Auto bez šoféra: Kedy uvidíme túto technologickú novinku aj na Slovensku?

Muž

technabob.com

Aj vy ste si neraz predstavili, aké by to bolo super, keby ste už nemuseli auto šoférovať vy, ale viezlo by vás samé? Tak dávajte dobrý pozor. Sny sa totiž v týchto dňoch stávajú skutočnou realitou. Cesty v Amerike už brázdia prvé autá bez šoférov! Kedy budú takéto stroje jazdiť aj po slovenských cestách?

V americkom štáte Nevada sa na cesty dostali autá, ktoré šoférujú úplne samé. Tieto vozidlá nešoférujú ľudia, aj keď sú v nich prítomní, ale majú zabudovaného autopilota, ktorý pomocou viacerých prešpekulovaných technologických výdobytkov dokáže riadiť auto úplne sám. Doterajšie skúšky potvrdzujú, že celý systém funguje vysoko spoľahlivo a bez zavinenia jedinej nehody.

Vybavené kamerami, laserom a radarom

Autá, ktoré dokážu jazdiť bez ľudí, sú doslova prešpikované najmodernejšími technológiami. Je v nich zabudovaný navigačný systém s kamerami, radarom, či laserovými diaľkometmi. Auto sa v teréne vyhne prekážkam pomocou laserového zamerania terénu a satelitnej navigácie. Okrem toho najmodernejšie systémy regulujú brzdy, akceleráciu, ako aj samozrejme celkové riadenie tohto vozidla.


Mohlo by vás zaujať: Škola šmyku: Urobí z vás lepšieho šoféra?


Posádka môže zasiahnuť

Auto je vybavené tak, že posádka, ktorá sa vezie v aute, môže kedykoľvek zasiahnuť a zareagovať tak manuálne na akúkoľvek situáciu na ceste. Všetky manuálne úkony posádky bude systém rešpektovať a nebude im v nich nijako brániť. Ak teda človek v aute uzná, že treba rýchlo zabrzdiť, alebo zmeniť smer jazdy, autopilot sa okamžite vypne a auto sa preradí do manuálneho režimu, kedy bude plne ovládateľné vodičom.

Zatiaľ jazdí len pár takýchto áut

Aj to len v Nevade. Takýto progres však plánujú aj v Kalifornii a tiež na Floride, kde sa kvôli autám bez šoférov chystajú zmeniť aj legislatívu. Tento trend sa postupne bude dostávať aj do ostatných amerických štátov a nasledovať určite bude Európa, či ostatné krajiny sveta. Kedy sa objavia prvé autá bez šoférov aj u nás?

Na Slovensku začne predaj do 10 rokov

Odborníci predpokladajú, že na našom území by sa prvé autá, s riadením pomocou autopilota, mohli začať predávať už do desiatich rokov. V tomto období by sa už mohlo začať pokladať jazdenie na autách bez šoféra za pomerne bežné a mala by sa začať aj ich sériová, resp. masová produkcia. Ak si na tento výdobytok modernej spoločnosti robíte chúťky, musíte si podľa výrobcu počkať minimálne do roku 2018.


Mohlo by vás zaujať: Top 10 áut podľa Veľkej Británie: Tieto tak rýchlo hodnotu nestratia


Bude zvyšovať bezpečnosť na cestách?

Podľa výrobcu je „driveless“ (samoriadiace) auto vysoko bezpečné a počas testovania nespôsobil systém, ktorý ho riadi, ani jednu jedinú nehodu. Ku jednej nehode počas testovania síce došlo, no spôsobil ju paradoxne človek, ktorý sa v samoriadiacom aute viezol, pretože zabudol zapnúť automatický režim. V budúcnosti by teda naše cesty mohli byť možno úplne bez nehôd, nakoľko aj v súčasnosti je viac ako známe, že takmer všetky nehody spôsobila ľudská chyba, alebo nepozornosť, čo je v prípade stroja vylúčené.

Zdroj: technabob.com, technabob.com, Oliver
Odporúčame