života. Ochorenie postihuje až 10 % ľudí nad 65 rokov, vo veku nad 80 rokov je to dokonca viac než 30 % populácie. Existuje aj včasný typ ochorenia, ktorý môže začať už po 40-ke. Častejšie sa vyskytuje u žien, rizikovými faktormi sú aj prekonané úrazy hlavy, vysoký krvný tlak, zvýšená hladina cholesterolu a poruchy prekrvenia mozgu (mozgová skleróza).

Rozpoznajte príznaky

Rozpoznať v počiatočných štádiách prejavy normálneho starnutia od prejavov ochorenia nie je jednoduché. Preto sa pri akomkoľvek podozrení treba čo najskôr obrátiť na svojho lekára. Čo nás upozorní na to, že môže ísť o Alzheimera?

1. Strata krátkodobej pamäti – neschopnosť zapamätať si nové informácie či spomenúť si, čo robil včera.

2. Ťažkosti s vykonávaním predtým známych činností – u žien napríklad problém pri varení známych jedál, problém s telefonovaním, umiestňovanie predmetov na nesprávne miesto…

3. Ťažkosti s rečou – zabúdanie slov a ich nahradzovanie neprimeranými výrazmi, čím vznikajú nezrozumiteľné vety.

4. Dezorientácia v čase, mieste a situácii – človek sa stratí na vlastnej ulici, netrafí domov, nevie, ktorý je rok, mesiac či deň, nespoznáva známych ľudí…

5. Problémy s abstraktným myslením – pacient nepochopí zložitejšie inštrukcie, napríklad ani po vysvetlení nedokáže vyplniť šek či zaplatiť v obchode cez samoobslužnú pokladnicu.

6. Zmeny nálady a správania – podráždenosť, nevysvetliteľná skľúčenosť, rýchle striedanie nálad…

7. Zmeny osobnosti – človeku sa náhle zmení povaha, stáva sa podozrievavým, ustráchaným, úzkostlivým…

8. Strata iniciatívy – chorí strácajú záujem aj o veci, ktoré boli ich koníčkom, sú pasívni, do každej činnosti ich treba neustále pobádať.


Mohlo by vás zaujať: Bojíte sa Alzheimera? Začnite s vhodnou prevenciou už dnes!


Je možná prevencia?

Aj keď samotnej chorobe sa celkom zabrániť nedá, vďaka prevencii je možné oddialenie začiatku ochorenia aj o niekoľko rokov. Dôležité je predovšetkým zachovávať si psychickú aktivitu – čítanie, lúštenie krížoviek, učenie sa nových vecí, špeciálne tréningy pamäti. Odporúča sa racionálna životospráva s dostatkom vitamínov a stopových prvkov. Posledné výskumy poukazujú na ochranný vplyv vitamínu E, ktorý chráni mozog pred účinkami voľných radikálov. Podobne pôsobia aj iné látky, napríklad extrakty z rastliny ginko dvojlaločné (gingko biloba).


Máte skúsenosti s Alzheimerom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.





Zdroj: Mirka
Odporúčame