Apríl ohrozuje psychiku, marec srdce: Čo hovorí o vašom zdraví mesiac narodenia?

Mesiace

thinkstockphotos.com

Aj vy si niekedy hovoríte, prečo práve vás trápi tá a tá choroba? Odpoveď sčasti môže byť aj v mesiaci, v ktorom ste sa narodili. Zo štatistík totiž vyplýva, že naozaj do istej miery určuje naše zdravotné predispozície. Dôvodom môže byť množstvo slnečného žiarenia a teda vitamínu D počas tehotenstva matky, ale napríklad aj prašnejší vzduch počas letných mesiacov.

Ľudia narodení v septembri novembri majú o trochu viac chorôb ako tí, ktorí prišli na svet v máji či inokedy na jar. Tvrdia to vedci z Kolumbijskej univerzity v New Yorku. Podľa výsledkov ich výskumu závisí na mesiaci narodenia 55 chorôb. Dôležitejšie pre zdravie ako dátum narodenia je ale podľa nich životospráva a pohyb.

Mohlo by vás zaujímať: Mesiac, v ktorom ste sa narodili: Čo všetko prezrádza o vašej povahe či zdraví?


Takmer dva milióny „respondentov“

Vedci pomocou matematického modelu preskúmali zdravotné dokumentácie 1 749 000 ľudí, ktorí sa narodili v rokoch 1900 2000 v New Yorku. Z 1668 sledovaných chorôb ich je 55 spojených s mesiacom narodenia. Jedná sa napríklad o angínu, srdcovú slabosť, dýchavičnosť alebo pohlavné choroby, uviedli výskumníci v štúdii zverejnenej v miestnej odbornej tlači.

Životospráva je dôležitejšia

,,Nie je potrebné mať kvôli týmto výsledkom veľké obavy. Aj keď sme našli významné súvislosti (medzi mesiacom narodenia a chorobnosťou), celkové riziko totiž nie je zvlášť vysoké,zdôraznil hlavný autor správy Nicholas Tatonetti. Väčší vplyv než mesiac narodenia má podľa neho vplyv na zdravie ľudí ich životospráva a pohyb. Vedecký tím Kolumbijskej univerzity sa bude otázkou ďalej zaoberať. A to skúmaním spojitostí medzi mesiacom narodenia a chorobnosťou u obyvateľov ďalších miest Spojených štátov.


Mohlo by vás zaujímať: Pondelok, streda či nedeľa: Čo o vás prezradí deň, v ktorom ste sa narodili?


Čo hovorí mesiac narodenia o zdravotných rizikách?

Dáta Kolumbijskej univerzity a ďalších štúdií a štatistík hovoria takto:

Január – väčšie riziko Crohnovej choroby, Alzheimera či epilepsie. Podľa Kolumbijskej univerzita teiž pozor na hypertenziu.

Február – väčšia pravdepodobnosť na úmrtie na rakovinu pľúc či priedušiek.

Marec – vyššia náchylnosť na niektoré choroby srdca – konkrétne kôrnatenie ciev.

Apríl – pozor na psychiku, tento mesiac hrozí alkoholizmom a poruchami príjmu potravy ako anorexia či bulímia.

Máj – deti narodené v tomto mesiaci sa rodia v priemere ťažšie a majú väčšu pravdepodobnosť rôznych chronických ochorení. Celkovo však patria medzi najzdravších.

Jún – podľa štúdie na Dánoch a Rakúšanoch majú títo ľudia kratší život (spolu s narodenými v marci, apríli a máji) ako zvyšok populácie .

Júl – ľudia narodení v júli sú náchylnejší na astmu a tiež autizmus.

August – deti narodené v tomto mesiaci sú často svojské a podľa údajov z Veľkej Británie majú o tridsať percent väčšiu šancu, že budú v škole vnímané ako problémové

September – narodení v tomto mesiaci majú o niečo vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie astma.

Október – ide podľa štatistiky o ľudí, ktorých trápia rôzne zdravotné problémy najviac – najmä v oblasti dýchacej sústavy ale aj vírusových infekcií. Np

November – podľa viacerých štúdií je mesiacom, keď sa rodí najviac ľudí s ADHD – teda poruchou pozornosti a hyperaktivitou. Tiež pozor na akútnu bronchitídu.

December – ľudia narodení v decembri sa môžu ťešiť celkom dobrému zdraviu, majú dokonca nižšiu pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie astma alebo rôzne alergie.


V ktorom mesiaci ste sa narodili vy? Pasuje na vás spomínaná charakteristika? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Mirror.co.uk
Odporúčame