Alzheimerovu CHOROBU možno odhaliť už 12 rokov pred jej vypuknutím: Toto ju prezradí v predstihu!

Oči prezradia viac než si myslíte (Zdroj: Freepik/karlyukav)

Oči dokážu o človeku prezradiť veľa. Odrážajú vašu radosť či smútok, šťastie alebo sklamanie… Vedeli ste, že môžu tiež odhaliť predzvesť niektorých chorôb? Nedávna štúdia priniesla zaujímavé poznatky, ktoré by mohli byť prelomom v oblasti včasnej diagnostiky demencie a Alzheimerovej choroby.

Okno do ľudského vnútra

Výskum, o ktorom informoval portál Science Alert, tvrdí, že dokáže stanoviť zdravie ľudského mozgu. Nedávna štúdia sledovala takmer 9-tisíc dobrovoľníkov, ktorí v čase experimentu nevykazovali žiadne znaky zhoršeného zdravotného stavu. Výsledok výskumu vás možno prekvapí – ukázalo sa, že by v budúcnosti mohli trpieť vážnym ochorením.

Uvádza sa, že „u účastníkov, ktorí na začiatku štúdie podstúpili vizuálny test citlivosti, sa ukázalo, že tí, ktorí neskôr vyvinuli demenciu, mali výrazne pomalšie reakcie pri identifikovaní pohybujúcich sa trojuholníkov v porovnaní s tými, ktorí zostali bez kognitívnych problémov“.

Oči sú nielen oknom do duše, ale prezradia i niečo o zdraví mozgu. (Zdroj: Gettyimages.com)

Včasná diagnostika prvých štádií demencie či Alzheimerovej choroby môže byť veľmi užitočná. Spojitosť s očami, ktoré môžu vykazovať známky ochorení už 12 rokov pred oficiálnym diagnostikovaním, podľa vedcov nie je náhodná.

Dôležitá zraková citlivosť

Súvislosť očí a mozgu je jednoznačná – rovnako ako oči, aj mozog spracováva rôzne informácie. Zrakové problémy sa teda môžu spájať s kognitívnym poklesom, ktorý zapríčinia toxické amyloidné plaky. Tie sú jedným z charakteristických znakov pre Alzheimerovu chorobu. Ich rozvinutie v organizme spôsobuje nielen problémy s očami, ale aj s pamäťou. Znamená to, že zrakové testy môžu odhaliť začínajúce problémy oveľa skôr než tie pamäťové.

Ľudia trpiaci Alzheimerovou chorobou môžu mať problémy s rozpoznávaním obrysov objektov, s rozlíšením farieb alebo s ovládaním pohybu očí. Tento problém sa môže prejaviť napríklad pri šoférovaní, kde znížená schopnosť prehliadania podnetov zvyšuje riziko dopravných nehôd.

Varovným signálom môže byť tiež to, že na sebe pozorujete problém so zapamätaním si rysov tváre a rozpoznávaním ľudí. Osoby, ktoré trpia Alzheimerom vyššieho štádia týmto problémom trpia vo veľkom, čo je spôsobené neefektívnym pohybom očí.

Využitie v praxi

Výsledok štúdie je síce fascinujúci, no zatiaľ je jeho využitie v praxi ako nástroj na diagnostiku nevyužiteľný. Technológie sledovania očí sú pomerne nákladné, náročné a vyžadujú si dlhodobú odbornú prípravu. Napriek tomu ale môže ísť v medicíne o krok správnym smerom, ktorý predpovedá, že v budúcnosti by mohli byť zrakové testy využívané pri diagnostike demencie.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Science Alert
Odporúčame