Baktérie okolo nás: Kde je ich najviac a ako nás ohrozujú?

čistota

photl.com

Treba sa ich báť alebo je ich prítomnosť prirodzená a vlastne nám vôbec nie je na škodu? Baktérie a mikróby sú všade okolo nás a neraz čítame, ako sa proti nim brániť. Ktorých predmetov sa treba strániť a kedy netreba mať prílišné obavy?

„Väčšina baktérií, s ktorými sa stretávame, nepochádza z neživých objektov. Dverové kľučky, telefóny, peniaze a bankomaty nie sú významným zdrojom chorôb,“ hovorí Elaine Larson, profesorka farmaceutického a terapeutického výskumu na Kolumbijskej univerzite. Vyhnúť sa infekcii je podľa nej pomerne jednoduché. Základná hygiena ako umývanie rúk pred jedlom, či po použití toalety zbaví vaše dlane väčšiny baktérií. Preháňať to s čistením a dezinfikovať všetko na vôkol naopak nie je ideálne. „V drvivej väčšine prevažujú užitočné mikroorganizmy nad tými škodlivými,“ hovorí Jack Brown, profesor molekulárnej biologických vedy na univerzite v Kansase.


Mohlo by vás zaujať: Kliešte začínajú útočiť: Viete, čo vám hrozí a ako ich správne vyberať?


Často počúvame, ktoré predmety sú nositeľmi najväčšieho množstva baktérií – ako to s nimi vlastne je?

Špongia na umývanie riadu

Práve ona je podľa výskumu profesora enviromentálnej mikrobiológie Chucka Gerbu vecou s najvyšším počtom baktérií v domácnosti. Podľa jeho výskumu dokáže uživiť milióny baktérií vrátane salmonely či stafylokoka. Ak chcete ich počet obmedziť, dávajte špongiu do umývačky. Pomáha tiež, keď ju vždy poriadne vyžmýkate a necháte uschnúť. Práve vysýchanie totiž ničí mnoho baktérií.

Zubná kefka a splachovanie

Faktom je, že pri splachovaní sa naozaj šíria baktérie, dokonca aj keď máte sklopený kryt. S veľkou pravdepodobnosťou sa nejaké dostanú aj na vašu zubnú kefku. ,,Keď uschne, väčšina mikroorganizmov aj tak zomrie,“ upokojuje situáciu profesor Gerba. Odporúča však držať kefky tak ďaleko od toalety, ako je možné, prípadne ich držať v skrinke.

Peniaze

Výrok o tom, že peniaze sú to najšpinavšie na svete nemá ďaleko od pravdy. Podľa výskumu vedcov  z univerzity v holandskom Wageningene dokonca množstvo baktérií na bankovkách nezávisí len od materiálu, ale aj od bohatstva krajiny a životnej úrovne – čím nižšia, tým viac baktérií. My na tom síce nie sme až tak zle, baktérií je však na eurových bankovkách napriek tomu trikrát viac, ako napríklad na austrálskom dolári. Ten je totiž vyrobený z polyméru na rozdiel od dolára či eura, ktoré sú na báze bavlny.

Telefón

Najmä ak máte v práci erárny, nehovoriac o automatoch. Pri telefonovaní nám neraz ubehne nejaká tá slinka – a tým, čo telefonovali pred nami tiež. Ľahko takto môžete chytiť napríklad chrípku, ktorá sa šíri kvapôčkami z kýchania či kašľu.


Mohlo by vás zaujať: Pre alergikov aj proti rakovine: Skúšali ste už kozie mlieko?


Diaľkové ovládače

Práve tento predmet býva tým najšpinavším napríklad v hotelových izbách a tak nie je vhodným spoločníkom na obchytkávanie tesne pred tým, ako sa ponoríte do ríše snov.

Menu v reštaurácií

Ako často ho podľa vás v čistia? Ak nejde o jednorázové menu vytlačené na papieri, zbytočne ho nepokladajte k príboru či tanieru.

Nákupné vozíky

V zahraničí niektoré supermarkety poskytujú na vozíky antibakteriálne prípravky, ktoré môže zákazník zadarmo použiť. U nás to zatiaľ je skôr výnimkou, o to dôležitejšie je dodržiavať pravidlá hygienického nákupu – vyhnite sa napríklad obchytávaniu pečiva rukami, ale použite mikroténové rukavice či vrecko.

Tlačidlá

Privolávač výťahu, bankomat, telefón na ulici či zvonček predstavujú zväčša naozaj riadnu zbierku mikróbov. Stačí si len predstaviť tie desiatky či neraz dokonca stovky rúk, ktoré sa ich každý deň dotknú. A keďže sa nachádzajú neraz v spoločných priestoroch, nepozornejšia upratovačka ich nemusí umyť vôbec alebo ozaj len zriedkakedy. Umývanie rúk pred jedlom by však malo byť dostatočnou o chranou.

Pero na pošte, v banke a podobne

Na perách slúžiacich mnohým ľuďom by ste tiež našli krásnu zbierku baktérii. Nosievajte v kabelke či vo vrecku vlastné pero a používajte radšej to.

Zdroj: photl.com, photl.com, Dora
Odporúčame