Baktérie, vírusy či parazity: Ako podporiť imunitu, aby si s nimi poradila?

Pani

thinkstockphotos.com

Zdravý imunitný systém nás chráni pred škodlivými baktériami, vírusmi a rôznymi vplyvmi vonkajšieho prostredia. Ak je oslabený, častejšie sa vyskytnú infekcie a choroby. Našu obranyschopnosť však môžeme zlepšiť konzumáciou správnej stravy. Aké živiny v nej nesmú chýbať?

Zmiernia priebeh

Výkonnosť imunitného systému je do istej miery závislá od živín, ktoré dostáva. Niektoré potraviny obsahujú výživné látky silne stimulujúce imunitu. Môžu tak zlepšiť odolnosť voči infekcii, ba i pomôcť v boji proti rakovine.

Vyvážená strava obsahujúca množstvo vitamínov, minerálnych látok a bioaktívnych substancií je pre posilnenie imunity veľmi dôležitá. Žiaľ tieto látky nás nie sú celkom schopné ochrániť od infektov. Dosiahnu však to, že zárodky vyvolávajúce chorobu budú mať kratší život. Priebeh infekcií bude teda miernejší.


Mohlo by vás zaujímať: Imunita je základ zdravia: Ako sa prejavuje jej porucha a ako ju posilniť?


Sila ukrytá vo vitamínoch

Pre celkové zdravie organizmu sú, samozrejme, potrebné všetky vitamíny. Z hľadiska obranyschopnosti tela ale treba vyzdvihnúť význam vitamínu A, C a E ako nevyhnutných pomocníkov imunitného systému.

Vitamín A: priamo stimuluje obranné bunky. Sliznice, ktoré sú prvou bariérou proti cudzorodým látkam, chráni pred vysušením. Baktérie a vírusy cez ne potom nepreniknú tak ľahko. Zdroje vitamínu A (vrátane betakaroténu – provitamínu A) sú napr. sleď, syr, mlieko, žltá a zelená zelenina a ovocie.

Vitamín C: podporuje bunky imunitného systému v honbe za baktériami a vírusmi. Zvyšuje tvorbu protilátok a urýchľuje dozrievanie imunitných buniek. V najväčších koncentráciách sa nachádza najmä v citrusovom ovocí, ríbezliach a zelenej zelenine.

Vitamín E: podporuje tvorbu protilátok a tiež aktivuje obranné bunky. Obsahujú ho rastlinné oleje, orechy, mandle i celozrnné výrobky. 

Minerálne látky na obranu

Železo: nevyhnutné pre tvorbu červených krviniek a hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík a živiny do buniek v tele. Imunobunky sú pri putovaní telom oveľa rýchlejšie. Významnými zdrojmi železa sú mäso, vnútornosti a plody mora (mušle, ustrice, slávky). Z rastlinných potravín je to najmä pšeno, strukoviny, špenát, orechy, tekvicové a slnečnicové semená.

Meď: dôležitá pre správnu funkciu týmusu (detskej žľazy), v ktorej dochádza k dozrievaniu buniek imunitného systému. Meď nájdeme napríklad v celozrnných obilninách, strukovinách, rybách, listovej zelenine a kakau.

Horčík: zaisťuje, aby bunky správne fungovali a vyrábali energiu. Tento  minerál omladzuje a detoxikuje bunky. Zabezpečuje aktiváciu antioxidantov, ktoré zabraňujú poškodeniu voľnými radikálmi. Bohaté na horčík orechy, obilniny aj strukoviny.

Selén: odchytáva voľné radikály a zbavuje náš organizmus ťažkých kovov. Para orechy, plody mora, mäso a vnútornosti sú najväčšími dodávateľmi selénu. Z rastlinných zdrojov sú jeho bohatým zdrojom celozrnné obilniny, hnedá ryža, cesnak a zázvor.

Zinok: rozmnožuje pamäťové bunky a podporuje tvorbu protilátok. Veľa zinku je v hovädzom mäse, morských plodoch, mlieku, strukovinách, orechoch, semenách i celozrnných výrobkoch.


Mohlo by vás zaujímať: Problémy s imunitou? Pomôže vám hliva vo všetkých svojich podobách


Ochrana vďaka bioaktívnym substanciám

Chránia pred infekciami, onkologickými ochoreniami, ale aj priamo ovplyvňujú baktérie a vírusy. Ide o rastlinné účinné látky, ku ktorým sa ráta vláknina a sekundárne rastlinné látky.

Vláknina: nájdeme ju najmä v obilninách, cereáliách, ovocí a zelenine. Je zdrojom potravy pre užitočné črevné baktérie v hrubom čreve, ktoré ho podporujú pri zažívaní. Zároveň sú časťou imunitného systému a ich úlohou je zabrániť vstupu cudzorodým baktériám.

Baktérie kyseliny mliečnej: obzvlášť úspešné pri obrane proti baktériám a vírusom. Pôvodcovia choroby sa vďaka nim nedostanú cez črevnú sliznicu a nepreniknú do tela. Nachádzajú sa vo vykvasenej zelenine, najmä v kyslej kapuste, uhorkách, zeleri a tiež v mliečnych výrobkoch (jogurt, cmar, kefír…).

Sekundárne rastlinné látky: Tieto prírodné rastlinné látky oživujú, regenerujú a omladzujú bunky. Pomáhajú napríklad predchádzať rakovine a zamedzujú vzniku chorôb spôsobených baktériami, vírusmi a hubami. Ich podporné účinky sú jedinečné a rozsiahle.

Ide o bioaktívne substancie, ktoré obsahujú účinné látky podporujúce zdravie. Patria medzi ne karotenoidy, flavonoidy, sulfidy, fytosteroly a ďalšie. V potravinách ich nájdeme ako prirodzené aromatické, farbiace látky alebo substancie udávajúce chuť. Rastlina ich nevyrába vo svojej primárnej látkovej výmene, ale v sekundárnej, ktorá nepriamo napomáha jej rastu. Slúžia tak rastline (napr. ochrana pred UV žiarením), ako aj človeku.. Preto by sme mali jesť veľa zeleniny a ovocia, aby sme imunitný systém posilnili.


Ako sa snažíte podporiť svoju imunitu vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Ing. Vladimíra Mihálová
Odporúčame