Beh verzus chôdza: Čo je pre vás lepšie?

Behanie

thinkstockphotos.com

Beh aj chôdza vplývajú na vaše telo priaznivo. Ktorý druh pohybu je ale lepší? Vedci sa v posledných rokoch venujú výskumom, ktoré by priniesli jednoznačnú odpoveď. Snažia sa zistiť, či je prechádzka na čerstvom vzduchu rovnako prospešná ako beh, pri ktorom vám srdce bije ako o život. Z ich poznatkov vychádza, že všetko má svoje plusy aj mínusy.

Odpoveď od odborníkov

Výskum, ktorý vykonala American Heart Association, potvrdil, že chôdza je rovnako dobrá ako beh. Skúmali až 48-tisíc bežcov a chodcov vo veku štyridsať až päťdesiat rokov. Prišli na to, že rýchla chôdza znižuje riziko cukrovky, srdcových ochorení, vysokého cholesterolu a vysokého krvného tlaku úplne rovnako ako beh. Priaznivé účinky majú teda obe činnosti, a je len na vás, ktorú si zvolíte.

Obe majú pozitíva aj negatíva

Chôdza i beh majú svoje pozitíva i negatíva a preto si treba vybrať variantu, ktorá vám viac sedí. Nevýhodou chôdze je hlavne to, že pre spálenie rovnakého množstva kalórií, musíte do nej investovať oveľa viac času. Plusom je však to, že nezaťažuje vaše kĺby tak, ako beh.

Pri ňom je väčšia šanca úrazu, keďže kladiete väčší dôraz na telo, predovšetkým na kĺby. Takisto si vyžaduje výdrž a kondíciu, čo v pokročilom veku nemusí byť jednoduché. Ak však chcete behať stoj čo stoj a tento argument vás neodradí, poraďte sa so svojím lekárom, najmä ak máte artritídu alebo problémy so srdcom.


Mohlo by vás zaujímať: Behanie verzus chôdza: Čo je lepšie pre vaše zdravie a čo pre postavu?


Chodiť vydržíte dlhšie

Pri behu aj chôdzi zapájate do pohybu rovnaké svaly. Obe činnosti sú rovnaké, rozdiel je len v intenzite ich vykonávania. Pravdou je, že rýchlu chôdzu vydržíte vykonávať dlhšie. Kým s vyplazeným jazykom vydržíte behať  často len niekoľko minút, prechádzať sa po lese rezkým krokom vládzete aj hodinu.

Takisto neexistuje veľký rozdiel medzi rýchlou chôdzou a pomalým behom. Pol hodina pomalého behu vám pomôže spáliť približne rovnaký počet kalórií, ako polhodinová rýchla chôdza.

Ideálne je začať chôdzou a pokračovať behom

Ak stále nie ste celkom rozhodnutí, začnite chôdzou. Rýchla chôdza je veľmi vhodná, ak s pohybovou aktivitou ešte len začínate a nie ste telesne zdatní alebo máte nadváhu. Neskôr, keď sa na to budete cítiť, ju môžete postupne zrýchľovať až plynule prejdete do behu. Starším ľuďom sa odporúča behať rýchlosťou okolo päť kilometrov za hodinu a pomaly ju zvyšovať až na deväť kilometrov za hodinu.


Mohlo by vás zaujímať: 6 každodenných trikov, ktorými sa udržíte vo forme bez fitka aj cvičenia


Beh naboso: Nový trend?

V Spojených štátoch sa ku slovu hlásia bežci, ktorí ospevujú beh úplne naboso. Tvrdia, že keď bežíte v teniskách, vaše nohy trpia. Dopadáte na zem pätou, vzniká náraz a vytvára sa sila, ktorá vašu hmotnosť až trojnásobí. Môžete si tak spôsobiť problémy s achilovkou alebo dokonca zlomeninu nejakej malej kostičky.

Ideálne je preto vybrať si špeciále topánky, ktoré sú určené na beh. Tento druh ľahkej obuvi dáva pocit, ako keby ste behali naboso, bez toho, že by vám hrozili úrazy po kontakte s črepinami či kameňmi. Zároveň je vybavená špeciálnymi technológiami, ktoré pohlcujú nárazy, zvyšujú stabilitu a znižujú tlak na chodidlá. Môžeme ich teda považovať za zlatú strednú cestu a vaše nohy budú veľmi vďačné, keďže ich uchránite pred nadmerným preťažením.


Beh alebo chôdza, čo víťazí u vás? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame