Asistenčný pes nie je iba pre slepých: Kedy naňho máte nárok?

Asistenčný pes

gettyimages

Život bez špeciálne cvičeného psa si najmä ľudia so zrakovým znevýhodnením nedokážu predstaviť. Pomoc štvornohých priateľov však môžete využiť aj v prípade, ak trpíte iným postihnutím. Viete, kedy máte na psa nárok a koľko vám prispeje štát?

V čom vám môže asistenčný pes pomôcť?

Vodiaci alebo asistenčný pes pomáha znevýhodneným osobám viesť samostatnejší život, začleniť sa do spoločnosti a vyhnúť sa nebezpečenstvu, pričom tiež výrazne vplýva na psychický stav svojho majiteľa.

Najčastejšie sa stretávame s vodiacim psom, ktorého využívajú ľudia so zrakovým postihnutím. Jeho hlavnou úlohou je vedenie majiteľa na ceste, orientácia v priestore, všímanie si prekážok a nebezpečenstiev (napr. autá, jamy, stĺpy, schodiská). Okrem toho môže byť vodiaci pes trénovaný aj na nosenie predmetov alebo otváranie skriniek.

Asistenčný pes pre ľudí s telesným postihnutím, na vozíku, s poruchou stability alebo iným telesným znevýhodnením môže pomôcť s podávaním rôznych predmetov, otváraním a zadržiavaním dverí alebo pritiahnutím invalidného vozíka. Vďaka tomu uľahčí život imobilnému človeku.

Sluchovo postihnutých ľudí môže pes upozorniť na budík, zvonček, alebo iné zvukové signály. V prípade astmatikov a diabetikov asistenčný pes vycíti záchvat, prinesie lieky a zavolá pomoc. Asistenčný pes je tiež vhodný pre autistov a ľudí so stratami pamäte, ktorých dokáže priviesť domov, nájsť mobilný telefón alebo iné zabudnuté predmety.

Náš tip: Ak sa na verejnosti stretnete s vodiacim alebo asistenčným psom, nedotýkajte sa ho. Nasadená vôdzka pre takéhoto psa znamená, že je čas pracovať. Aj obyčajné pohladkanie ho môže rozrušiť a spôsobiť nepríjemnosti jeho majiteľovi.


Mohlo by vás zaujímať: Vodiaci psi sú pre nevidiacich obrovskou pomocou: Ako vyzerá ich výchova?


Ako si psa zaobstarať?

Na Slovensku existuje viacero organizácií zaoberajúcich sa cvičením asistenčných psov. Patrí sem napríklad združenie Pes človeku, Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy alebo ďalší, samostatní cvičitelia. Špeciálne vycvičený pes však nie je lacná záležitosť.

Podľa zákona o kompenzácii sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia je asistenčný pes vnímaný ako kompenzačná pomôcka. Nárok na príspevok na jeho kúpu si môžete uplatniť na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny písomnou žiadosťou. Na základe miery postihnutia tak môžete získať príspevok až vo výške 7 000 eur ako aj mesačné príspevky na starostlivosť o psa.

Náš tip: Nevydávajte svojho bežného psa za vodiaceho iba pre to, aby mohol ísť s celou rodinou do nákupného centra alebo reštaurácie. Falošní vodiaci psi predstavujú obrovský problém, pretože kvôli nedostatočnému tréningu môžu ohroziť ľudí okolo seba.


Máte vlastné skúsenosti s asistenčným psom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame