Behanie v meste a jeho vplyv na zdravie: Je pohyb v uliciach dobrý nápad?

Muž a žena behajú v meste

Behanie v meste je pre mnohých bežné (Foto: Gettyimages)

Šport patrí k fyzickej aktivite, ktorá je zdraviu vo veľkej miere prospešná. Či už hráme tenis, beháme alebo bicyklujeme. Avšak, ovzdušie vo svete je nadmerne znečistené a ako dozaista všetci vieme, má to vplyv na organizmus. Je teda športovanie v znečistenom meste dobrý, alebo zlý nápad?

Ovzdušie nie je najlepšie

Riziko predstavuje samotná pľúcna ventilácia. Teda objem vydýchnutého vzduchu, ktorý sa za jednotku času môže znásobiť. V týchto prípadoch dýchame rôzne znečisťujúce látky. Keďže pochádzajúce z automobilových prevádzok, vykurovania domov a priemyslu. Touto cestou sa dostanú až do vzduchu.

Ide o oxid siričitý, oxidy dusíka, ozón, ale aj o jemné prachové častice. Čím sú tieto častice menšie, tým hlbšie prenikajú do organizmu. Ešte oveľa menšie, ultrajemné častice sa môžu dostávať do krvného obehu a poškodzovať tepny a žily.  Francúzske štúdie hovoria o tom, že ročne zomrie na následky znečisteného ovzdušia takmer 50 000 ľudí.

Ide teda o jasné riziko, ale oveľa menej významné, než je to, ktoré je spojené s alkoholom, fajčením, obezitou alebo opaľovaním. Problémy, ktoré vyplývajú z nedostatku fyzickej aktivity sú zaradené v prvej desiatke hlavných faktorov úmrtí vo svete.

Lepšie v meste ako vôbec

„Znečistenie, samozrejme mimo hodín špičky, zďaleka neprevláda nad všetkými výhodami športu pre naše zdravie,“ uvádza profesor Daniel Thomas. Šport umožňuje do istej miery obmedziť výskyt mnohých chorôb. „To ukazuje, že aj v prípade znečistenia ovzdušia je fyzická aktivita prvoradá,“ dodáva.

Ako dopĺňa doktor Dixsaut „Je potrebné aktivitu prispôsobiť.“ Čím je znečistenie väčšie, tým viac je potrebné fyzickú aktivitu zredukovať, aby sa znížilo vdýchnutie znečisťujúcich častíc. Dôležité je tiež pohybovať sa mimo hlavnej dopravnej špičky.

Pešie zóny a parky sú skvelá voľba

V blízkosti vozidiel je úroveň znečistenia veľmi vysoká. Avšak, už niekoľko metrov od cesty je znečistenie oveľa menšie. Je preto skvelé využívať na beh parky, pešie zóny, či okolie jazier a riek. Pokiaľ máte v blízkosti mesta lesopark alebo les, neváhajte a prevezte sa pár kilometrov autom. Svojmu zdraviu urobíte tú najlepšiu službu.

Ideálny čas je podvečer

Svoju aktivitu môžeme prispôsobiť aj počasiu. Vietor, dážď a sneh bývajú vo veľkej miere spojencami. Pre športovanie je teda vhodné voliť dni po období dažďov. Naopak keď je pekne a teplo, zvyšuje sa koncentrácia ozónu. Leto teda nie je vždy ideálnym obdobím pre športovanie vonku.

Je tiež dobré vyvarovať sa inverzie, ktorá sa prejavuje na jeseň, v zime a na jar. Najmä v skorých ranných hodinách, hlavne v čase východu slnka sa odporúča športovaniu vyhnúť. Táto denná doba sa tiež zhoduje s rannou špičkou v automobilovej doprave. To sú dva dobré dôvody, prečo behať radšej na sklonku dňa ako ráno.

Pamätajte na ochranu

Hoci by sme mali svoj pohyb vonku do značnej miery obmedziť, z času na čas je dobré vyjsť na čerstvý vzduch a zašportovať si. Najlepšie je navštevovať miesta s malým pohybom ľudí – lesy a parky. No pokiaľ nemáte na výber, zabehnúť si môžete aj v meste. Myslite však na rúško, ktoré by ste mali nosiť pri každom pobyte vonku.

Zdroj: TASR
Odporúčame