Bazalka je kráľovnou byliniek: Upokojí vás, posilní srdce a zmierni zápaly

Bazalka

thinstockphotos.com

Prenikavá vôňa a chuť, ktorou je bazalka povestná, je jej výrazným znakom. Nemenej výraznými sú však aj jej liečebné schopnosti. Pri akých problémoch je teda vhodné túto chutnú bylinku konzumovať, kde všade si ju možno pridať a ako si ju dopestovať v domácich podmienkach?

Ochrankyňa lásky aj včelársky poklad

Bazalka pravá (Ocimum basalicum) pochádza z Indie. Jej meno pochádza z gréčtiny a preložiť sa dá aj ako kráľ. A podstata jej mena jej právom prináleží. Pre mnohé národy je bazalka dokonca posvätnou rastlinou, či symbolom ochrany a lásky. V našich končinách nám jej vôňa pripomína predovšetkým slnkom zaliate Stredomorie. Okrem iného je bazalka aj významnou včelárskou rastlinou, ktorej kvety slúžia včelám na zber kvalitného a aromatického peľu.

Obsahuje omega 3 mastné kyseliny

Ak keď by to od nej čakal málokto, bazalka obsahuje aj omega 3 mastné kyseliny. Okrem nich je nabitá aj ďalšími skvelými látkami, ako napríklad vitamínmi K, A, C, vápnikom, železom, magnéziom, no ukrývajú sa v nej aj silice, triesloviny a esenciálne mastné oleje, napríklad: estragol, linalol, cineol, eugenol, sabinén, myrcén, či limonén. Olej z listov bazalky pôsobí silne protizápalovo a účinkuje niekde aj vtedy, ak už baktérie nereagujú na klasické farmaceutické lieky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zákerné mykózy a plesne: Týmito potravinami sa ich môžete zbaviť


Ako si ju vypestovať?

Ide o jednoročnú rastlinku, to znamená, že si ju musíte každý rok vysádzať nanovo. Najjednoduchšou a zároveň najrýchlejšou formou, ako si doma zabezpečiť čerstvé lístky, je kúpa hotovej priesady. Tú kúpite v každom záhradníctve a často aj v hypermarketoch za 2,- či 3,- eurá. Pestovať ju môžete doma na okne v kvetináči, pričom má rada veľa vody.

Presaďte ju do záhrady

Keďže sa jedná o teplomilnú rastlinu, do vonkajšieho prostredia sa presádza až v druhej polovici mája, či už ide o kúpenú priesadu, alebo doma vypestované priesady, zo zasadených semienok. Lístky sa zbierajú priebežne, podľa vzrastu. Má rada teplejšie podnebie a hlinitopiesočnaté pôdy. Pozor však na slimáky, ktoré vedia, čo je dobré a tiež si na nej radi pochutia.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tri kulinárske dobroty z paradajok: Osviežia váš stôl a nezaťažia žalúdok


Má široké spektrum liečivých účinkov

Bazalka je nielen chutná, ale pomáha aj pri rôznych problémoch:

  • pôsobí upokojujúco na nervový systém,
  • zmierňuje kašeľ,
  • vhodná pri astme,
  • zmierňuje nadúvanie, pôsobí proti plynatosti,
  • antimikrobiálne účinky,
  • zvyšuje vylučovanie moču,
  • posilňuje žalúdok,
  • kardiovaskulárny systém,
  • zlepšuje chuť do jedla,
  • účinná pri zápale obličiek,
  • zvonka sa používa ako kloktadlo a na ťažko sa hojace rany.

Univerzálne kuchynské využitie

Bazalka je neodmysliteľne spätá najmä s ochutením cestovín a paradajkových jedál. Neobmedzujte jej použitie len na ne. Vyskúšajte si ju pridať aj do iných druhov pokrmov a objavte tak kombináciu nových chutí. Bazalka dodá skvelú novú chuť tiež rozličným omáčkam, polievkam, prívarkom, nálevom, rybám, dresingom, nápojom, či rôznym druhom mäsa, ja mletého.


Na čo všetko používate bazalku vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: thinstockphotos.com, thinstockphotos.com, Nela
Odporúčame