Bazény, vírivky či termálne kúpaliská: Ubráňte vaše nohy pred mykózou!

Termálne kúpalisko

sxc.hu

Svrbenie, bolesť či v horšom prípade hnisanie – príznaky mykotických infekcií nie sú nič príjemné. Vyvolávajú ich keratinofilné vláknité huby – dermatofyty. Spôsobujú najmä infekciu kože a nechtov, keďže tento priestor je najideálnejším na prežívanie húb a šírenie mykóz. Samozrejme, neobchádzajú ani kožu na nohách a rukách, niekedy vlasy, zriedka sliznice a vnútorné orgány. Náchylné na uchytenie mykóz sú tiež kožné záhyby, slabiny a podpazušie.

Mikroskopické choroboplodné huby sú schopné prežívať vo vonkajšom prostredí aj niekoľko rokov, nezávisle od človeka. Čakajú len na svojho hostiteľa. Topánky, pančuchy, textílie, vankúše, vlhké priestory, tam všade sa im veľmi dobre darí. Napriek tomu, že ide o infekčné ochorenie, až jedna tretina pacientov mu nevenuje dostatočnú pozornosť.

„Infekcia začína prevažne v 3. a 4. medziprstí nôh. V týchto miestach postihnutý pociťuje najprv svrbenie, na ktoré nadväzuje zápal, tvorba trhliniek, mokvanie a uvoľňovanie rozlične veľkých šupín kože. Okrem svrbenia ložiská môžu aj bolieť a často sa stávajú vstupnou bránou pre baktérie s následným hnisaním postihnutého miesta. Z medziprstí sa ochorenie môže rozšíriť na celú stupaj. Prejavuje sa buď zhrubnutou kožou predovšetkým na pätách a koncoch prstov, alebo jemným ošupovaním na celej stupaji, respektíve veľmi svrbivými, hlboko v koži uloženými pľuzgiermi. Ďalej sa infekcia šíri na nechty nôh a neskôr aj rúk. Z vonkajšej časti nechtová platnička mení farbu, matnie, hrubne, odlučuje sa od lôžka, prípadne sa úplne rozpadne,“ vysvetlila prof. MUDr. Mária Šimaljaková, Phd., z Dermatologickovenerologickej kliniky LF UK Bratislava.


Mohlo by vás zaujímať: Kúpacia sezóna sa blíži: Ako sa chrániť pred gynekologickými zápalmi?


Mykóza nechtov

Asi jedna tretina hubových infekcií medziprstí nôh vedie k ochoreniu nechtov. Mikroskopické huby sa podieľajú v 60 percentách na zmenách nechtových platničiek. Najviac sa vyskytuje vo vekovej skupine 40 až 60-ročných, kde postihuje 15-20 percent populácie. Nechty na nohách sú postihnuté štyrikrát častejšie než na rukách.

Mykotickej infekcii nechtov nôh – onychomykóze – postihnutí zvyčajne nevenujú dostatočnú pozornosť a bývajú dlhodobo infekční pre svoje okolie. Spozornejú, až keď im ochorenie začne spôsobovať väčšie ťažkosti. Spočiatku skúšajú liečebné metódy svojho suseda a keď tie zlyhajú a nákaza výrazne pokročí, vtedy vyhľadajú odbornú lekársku pomoc.

Zdravé nechtové platničky sú hladké, rovnako hrubé, mierne klenuté, lesklé, priesvitné, ružovej farby. Tvar nechtov je ovplyvnený dedičnosťou a môže byť oválny, okrúhly, alebo štvorcový. Ochorenie začína od nechtového koreňa. Dlhodobý zápal nechtového valu s následným postihnutím nechta sa vyskytuje u ľudí „s mokrým“ zamestnaním. Vlhko a pôsobenie rôznych chemikálií znižuje vodoodolnosť jemnej kožtičky, ktorá prechádza z kože prstov na nechty. Táto sa postupne oddeľuje od nechtovej platničky, vzniká vstupná brána infekcie a šíriaci sa zápal poškodzuje nechtové lôžko, čo má za následok poškodenie nechtovej platničky,“ dodala M. Šimaljaková. U zdravých detí sa hubové ochorenie nechtov vyskytuje len zriedka.

Príznaky mykotickej infekcie nôh:

  • pri postihnutí sa ružová farba nechtovej platničky mení na žltkastú, belavú či hnedosivú
  • necht postupne hrubne, praská a drobí sa
  • sprievodným javom sú svrbenie, pálenie a bolesť
  • nezriedka sa stáva, že nohy nepríjemne zapáchajú

Nevinné a bezvýznamné šupinky

Šupinky naplnené zárodkami choroboplodnej huby nemusia byť ani viditeľné. Z kože ľudí chorých na mykózu opadávajú v rôznej veľkosti. Pri chôdzi na boso treba opatrnosť zvýšiť v spoločných priestoroch – hygienické zariadenia, sprchy, sauny, termálne kúpele, kúpaliská,  telocvične. Šupinka s hubou sa bez problémov zachytí na vlhkú nohu a začína sa realizovať. Samozrejme, v neprospech svojho hostiteľa.


Mohlo by vás zaujímať: Ježkovia, medúzy, hnačky… Nedajte dovolenkovým nástrahám žiadnu šancu!


Prevencia

Obozretní treba byť najmä všade tam, kde je vlhko, teplo a veľa ľudí na jednom mieste. Človeka môže napadnúť až sto druhov mikroorganizmov. Je lepšie zvládnuť prevenciu, než sa liečiť. Nákaze predídeme:

  • používaním vlastného uteráka a vhodnej ochrannej obuvi
  • nohy si vždy treba osprchovať pod tečúcou vodou a dobre ich vysušiť
  • vyvarovať sa treba noseniu nepriedušnej obuvi, kožených bagančí, gumených čižiem a tenisiek, ktoré podporujú napúčanie rohovej vrstvy kože
  • priveľmi úzka obuv a syntetické materiály podporujú vznik vlhka, ktoré je ideálne na  množenie zárodkov húb a mikroorganizmov
  • každý člen rodiny musí mať nielen svoje papuče, vlastný uterák, ale aj nožničky, pilníky a ostatné pomôcky na ošetrovanie nechtov. Vždy by mali byť udržiavané v čistote, lebo mikroskopické zárodky húb a plesní  prežívajú aj niekoľko mesiacov bez rozdielu miesta výskytu. 

Liečba

V minulosti sa mykózová infekcia platničiek riešila chirurgicky – strhnutím nechta. V súčasnosti sa lieči tabletkami, krémami alebo lakmi. Liečba je bezbolestná, preto s ňou netreba otáľať. Vyskúšať môžete napríklad prípravok s účinnou látkou bifonazol. Nevyhnutne ju  treba doplniť zničením hubotvorných zárodkov z vonkajšieho prostredia, t. j. dezinfekciou obuvi, ponožiek, pančúch, a iných častí odevu, ktoré doliehajú na chorobné ložisko, ale aj uterákov a dezinfekciou dlážok.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Viola
Odporúčame