Bazény, tobogány a voda pre zdravie: Termálne kúpaliská sú hitom aj v lete

Termálne kúpalisko

SITA

Nejde vám dokopy slovné spojenie termálne kúpalisko a letné horúčavy? Vedzte, že relax v teplej vode môže byť príjemný v každom ročnom období. Mnohé termálne kúpaliská tiež ponúkajú aj plavecké bazény s chladnejšou vodou, kde nájdete príjemné osvieženie. Ako bonus oproti klasickým tu však máte stále možnosť využitia termálnych či liečivých vôd!

Navštíviť jeden z mnohých termálnych parkov na Slovensku má nesporné výhody. Strediská s horúcimi prameňmi sú vyhľadávané celoročne. Z toho pre ne plynie vyšší zisk v porovnaní s klasickými sezónnymi kúpaliskami. Ako to pocítite vy? Tieto strediská si môžu dovoliť investovať viac financií do modernizácie či úpravy okolia. Termálne kúpalisko vám teda často môže dopriať viac doplnkových služieb, bohatšie možnosti stravovania a väčšie možnosti zábavy.

Neodmysliteľnou výhodou je možnosť ich celoročného využitia. Nie len v zime, ale aj počas letného dažďa si doprajete relax ponorený v horúcej vode. Ďalším plusom sú v mnohých prípadoch liečivé účinky týchto termálnych vôd. Snáď jedinou nevýhodou je, že si v horúcich prameňoch musíte dávať pozor, ak máte problémy so srdcom. Preto si posedenie v horúcej vode doprajte radšej len na pár minút. Obzvlášť pri horúčavách je opatrnosť na mieste.


Mohlo by vás zaujímať: Kúpacia sezóna sa blíži: Ako sa chrániť pred gynekologickými zápalmi?


Slovensko, malý raj termálnych prameňov

Naša krajina napriek neveľkej rozlohe ponúka veľké množstvo termálnych kúpalísk. Samozrejme, na veľmoc horúcich prameňov – Maďarsko nemáme, ale v ponuke sú rôzne druhy odpočinku. Termálne vody nenájdete len na juhu Slovenska, pri hranici s Maďarskom, ale aj inde. Sever krajiny je pre mnohých taktiež atraktívny. Po peknej túre v horách totiž môžete sily načerpať priamo v horúcich a liečivých prameňoch.  Či už uprednostňujete malé kúpaliská, alebo skôr veľké aquaparky, všade nájdete to, čo hľadáte. Predstavíme vám niekoľko kúpalísk s termálnou vodou, kde môžete stráviť príjemné horúce, no pokojne aj chladnejšie dni.

Bešeňová: Unikátne zloženie vody

Každé z týchto kúpalísk má jedinečné zloženie vody. My vám dávame do pozornosti dve, ktoré by vás mohli zaujať. Prvým je známy Thermal park Bešeňová. Táto voda sa od iných líši už na prvý pohľad. Výrazným zafarbením je jasná vysoká koncentrácia železa. K dispozícií je vám osem vonkajších bazénov, do ktorých prúdi horúca voda z hĺbky takmer dvoch kilometrov. Teplota vody v nich je 26 – 39 °C. Zajazdiť si budete môcť taktiež na tobogánoch. Celoročne je vám k dispozícií až sedem z týchto bazénov a využiť môžete aj bazény vo vnútri.

Celodenný vstup: 14 eur

Podhájska: Ako v Mŕtvom mori

Druhým kúpaliskom, ktoré vám dávame do pozornosti, je Podhájska. Horúca voda má aj liečivé účinky, blahodarne vplýva predovšetkým na pohybový aparát. Zaujímavosťou je, že voda v bazénoch Podhájskej má takmer rovnaké zloženie ako voda v Mŕtvom mori. Poslúži vám wellnes centrum, turecký kúpeľ, sauny či vírivky. Nielen jedinečná voda, ale aj ostatné služby vám tu spríjemnia váš pobyt.

Celodenný vstup: 20 eur


Mohlo by vás zaujímať: Bazény, vírivky či termálne kúpaliská: Ubráňte vaše nohy pred mykózou!


Oravice: Na dotyk s prírodou

Termálne kúpaliská sa nemusia nutne nachádzať na rozsiahlych nížinách južného Slovenska. Príkladov je niekoľko, my pre vás vyberáme opäť dva. Priamo v srdci Oravy sa nachádza dedinka Oravice. Neobvyklé miesto na vodný raj, však? No napriek tomu sa jedná o skutočnosť. Meanderpark Oravice ponúka bazény s teplotou do 34 °C. Milovníci plávania či leňošenia vo vode si tu prídu na svoje. Okrem športového bazéna s umelými vlnami tu nájdete aj relaxačné bazény, v ktorých strávite príjemné hodiny oddychu. Navyše, blízkosť hlbokých lesov a čarokrásnej oravskej prírody tiež robia túto lokalitu výnimočnou.

Celodenný vstup: 17 eur

Vyhne: Poklad ukrytý v horách

Druhým kúpaliskom je maličký areál ukrytý hlboko v horách stredného Slovenska. Obec Vyhne je totiž známa nielen najstarším slovenským pivovarom, ale aj horúcimi prameňmi. Teplota vody sa pohybuje od 29 do 36 °C. V neveľkom areáli nájdete viacúčelový a výplavový bazén. Samozrejmosťou je tobogán a detský bazénik. Ak hľadáte príjemný oddych vo vode priamo na okraji lesa a nemáte radi davy ľudí, Vyhne môžu byť pre vás zaujímavou voľbou.

Celodenný vstup: 11 eur

AquaCity Poprad: Bar priamo v termálnom bazéne

Nehľadíte na vek a stále sa tešíte z jazdy na tobogáne, víriviek či iných vodných atrakcií? Tak zbystrite pozornosť. Prinášame vám dva aquaparky s termálnou vodou, ktoré stoja za vašu návštevu. Na úvod predstavíme v stručnosti obľúbené AquaCity Poprad. Voda v bazénoch dosahuje teplotu 30 až 38 °C. Vonkajšie termálne bazény ponúkajú možnosť jazdy na tobogánoch, ak máte mierne obavy, začať môžete na rodinnej šmykľavke. Potešenie z vody zažijete aj vo vnútri. Príkladom je luxusný termálny krytý bazén s barom priamo v bazéne. Samozrejmosťou sú rôznorodé animačné programy pre ľudí v každom veku.

Celodenný vstup: 18 eur


Mohlo by vás zaujímať: Dovolenku na lodi môžete zažiť aj vy: Zistite kde, ako a za koľko!


Tatralandia: Ponúka najviac možností

Hľadáte predovšetkým zábavu a jazdu na tobogánoch? Navštívte najväčší termálny park na Slovensku, Poľsku a Česku. Je ním známa Tatralandia. Nájdete tu až 14 bazénov, voda v nich dosahuje maximálne 38 °C. Vodné chrliče, masáže, vírivky, hojdačky, vodný volejbal, basketbal či klasické plávanie, nájdete tu všetko. Po celý rok si užijete až deväť toboganov, obzvlášť v lete je k dispozícií ďalších 21 toboganov či šmýkačiek. Viac je zbytočné písať, v Tatralandii vám deň ubehne ani nebudete vedieť ako.

Celodenný vstup: 19 eur

Slnko, leto a voda

Áno, tieto tri slová idú jednoznačne dokopy aj v prípade termálnych kúpalísk. Ich návšteva stojí väčšinou o čosi viac ako pri klasických kúpaliskách, obzvlášť pri veľkých vodných parkoch sa táto suma zvýši niekoľkonásobne. Napriek tomu sú termálne kúpaliská a aquaparky príjemným spestrením letných dní. Nemusíte mať obavy, že v teplej vode bude horúčava ešte menej znesiteľná. Vždy sa nájde spôsob, ako sa dostatočne schladiť. Či už v plaveckom bazéne, alebo na nejakej vodnej atrakcii. Je to už len a len na vás.


Na ktoré kupalisko sa radi vraciate, prípadne by ste ho odporučilli ostatným čitateľom? Podeľte sa svoje skúsenosti v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšiu z cien v našej súťaži.

Zdroj: SITA, SITA, David
Odporúčame