Bežné činnosti, ktoré zhoršujú vaše zdravie: Skúste sa im vyhýbať!

Žena

gettyimages

Nielen cigarety, alkohol, množstvo cukru a veľa nezdravých tukov ničí naše zdravie. Veľký pozor treba dávať aj na pravidelné a naoko neškodné činnosti, ktoré vykonávame takmer každý deň v sladkej nevedomosti, že by vôbec mohli prispievať k našim chronickým bolestiam a zhoršovať aktuálny zdravotný stav.

Užívate niekoľkokrát do týždňa voľne dostupné lieky proti bolesti? Sedíte s prekríženými nohami? Uťahujete kravatu okolo krku až príliš? Pravdepodobne ste ani nepostrehli, aké nebezpečné pre vás tieto i ostatné činnosti z nasledujúceho zoznamu môžu byť. Každú z nich však môžete istým spôsobom zredukovať alebo úplne obmedziť.

Smartfóny a tablety zabíjajú schopnosť relaxovať

Vedci spozorovali zaujímavý novodobý efekt. Akonáhle sa cítite pod stresom, siahnete po multimediálnom prostriedku, ktorý vám má pomôcť rozohnať myšlienky. Kedysi to boli noviny, krížovky, čítanie kníh, dnes je to plynulé rolovanie po dotykových displejoch, častokrát bez cieľa a bez pocitu uspokojenia. Pol hodina takejto činnosti nenavodí pocit odpočinku, tak ako relax vo vani alebo s meditačnou hudbou. Pretlak rôznorodých informácií pôsobí rušivo a stresujúco.

Niekoľko hodín v kancelárii v blízkosti laserovej tlačiarne

Niektoré laserové tlačiarne sú toxické ako cigarety. Uvádza sa, že až 40% laserových tlačiarní vysiela ultra jemné častice s “potenciálom” karcinogénov. Tie sa uvoľňujú pod vplyvom vysokých teplôt, pod ktorými pracuje laser. Jemný prach spôsobuje dráždenie dýchacej sústavy, vyššiu náchylnosť na respiračné ochorenia a rozvoj astmy. Takže, ak pracujete v kancelárii, hlavným dôvodom vašich opakovaných ochorení nemusí byť len zlá údržba klimatizácie.

Ak sa zdržujete celé dni vo vnútri, strácate chuť na sex

Nedostatok slnečného žiarenia a vitamínu D, ktorý vzniká pod jeho účinkom v pokožke, sa premietne do zníženého sexuálneho apetítu a u mužov aj do nižšej hladiny testosterónu.


Mohlo by vás zaujímať: Testosterón ako alfa a omega mužského starnutia: Máte ho v tele dosť?


Sedíte s preloženými nohami

Spôsob sedenia typický najmä pre ženy stojí za miernym zvýšením tlaku, zaťažením bedrových a kolenných kĺbov a “blokovanou” cirkuláciou krvi nôh. V najhoršom prípade dochádza k zápalu žíl a vzniku krvných zrazenín. Ak trpíte hemoroidmi, sedeniu s preloženými nohami sa radikálne vyhýbajte.

Dotýkate sa predmetov, na ktorých je veľká koncentrácia baktérií

Zbytočne čistíte toaletu, ak ste si so sebou počas “pauzy” zobrali aj telefón. Nie je to síce vábna predstava, ale sú to práve vaše ruky, ktoré prenášajú baktérie. Najčastejšie sa dotýkame telefónu, klávesnice, kabelky alebo peňaženky.

Vedci vyrátali, že na pracovnom stole s počítačom a klávesnicou je 21-tisíc mikroorganizmov, zárodkov a baktérií na meter štvorcový. Telefón nedopadol o nič lepšie – tam sa nachádza v prepočte 25-tisíc kusov potenciálnych rizík na meter štvorcový. Vzhľadom na rozmery telefónu sa toto číslo výrazne zníži, ale koľkokrát za deň sa telefónu dotknete? Ako blízko sa dostane k vašej tvári a slizniciam? Antibakteriálne handričky, spreje a mydlá nie sú iba ťahom ako vylákať zo zákazníkov viac peňazí.

Pravidelné užívanie liekov proti bolesti

Mnoho ľudí je zvyknutých akúkoľvek bolesť a telesný diskomfort potláčať voľne dostupnými liekmi proti bolesti. Zbavujete sa tak rýchlo bolesti hlavy, zubov, chrbta, kĺbov… Princíp väčšiny takýchto liekov je však iba v ich tlmiacom účinku, bez toho, aby liečili konkrétny zdravotný problém.

Čo je horšie, vaše telo si voči nim pri pravidelnom užívaní buduje toleranciu a na potlačenie bolesti potrebujete čoraz väčšie dávky. Takáto “samoliečba” je však v mnohých prípadoch riskantná a bez odbornej diagnostiky sa môžete prepracovať k vážnym zápalom a pokročilým štádiám rôznych ochorení.


Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Veľa umelého svetla spôsobuje vyššiu náchylnosť na migrény a virózy

Opäť súvislosť s modernými technológiami. Ak fungujete dlho do noci pri jasnom svetle alebo ožiarení svietiacim displejom smartfónu či počítaču, vo svojom tele potláčate vylučovanie spánkového hormónu melatonínu. Predlžuje sa vaša bdelosť, oddaľuje sa zaspávanie a kvalita spánkových fáz nie je dobrá.

Ráno sa budíte unavení, bez energie a s bolesťou hlavy. Pre nedostatok spánku slabne obranyschopnosť vášho tela, a preto stačí ranná cesta do práce za chladnejšieho počasia a večer vás už pobolieva hrdlo.

Počas šoférovania si nedávate prestávky

Pri dlhých trasách (viac ako 150 km) je rizikové byť hrdinom, ktorý “to dá jedným ťahom”. Vaše nohy potrebujú oddych, mierny strečing a rozhýbanie, aby sa obnovilo dostatočné prúdenie krvi a vy ste predišli nepríjemným kŕčom a zrazeninám. Uvoľnenie zo strnulej polohy potrebujú aj svaly hornej časti chrbta, krku a ramien.

Na čo veľa šoférov počas šoférovania zabúda, je pravidelný pitný režim – aspoň pol litra vody alebo minerálky za hodinu. Inak hrozí horšia sústredenosť, únava, bolesti hlavy.

Nosenie opätkov škodí chodidlám aj chrbtici

Pri chôdzi na opätkoch sa mení rozloženie tlaku a váhy na jednotlivé časti chodidla. Táto neprirodzená poloha posúva ťažisko tela smerom dopredu, zvyšuje sa záťaž na kolená i bedrá. Drieková časť chrbta a panva sa zakrivujú a ženy, ktoré na vysoké topánky nedajú dopustiť, trpia postupne bolesťami v dolnej časti chrbta. Pri nestabilných členkoch ste navyše pravidelne vystavené riziku pádu a škaredých následkov


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás kŕče v nohách? Zistite, ako sa im vyhnúť!


Pozor na uťahovanie kravát, opaskov a príliš tesné nohavice

Z pozorovania vyplynulo, že pravidelné uťahovanie kravaty (najmä, ak ju vyžaduje dress code) zvyšuje vnútroočný tlak, ktorý je jednou z hlavných príčin glaukómu – zeleného zákalu.

Uťahovanie opasku zase spôsobuje problémy s tráviacou sústavou. Zvyšuje sa sekrécia žalúdočných štiav, objavuje sa nepríjemná horkosť a “kyselina” v ústach, ranné nadúvanie sa ešte viac zhorší a skončí nepríjemnou bolesťou brucha. Nosenie príliš tesných obtiahnutých nohavíc zhoršuje prekrvovanie dolných končatín, poškodzuje nervy, výsledkom čoho je poškodené atrofované tkanivo nôh, ktoré nie je citlivé ani na chlad, ani na teplo.

Počas dňa presedíte veľa hodín

Či už v práci, doma pri počítači, pred televízorom – sedenie nie je poloha, ktorá je pre ľudské telo prínosná. Sedavý spôsob života vedie k obezite, rozvoju srdcovocievnych chôrob, problémov s hrubým črevom a konečníkom. Doslova si tak vysedíte hemoroidy. Vaše kĺby stratia na pružnosti a ohybnosti, hlavné oporné svalstvo sa postupne oslabuje.

Spíte na bruchu

Spánok na bruchu spôsobuje pritlačenie nervov v oblasti krku a v hornej polovici chrbta. Výsledkom je stuhnutosť a zhoršená ohybnosť až bolestivosť. U žien sa navyše pridáva aj spánok v podprsenke, ktorá je vystužená, s kosticami. Negatívny dopad má pri tlačení na prsné tkanivo, ktoré deformuje. Ak sa už z osobných dôvodov rozhodnete pre spánok v podprsenke, tak dbajte na to, aby bola z prírodných materiálov, v prevedení bez švov a kostíc.


Ktorým zo spomínaných činností sa nevyhýbate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame