Beh v zime má množstvo výhod: Využite ich aj vy a udržte sa vo forme!

beh

thinkstockphotos.com

Viacerí rekreační bežci s príchodom chladných dní svoje tenisky odkladajú hlbšie do police a opätovne ich vyťahujú až na jar. Stará múdrosť však hovorí, že neexistuje zlé počasie na beh, len zle oblečený bežec. Preto ak ste si tento pohyb na čerstvom vzduchu zamilovali, neprestávajte ani vtedy, ak sa ohlásia prvé mrazy. Nielenže sa udržíte vo vynikajúcej kondícii, no vyťažíte aj z ďalších benefitov. Ktoré to sú?

Zima počas behu šetrí srdce

Keď za oknami citeľne klesne teplota vzduchu a tma sa zakráda už po 16. hodine, mnoho ľudí len s ťažkosťami nájde motiváciu na bežecký tréning. Podľa odborníkov z londýnskej Univerzity sv. Márie je však práve toto obdobie na beh ako stvorené. Chlad totiž znižuje srdcovú frekvenciu až o 6%. Tento jav je spôsobený tým, že srdce pumpuje menej krvi smerom na perifériu, čiže ku koži, aby sa vytvorené teplo lepšie rozptýlilo a aby sa telo v konečnom dôsledku ochladilo. „Keď svieti slnko, je to príjemné, ale naše telo sa začne veľmi rýchlo prehrievať. Musí tak vynaložiť energiu nielen na to, aby sa dostalo z bodu A do bodu B, ale aj na to, aby sa ochladzovalo,“ vysvetľuje profesor John Brewer, ktorý je autorom novej štúdie.


Mohlo by vás zaujímať: Zahrejte sa a dajte si do tela: Beh má čaro aj v zime!


Chladné počasie bráni dehydratácii

Ak by sme si dopriali 40-minútový beh pri priemernej letnej teplote, vypotili by sme približne 1,3 litra tekutín. Toto množstvo sa môže meniť v závislosti od pohlavia, výkonnosti a telesnej konštitúcie. Faktom ale zostáva, že v letných mesiacoch telo bojuje s dehydratáciou, čo počas behu predstavuje záťaž navyše. Tréning alebo pretek v chladnejšom počasí vyžaduje menej energie, čo sa výrazne podpisuje na výkonnosti. Nastal teda čas prepisovať osobné rekordy. Spomínaní experti uvádzajú, že v rámci behu na 10 kilometrov by ste sa len vďaka priaznivejším teplotným podmienkam mohli zlepšiť až o celé dve minúty.


Mohlo by vás zaujímať: Beh je skvelý celoročný šport: Čo jesť pred, počas a po bežeckom tréningu?


Kilá idú dole ako po masle

Ak vám na výkonnosti až tak veľmi nezáleží, potom mínusové teploty využite na zhodenie prebytočných tukových zásob. Ak totiž vonku panuje ozajstná zima, náš organizmus musí vynaložiť oveľa viac energie na to, aby sa vôbec zahrial a vytvoril teplo. Do fázy odbúravania tukových buniek sa tak dostanete skôr ako za povestnú polhodinu aeróbnej aktivity.

Imunita aj bez výživových doplnkov

Keďže sa telo musí vyrovnať s rozdielom vnútorného a vonkajšieho prostredia, prirodzene si buduje obranyschopnosť voči choroboplodným zárodkom. Podobný dej prebieha pri otužovaní, ktoré je výborným doplnkovým prostriedkom posilnenia imunitného systému. Pozor však na teplotné výkyvy. Ak prechádzate z chladného počasia dovnútra, vyhýbajte sa prekúreným priestorom a saunám. Takisto je vhodné počkať so sprchou a nepúšťať na seba príliš horúcu vodu.


Mohlo by vás zaujímať: Beh je výborný šport: Ako sa naň správne obliecť a obuť?


Základom je správne oblečenie

Beh sa považuje za ideálny šport najmä z toho dôvodu, že nevyžaduje veľké finančné investície. To však v zime celkom neplatí. Ak sa chystáte behať po snehu, zadovážte si kvalitné tenisky s membránou gore-tex, aby ste si chodidlá udržali v suchu. Pri teplote okolo nuly a nižšie je nutná termobielizeň alebo kvalitná spodná vrstva oblečenia z funkčného materiálu. Bavlna je z pohľadu odvádzania vlhkosti absolútne nevhodná. Ako druhú vrstvu môžete použiť zateplenú mikinu, treťou vrstvou je vždy bunda alebo vesta – riaďte sa svojimi pocitmi. Zabudnite na voľné tepláky, ideálne sú priliehavé nohavice s funkčnými vlastnosťami. Dôraz klaďte aj na akrálne časti tela, preto nevyhnutnou súčasťou výbavy sú tiež rukavice a čiapka alebo čelenka s reflexnými prvkami. Ak je pre vás vzduch príliš chladný a dráždi vám dýchacie cesty, prekryte si nos spolu s ústami multifunkčnou šatkou.

Tip: V prípade, že s behom len začínate alebo nie ste dostatočne trénovaný, pri silnejších mrazoch radšej zostaňte doma. Pri teplote -10 °C si môžete vážne poškodiť zdravie.


Aké počasie na beh uprednostňujete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame