Bezpečná kúpeľňa pre seniora: Zabráňte pádu výberom vhodného zariadenia!

Byt

sxc.hu

Prieskumy jasne dokazujú, že jedno z najnebezpečnejších miest pre dôchodcov sa nachádza v ich vlastnom príbytku. Práve steny kúpeľne sú svedkami mnohých pádov. Netreba azda ani dodávať, že čím je človek starší, tým ťažšie si jeho telo poradí s prípadnými zraneniami ako je napríklad zlomenina. Ak sa chystáte prerábať či upravovať kúpeľňu, či už svoju alebo svojich starších rodinných príslušníkov, určite nezabudnite na tieto dôležité veci!

Prieskumy jasne dokazujú, že jedno z najnebezpečnejších miest pre dôchodcov sa nachádza v ich vlastnom príbytku. Práve steny kúpeľne sú svedkami mnohých pádov. Netreba azda ani dodávať, že čím je človek starší, tým ťažšie si jeho telo poradí s prípadnými zraneniami ako je napríklad zlomenina. Ak sa chystáte prerábať či upravovať kúpeľňu, či už svoju alebo svojich starších rodinných príslušníkov, určite nezabudnite na tieto dôležité veci!

Podľa amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, sa každý rok okolo 235 000 Američanov dostane na pohotovosť zavinením pádu v kúpeľni. Podstatná časť z tohto počtu sa nachádza vo veku od 65 rokov vyššie. Zaujímavé zistenie je, že podľa analýzy ženy majú o 72 percent vyššie riziko pádu v kúpeľni ako muži. Možným vysvetlením je však aj neochota silnejšieho pohlavia navštíviť lekára.

Tromi najčastejšími  situáciami, pri ktorých ľudia spadnú, sú: samotné kúpanie sa alebo sprchovanie, pošmyknutie sa a používanie toalety. A ktoré časti tela utrpia zranenia zapríčinené pádom najviac?

  • Hlava (31 percent pádov)
  • Dolná časť trupu (20 percent)
  • Horná časť trupu (18 percent)
  • Nohy (17 percent)
  • Ruky (13 percent)

Či už ide o muža alebo ženu, niektoré opatrenia nehodno podceňovať. Hojenie zlomeniny je vo vysokom veku neraz veľmi problematické, nehovoriac o horších zraneniach, ktoré môže pád spôsobiť.


Mohlo by vás zaujímať: Vaňa alebo sprchový kút: Spoznajte ich výhody aj nevýhody


Chystáte prestavbu?

Ak ste sa rozhodli pre kompletnú úpravu kúpeľne, zvážte viacero vecí. Pre starších ľudí je jednoznačne vhodnejším riešením sprchovací kút ako vaňa. V samotnom kúte môže byť zabudované sedadlo, prípadne aj masážne trysky. Sedadlá sú však pomerne často skôr menšie, takže pre staršieho človeka s problémovým pohybom môže byť vhodnejšia väčšia samostatná stolička.

Ak máte dostatok finančných prostriedkov a chceli by ste kombinovať bezbariérovosť s kúpeľmi, môžete zainvestovať do vaničky s dvierkami. Tieto vane pre seniorov majú zväčša zabudované široké sedadlo, držadlo, ktoré pomôže pri vstávaní či protišmykovú úpravu, ktorá znižuje možnosť pošmyknutia. Na takúto vaňu si však musíte vyhradiť približne 1700 eur alebo viac.

Pri výbere umývadla myslite nielen na výšku človeka, ktorý ho bude používať, ale aj na jeho tvar. Vhodnejšie sú oblé krivky ako hranatý tvar, ktorý má rohy. Tie v prípade pádu môžu spôsobiť nebezpečné zranenia.

Lepšie vstávanie z toalety

Ak sa chystáte prebudovať aj toaletu, je vhodné prispôsobiť toaletu výške osoby, ktorá ju bude používať. V zásade však platí, že v prípade problémového vstávania môže pomôcť skôr vyššie posadená toaleta. Tiež k nej môžete nainštalovať držadlá, ktoré pomôžu človeku vstať za pomoci rúk. Čo sa týka záchodovej dosky, vhodnejšie sú tie so širším a plochším sedátkom.


Mohlo by vás zaujímať: Zariaďujete alebo prerábate kúpeľňu? Poradíme vám, na čo nezabudnúť


Detaily, ktoré urobia veľa

Keď nemáte prostriedky, či čas alebo chuť na kompletnú prerábku kúpeľne, môžete riziko pádu obmedziť . Pomôžu vám rôzne detaily:

  • Protišmykové podložky – jedna patrí do vane alebo sprchovacieho kútu. Druhú, látkovú, dajte aj na dlážku kúpeľne. Viac ako jej dizajn by vás však mala zaujať jej úprava zospodu – zistite či je dostatočne priľnavá.
  • Držiaky – pomôžu pri vstávaní z vane alebo z toalety.
  • Igelitový záves alebo iná zábrana – eliminuje množstvo vody na dlážke a tým aj možnosť pošmyknutia.
  • Poličky na toaletný papier a pod. – umiestnite ich tak, aby na ne človek dočiahol sám bez pomoci rôznych rebríčkov či stoličiek
  • Špeciálna doska na toaletu – v prípade, že je toaleta veľmi nízka a hrozia problémy pri vstávaní, skúste použiť špeciálnu, niekoľko centimetrov vysokú dosku, ktorá sa prichytí ku toalete. Zvýši ju a vstávanie z nej bude tým pádom jednoduchšie.
  • Kľúč radšej nie – vo vyššom veku je takmer nevyhnutnosťou zvážiť zamykanie kúpeľňových dverí. V prípade pádu a neschopnosti sa hýbať môže byť ich odomknutie značným problémom.
  • Mobil – v prípade, že je človek doma počas používania kúpeľne sám, nemal by si zabudnúť so sebou zobrať mobil, aby si v prípade potreby mohol zavolať pomoc.

Mali ste už niekedy úraz v kúpeľni aj vy? Ako sa im vyhýbate? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Maroš
Odporúčame