Na antibakteriálne mydlá zabudnite, môžu spôsobiť vážne problémy: Čítajte etikety!

Ruky

S antibakteriálnymi mydlami opatrne (thinkstockphotos.com)

Hoci nás reklamy neraz presviedčajú o inom, vedci naznačujú, že antibakteriálne mydlá nemusia byť zdraviu prospešné. Veľké množstvo tekutých antibakteriálnych mydiel totiž obsahuje látku zvanú triclosan. Tá podľa vedcov môže súvisieť so vznikom fibrózy a tiež rozvojom rakoviny pečene.

Informácie sa objavili v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Vedci sa k tejto myšlienke dopátrali po výskume myší, ktorým bola podávaná potrava s prídavkom triclosanu. Vedci zároveň uviedli, že triclosan rakovinu pečene priamo nespôsobuje, avšak zhoršuje jej priebeh. Pokiaľ ide o fibrózu, tú už priamo aj spôsobuje a zároveň stojí za jej rýchlym rozvojom.

V Spojených štátoch predaj antibakteriálnych mydiel s obsahom triclosanom zakázali. Food and Drug Administration odporúča ľuďom používanie klasických mydiel a vody. ,,Neexistujú dáta, ktoré by dokazovali, že voľnopredajné antibakteriálne mydlá sú lepšie v prevencii proti chorobám ako používanie obyčajného mydla a vody,“ tvrdia odborníci. Okrem toho existuje viacero ďalších dôvodov, pre ktoré sa oplatí na antibakteriálne mydlo s rizikovou látkou radšej zabudnúť.

Narúša hormonálny systém

Triclosan má negatívny vplyv na ľudský hormonálny systém. Je to hlavne preto, že sa viaže na receptory hormónov, čo následne vedie k abnormálnej funkcií štítnej žľazy. Práve preto sa narúša ich tvorba a funkcia.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom Marseillské mydlo: Dopomôže ku krásnej pokožke aj čistučkej domácnosti


Vysušuje pleť

Ďalším dôvodom, prečo nepoužívať antibakteriálne mydlo, je fakt, že vysušuje pokožku.  Opäť ide o vplyv triclosanu, ktorý zbavuje pokožku jej prirodzeného hydratačného oleja. Vysušovanie je často spojené aj s miernym svrbením, začervenaním, podráždením a odlupovaním suchých vrstiev. Namiesto antibakteriálneho mydla používajte radšej mydlový roztok obsahujúci prírodné ingrediencie, ako je aloe vera alebo kokosový olej.

Podporuje vznik rezistentných baktérií

Jedným z hlavných lákadiel antibakteriálnych mydiel je ich schopnosť zabíjať baktérie. V skutočnosti však jediné, čo zabíja, je schopnosť organizmu prirodzene budovať odolnosť voči novým baktériám. Okrem toho pôsobí podobne ako antibiotiká. Pri dlhodobom používaní spôsobuje, že baktérie sa stávajú odolnými. No keďže sa zároveň vytráca aj schopnosť organizmu bojovať proti ním, telo proti týmto baktériám nedokáže účinne bojovať. Antibakteriálne mydlá navyše nezabíjajú len zlé baktérie, ale aj tie dobré.

Negatívne vplýva na prostatu

Triclosan negatívne vplýva na všetky žľazy s vnútorným vylučovaním. Preto používanie antibakteriálneho mydla môže v niektorých prípadoch spôsobovať zväčšenie prostaty. Iná chemická látka, nazývaná trichlórkarbán, zasa vplýva na hormón testosterón.


Mohlo by vás zaujať: Odborníčka radí: Čo najlepšie zaberá na problémy s imunitou?


Zvyšuje pravdepodobnosť vzniku alergií

Kľúčová zložka antibakteriálnym mydiel, triclosan, je spojená so zvýšeným rizikom vzniku alergií, a to najmä u detí. Súvisí to práve so schopnosťou zabíjať mikróby a baktérie, následkom čoho sa narúša prirodzená obranyschopnosť organizmu. Zväčša má za následok vznik sennej nádchy. Informácie sú výsledkom vedeckých pozorovaní a štúdií a boli publikované v roku 2016 v časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Škodí životnému prostrediu

Používaním antibakteriálnych mydiel neškodíme nevyhnutne len sebe, ale i prírode. Chemikálie z týchto mydiel sú v rôznych koncentráciách totiž splachované do kanalizácie a nakoniec i do vodného systému. V minulosti sa táto látka v prírode prirodzene nenachádzala vôbec, tento stav sa však zmenil. Chemikálie však neovplyvňujú len rieky či jazerá, ale tiež pôdu, a dokonca dramatickým spôsobom ovplyvňujú morský ekosystém.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame