Bicykel je vhodný aj pre starších: Nepodceňujte však bezpečnosť na cestách

Senior

gettyimages

Jazda na bicykli patrí k tomu najlepšiemu, čo môžeme pre naše telo v teplých mesiacoch urobiť. Udržuje nás v kondícii, napomáha chudnutiu a tiež šetrí kĺby, vďaka čomu si môžu jazdu užívať aj starší ľudia. No na bicykli si treba na zdravie tiež dávať pozor. Netreba totiž zabúdať napríklad na prilby, reflexné prvky alebo svetllá.

Výhoda cyklistiky je jednoznačne v tom, že šetrí nosné kĺby. Človek, ktorý má napríklad nadváhu, si na bicykli nepreťažuje bedrá, pretože si môže sadnúť. Cyklistika je tiež dobrou alternatívou pre ľudí, ktorí napríklad nemôžu behať.


Mohlo by vás zaujímať: Na bicykel nie je nikdy neskoro: Dostaňte sa do formy na dvoch kolesách


Pravidlá treba dodržiavať

Medzi najčastejšie chyby cyklistov patrí jazda bez svetiel a reflexných prvkov alebo jazda na bicykli mimo obce bez prilby. Podľa hovorkyne Prezídia Policajného zboru Denisy Baloghovej nie je výnimočná ani jazda v skupinkách vedľa seba alebo jazda pod vplyvom alkoholu. Polícia preto pripomína, aké pravidlá by mali cyklisti počas svojich ciest dodržiavať.

Dôležité je napríklad nosenie reflexných prvkov, najmä v noci a pri zníženej viditeľnosti. „Reflexný materiál je v noci vidieť na trikrát väčšiu vzdialenosť než biele oblečenie a viac ako desaťkrát než modré oblečenie. Použitím reflexných prvkov tým pádom cyklisti predlžujú vzdialenosť, na akú ich môže vodič motorového vozidla spozorovať,“ vysvetľuje hovorkyňa.

Prilba nie je povinná, ale užitočná

Prilbu majú cyklisti povinnosť nosiť len mimo obce, no odporúča sa mať ju na hlave pri každej jazde. Dôležité je dbať na to, aby pri jazde po krajnici alebo okraji vozovky cyklisti jazdili len jednotlivo za sebou. „Dvaja cyklisti vedľa seba môžu ísť len po cestičke pre cyklistov a aj to len vtedy, ak tým neobmedzujú a neohrozujú ostatných účastníkov cestnej premávky,“ hovorí Baloghová.


Mohlo by vás zaujímať: Zimou športovanie nekončí: 7 zaručených tipov, ako prežiť chlad na bicykli a zostať fit


Ohľaduplní musia byť aj vodiči

Polícia zároveň apeluje na vodičov, aby boli k cyklistom ohľaduplní. „Všetci vieme, že v prípade cyklistu verzus auto, ťahá vždy za kratší koniec ten menej chránený účastník. Preto je dôležité, aby vodič motorového vozidla predvídal, čím stihne v prípade potreby skôr a adekvátne zareagovať,“ upozorňuje Baloghová.

„Dodržiavajte dostatočný bočný odstup od cyklistov pri ich predchádzaní, počítajte s nepozornosťou, horším zrakom a sluchom predovšetkým starších ľudí. Počas jazdy venujte zvýšenú pozornosť pravej strane vozovky z dôvodu najpravdepodobnejšieho výskytu cyklistov,“ pokračuje. Zároveň pripomína, že vodič odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde cyklistovi idúcemu rovno. Neplatí to len pre vodiča električky.


Radi bicyklujete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, TASR
Odporúčame