Prechladli ste? Škriabanie v hrdle, upchatý nos aj bolesť hlavy vyliečia babské recepty

Babské recepty na nachladnutie

Domáce recepty na nachladnutie vám ušetria návštevu lekárne. (Zdroj: GettyImages)

Upchatý nos, škrabanie v hrdle či kašeľ, bolesť hlavy aj mierne zvýšená teplota – ak sa chcete zbaviť  typických príznakov prechladnutia, nemusíte hneď bežať do lekárne. Vyskúšajte niektoré z osvedčených babských rád a receptov, ktoré vás rýchlo postavia opäť na nohy.

Začnite tým, že si doprajete veľmi teplú sprchu – horúca voda výborne uvoľňuje hlien. Na raňajky si naložte na tanier veľa bielkovín, ktoré vám pomôžu pri boji s infekciou, vajíčka na rôzne spôsoby sú výborná voľba. Ak na ne nemáte chuť, urobte si aspoň čerstvý džús z jabĺk a hrušiek, ktoré vám dodajú dávku vitamínov. Počas dňa si doprajte oddych a pridajte k nemu niektorý z nasledovných receptov.

Hrianka s cesnakom na raňajky

Rozhryzte jeden alebo dva strúčiky cesnaku a vyhláste bacilom vojnu hneď na začiatku. Cesnak, ktorý pôsobí ako prírodné antibiotikum, je dobré zajesť kúskom chleba alebo hrsťou orieškov, prípadne si ho dať v lyžičke medu. Ak je chrúmanie surového cesnaku nad vaše sily, roztlačte ho a rozotrite na hrianku alebo prihoďte do polievky. Prípadne pokrájajte nadrobno strúčik, vložte do hrnčeka s horúcim mliekom, premiešajte a nechajte 15 minút lúhovať. Sceďte a popíjajte trikrát denne.

Kloktanie teplej vody so soľou

Ak vám bolesť v krku sťažuje prehĺtanie, vezmite si dva klinčeky a niekoľko minút ich cmúľajte. Môžete ich tiež pomaly rozhrýzť, čo podráždenú sliznicu po chvíli znecitlivie. Máte doma tea tree (čajovníkový) olej? Do pohára s vlažnou vodou ho pridajte päť kvapiek a kloktajte až päťkrát denne. Postačí však aj obyčajná kuchynská soľ – v pohári teplej vody ju rozmiešajte lyžičkou a kloktajte aspoň päťkrát denne.


Mohlo by vás zaujať: Zapálené hrdlo či kašeľ? Pomôžu vám tieto babské recepty


Obklad z masti na škriabanie v krku

Proti škriabaniu v krku zaberá aj domáca masť. Kúsok plátna potrite tenkou vrstvou bravčovej masti, navrch nastrúhajte trochu muškátového orieška a prikryte ďalším pruhom plátna. Priložte na krk, obviažte šatkou a nechajte pôsobiť do rána. Alebo si natrite krajec chleba s masťou, posypte ho pokrájanou cibuľou a dajte si olovrant. 

Cibuľové mlieko na upokojenie sliznice

Ďalším vynikajúcim pomocníkom je cibuľové mlieko, ktoré na podráždenú sliznicu pôsobí ako hojivý balzam. Olúpte a pokrájajte tri veľké cibule. Vložte do hrnca, pridajte klinčeky, lyžičku hnedého cukru, vetvičku čerstvého tymiánu (alebo lyžičku sušeného) a pár lyžíc vody. Nechajte mierne variť asi dve hodiny a občas podľa potreby prilejte vodu. Potom zmes pretlačte cez sitko a ohrejte malú šálku mlieka. Cibuľový výluh zmiešajte s rovnakým dielom mlieka a popíjajte trikrát denne.

Tvarohový zábal na krk

Od bolesti v krku uľaví aj tvarohový zábal. Pol vaničky mäkkého tvarohu naneste v tenkej vrstve na vlhký uterák, priložte na krk a upevnite šatkou či suchým uterákom. Podobne funguje aj tzv. Priessnitzov obklad. V studenej vode namočte väčšiu vreckovku a ľahko vyžmýkajte. Priložte na krk, prekryte igelitovým vreckom, upevnite suchou šatkou a na dve-tri hodinky zalezte do postele. Potom obklad zložte, nechajte krk tri hodiny oddýchnuť a postup zopakujte.

Horčicový kúpeľ pre nohy

Máte nohy ako z ľadu? Doprajte si horúci kúpeľ, do ktorého pridáte trochu škoricového alebo rozmarínového oleja. A nezabudnite na teplé ponožky. Alebo vyskúšajte nezvyčajný kúpeľ s horčicou. Do vedra nalejte veľmi teplú vodu a rozmiešajte v nej stredne veľkú fľašku plnotučnej horčice. Do kúpeľa na 10 minút ponorte nohy. Potom ich osušte, navlečte si teplé ponožky a zalezte pod perinu.

Čaj s medom na bolesť krku

Kedykoľvek budete mať pocit, že na vás niečo lezie, uvarte si zázvorový (ďumbierový) čaj. Nastrúhajte 2 cm koreňa, zalejte ho 3 dcl horúcej vody a po chvíli preceďte. Čierny čaj s medom zasa zaberá na akútnu bolesť v krku. Med môžete použiť aj do ďalšieho receptu. Do hrnčeka s vodou nasypte pol lyžičky mletej škorice a pár kúskov celého čierneho korenia. Krátko povarte, oslaďte medom a pite trikrát denne. Pomáha pri prechladnutí, chrípke, ale aj zlom trávení. Pozor – med však pridávajte, až keď teplota čaju klesne pod 50 stupňov, inak zničíte prospešné látky v ňom.


Mohlo by vás zaujať: Silné zbrane na zapchatý nos: Skúste silu zázvoru, chrenu či naparovania


Domáca inhalácia s horúcou vodou

Pri prechladnutí sa tiež odporúča domáca inhalácia. Pripravte si misku s horúcou vodou, do ktorej pridáte dve kvapky eukalyptového a mätového oleja. Opakujte dvakrát denne na päť až desať minút. Ak máte doma inhalátor, naplňte ho fyziologickým roztokom, Vincentkou alebo slanou vodou.

Surové zemiaky na bolesť hlavy

Ak vás bolí hlava a trápia upchaté dutiny, uvarte si jeden väčší zemiak, olúpte ho, roztlačte, zabaľte do obrúska a priložte na čelo. Previažte teplou šatkou a nechajte pôsobiť až do vychladnutia. Takýto zábal uvoľní nádchu a zmierni bolesť hlavy, ktorá sa s ňou spája.

Harmančeková soľ do kúpeľa

Nádchu zaženie aj harmančeková soľ vo forme kúpeľa. Do lavóra nalejte vlažnú vodu a nasypte do nej tri polievkové lyžice soli s harmančekom. Ponorte chodidlá do kúpeľa a asi desať minút relaxujte. Vôňa harmančeka pomáha aj pri bolestiach hlavy, ktoré prechladnutie často sprevádzajú.

Zázvor a chren na zahriatie

Je vám stále zima a nedokážete sa zahriať? V mixéri najemno rozmixujte 2 cm koreňa zázvoru a chrenu, pridajte dve lyžice medu, šťavu z dvoch citrónov a trochu škorice. Užívajte každé ráno čajovú lyžičku tejto zmesi. Zázvor v kombinácii s chrenom fungujú na zrýchlenie metabolizmu, pri pravidelnej konzumácii môžete očakávať aj nejaký ten centimeter z pása dole.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame