Atopický ekzém zhoršuje počasie, korenie či orechy: Naučte sa s ním žiť

Krk

thinkstockphotos.com

Atopický ekzém je prevažne detské ochorenie, ale môže sa vyvinúť aj u dospelého človeka. Ak robí spoločnosť aj vám, asi už viete, že len tak neodíde a treba sa mu v mnohých veciach prispôsobiť. Ako si zabezpečiť čo najbezproblémovejšie spolužitie s touto diagnózou?

Atopická dermatitída je chronické neinfekčné zápalové ochorenie a telo ním reaguje na rôzne látky z vonkajšieho prostredia. Ľudia majú pokožku miestami abnormálne suchú, čo vedie k silnému pocitu svrbenia a následne ku škriabaniu. Jeho liečba patrí do rúk odborníkov.

Jedlo domáce a bez orechov a korení

Človek s atopickým ekzémom by sa mal podľa lekárov vyhnúť orieškom, dráždivým koreniam, štipľavým jedlám či rôznym druhom čokolád. Jeho stav môžu ešte zhoršiť. U každého to však môže byť individuálne.

Pacientom s týmto ochorením neprospievajú ani priemyselne pripravené potraviny, pretože obsahujú vyšší počet konzervačných látok. ,,Samozrejme, vyhnúť sa im úplne je nemožné, treba to však obmedziť,“ povedal dermatovenerológ Tomáš Dianiška. Odporúča variť z čerstvých potravín.


Mohlo by vás zaujať: Atopický ekzém je spoločníkom na celý život: Znížte jeho prejavy na minimum


Rizikom je aj šport či počasie

Prejavy ochorenia môžu zhoršiť i športové aktivity (bazén, fitnes) či niektoré bežné domáce činnosti. Preto by človek pri práci s čistiacimi prostriedkami nemal zabúdať na rukavice. Stav pokožky ovplyvňuje aj počasie. Sychravé a chladnejšie počasie môže prejavy ekzému zhoršovať.

Kožu treba premasťovať

Dianiška radí používať ku každodennej bežnej starostlivosti o pokožku premasťovacie prípravky. V zime treba na pokožku používať vyživujúce krémy. Zásadný význam majú podľa neho bariérové krémy, ktoré obsahujú látky podobné stavbe kože – napríklad dexpanthenol, glycerín a urea.


Mohlo by vás zaujať: Stará čínska medicína: Akupunktúra vás môže zbaviť bolesti, alergie aj závislostí


Aj umývanie môže byť veda

,,Počas týždňa možno kombinovať rýchle sprchovanie špeciálnymi umývacími prostriedkami s vaňovým olejovým kúpeľom,“ povedal lekár. Umývacie postupy by sa nemali počas dňa striedať. Pacienti by mali používať jemné mydlá a sprchové gély. Mnohí používajú špeciálnu kozmetiku z lekární. Pacienti by mali používať jemnú čistiacu kozmetiku aj na tvár, ideálne určenú pre citlivú pleť.

Bavlna má prednosť

Lekár radí vyvarovať sa noseniu drsného šatstva. Oblečenie by malo dýchať a nemalo by byť príliš tesné. ,,Človek s atopickým ekzémom by mal dať prednosť bavlnenej bielizni, zo šatníka treba vyradiť vlnu a všetky materiály s hrubými vláknami,“ dodal.


Máte vlastné skúsenosti s atopickým ekzémom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame