Apríl v našich záhradkách: Tieto činnosti neodkladajte na neskôr

Záhrada

photl.com

Zima je už definitívne preč, po snehu nezostalo ani stopy. O slovo sa tak už definitívne začala hlásiť naša záhradka. Nezabúdajte na ňu, pretože apríl je pre ňu veľmi dôležitý. Viete čo všetko je treba stihnúť?

Aprílové práce na záhradke nepresúvajte

Apríl je tým najvhodnejším obdobím na presádzanie, ošetrovanie, štepenie a vysádzanie. V tomto období nás čaká na záhradke mnoho práce a nemali by sme podceňovať jej dôležitosť, či presúvať tieto aktivity až na máj. Skúsení záhradkári poznajú dôležitosť tohto mesiaca. Čo neurobíte teraz, môže sa vám vypomstiť tým, že potom nebudete stíhať.

Na trvalky je správny čas

V tomto období sa pôda začína už pomaly prehrievať, no na teplé letné dni si počkáme ešte dosť dlho. Nič to však nemení na fakte, že sa už môžu začať sadiť, presádzať, či deliť trvalky. Nezabúdajte vybrať vhodné miesto a druh, ktorý sa vám hodí do vašej záhradky. Tiež myslite aj na to, kedy daný druh kvitne a skombinujte ich tak, aby bola vaša záhradka zakvitnutá priebežne, počas celého obdobia.


Mohlo by vás zaujať: Záhrada pred domom či v okne: Prinesie vám radosť, oddych aj úžitok


Starostlivosť o dreviny

Práve apríl je tiež najvhodnejší na vysádzanie, upravovanie, či presádzanie ihličnatých a stálezelených drevín, ako sú napríklad tuje, či krušpán. Koncom mesiaca sa môžu vysadiť už aj stromčekové a popínavé ruže. Nezabúdajte na vlahu, ktorá je pri novo vysadených stromčekoch nesmierne dôležitá.

Nezabudnite na ovocné stromčeky

Okrem živého plota sa v apríli treba postarať aj o ovocné stromčeky. Tento mesiac je najvhodnejší čas na ich rozmnožovanie, preštepenie, presádzanie, či sadenie nových stromčekov. Tie by mali byť vždy vysadené v rovnakej hĺbke, ako boli v škôlke a mali by sa sadiť keď už majú puky. Rovnako pri rozpuku pukov preštepujeme aj ovocné stromčeky, ktoré nie sú nanovo vysadené a pre lepšiu výživu ich potom prihnojíme viaczložkovými hnojivami.


Mohlo by vás zaujať: Vtáčia búdka vo vašej záhrade: Skrášli a priláka nových osadníkov


Skorú zeleninu už zasaďte

Rovnako ako dreviny, trvalky a ovocné stromčeky, môžeme už tento mesiac sadiť aj skorú zeleninu. S ňou bude najviac práce, pretože musíme pripraviť hriadky, okopať ich a zahnojiť, aby vsiakli dobre do pôdy. Pokiaľ je taká možnosť, nerobte chodníky a hriadky presne na tých istých miestach, ako minulý rok. V tomto mesiaci môžete sadiť pór, šalát, reďkovku, kapustu, hrach, karfiol, kaleráb, kel, naklíčené skoré zemiaky, ale aj cibuľu sadzačku a cesnak.

Aj jahody treba ošetriť

Jahody, ktoré máme v záhonoch teba pretrhať, vyčistiť, okopať a zbaviť ich suchých listov po zime. Nezabudnite prihnojiť aj jahodový záhon. Skúsiť môžete napríklad ekologické hnojivo vo forme granulovaného konského trusu, alebo použite vami overené účinné hnojivá, ktoré zabezpečia, že jahody budú mať všetko preto, aby nám dali krásne a šťavnaté plody.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame