Biely kódex hovorí, ako sa správať na zjazdovkách: Dodržujte týchto 13 pravidiel a čaká vás bezpečná lyžovačka

Biely kódex

Aj na lyžiarskej trati platia určité pravidlá, poznáte ich? (Zdroj: GettyImages)

Lyžiarska sezóna je na Slovensku v plnom prúde. Aj kvôli nadchádzajúcim zimným prázdninám, ktoré zaplnia svahy ešte väčšmi, chceme lyžiarov upozorniť na Biely kódex, ktorým ste počas vstupu na svah viazaný. O čom presne hovorí a kto ho musí dodržiavať?

V článku sa dočítate:

Čo je Biely kódex?

Biely kódex je slangový výraz pre súbor neformálnych pravidiel a etikety pre správanie sa lyžiarov na zjazdovke. Tieto pravidlá sa bežne označujú aj ako takzvané „lyžiarske maniere“ a sú zamerané na bezpečnosť a rešpektovanie ostatných lyžiarov. Jeho vznik sa datuje do 60. rokov 20. storočia, keď boli pravidlá zahrnuté v rámci oficiálnych smerníc a zákonov Medzinárodnej lyžiarskej federácie.

Ich cieľom bolo oboznámenie širokej verejnosti o pravidlách, ktoré by mali platiť na lyžiarskej zjazdovke a mali by sa im zaviazať všetci lyžiari. Dnes je Biely kódex stále formálne neoficiálnym, no veľmi dôležitým pravidlom v lyžiarskych strediskách. Nie je síce vymožiteľný štátnou mocou, no zriaďovateľ strediska má právo podľa vášho správania na svahu odobrať vám skipas, a teda zakázať lyžovanie.

Kedy sa zaväzujete ho dodržiavať?

Drvivá väčšina lyžiarskych stredísk počas kupovania skipasu informuje o tom, že jeho kúpou sa zaväzujete dodržiavať pravidlá Bieleho kódexu. Tak, ako akceptujete pravidlá pre zákaz nahrávania obrazu v kinách kúpením lístka, tak súhlasíte s určitými pravidlami aj pri kúpe skipasu. Lyžiarske strediská už pri kúpe online informujú o akceptovaní zmluvných podmienok, v ktorých je Biely kódex jasne uvádzaný. Strediská majú na svojich webových stránkach rozpísané, čo Biely kódex znamená a kto sa ním má riadiť.

Tieto pravidlá je povinný dodržiavať každý lyžiar s platným skipasom. Iní ľudia na zjazdovke nemajú čo robiť (okrem personálu lyžiarskeho strediska alebo záchranárov). Aby ste aj vy predišli zbytočným komplikáciám a nepekným úrazom, ponúkame vám prehľad zákazov, odporúčaní a parafrázované znenie Bieleho kódexu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Notebooky do 500 eur: Za málo peňazí veľa muziky!

Zákazy

Každé stredisko má určené prevádzkové hodiny, počas ktorých sa môžete lyžovať. Mimo nich je to zakázané. Taktiež nemôžete na zjazdovku vziať svoje domáce zvieratá, sánky či boby. Rovnako ale na zjazdovku nesmiete vkročiť bez vybavenia – teda lyží, snowboardu a ochranných pomôcok.

Zakazuje sa vstupovať na svah aj pod vplyvom alkoholu či inej návykovej látky, s nevyhovujúcim výstrojom a na snežných skútroch. Dodržujte prevádzkový čas, pokyny personálu a, samozrejme, Biely kódex.

Odporúčania

Ak vidíte, že zjazdovka je preplnená, spomaľte a nesnažte sa robiť takzvané myšičky, teda krátke a rýchle kľučky. Spomaliť sa oplatí aj pri zníženej viditeľnosti, v zlom počasí, pri únave, ale aj v neprehľadných zákrutách. Sami viete, kde je váš limit a nesnažte sa ho zbytočne prekročiť.

13 pravidiel Bieleho kódexu

Biely kódex hovorí o trinástich konkrétnych pravidlách, ktoré ste povinní na svahu dodržiavať. Pri ich nedodržaní vám hrozí odobratie skipasu.

1. Buďte ohľaduplní

Rovnako ako na cestnej komunikácii, aj na lyžiach či snowboarde platí, že sa musíte správať tak, aby ste neohrozili ani neobmedzili iných lyžiarov či snowboardistov. Platí to nielen o zdraví, ale aj o ich majetku. Ak už toto prvé pravidlo budú dodržiavať všetci, nemalo by vám na svahu hroziť žiadne nebezpečenstvo.

2. Nejazdite rýchlo

Rýchlosť je najčastejším problémom. Na svahu ste povinní ju dodržiavať primerane jednak vašim zručnostiam, ale aj vášmu okoliu a počasiu. Ak sú pred vami iní lyžiari, ste povinní spomaliť svoju jazdu. Taktiež na konci trate, konkrétne 50 metrov pred dojazdom, ste povinný spomaliť natoľko, aby ste svojou jazdou neohrozili jednak bezpečnosť ostatných už brzdiacich lyžiarov, ale ani svoju vlastnú.

3. Dbajte na dostatočný priestor

Lyžuje sa v tvare serpentín, nie kolmo nadol. Uistite sa, že pri pravidelnom kľučkovaní z jednej strany na druhú máte dostatočný priestor pre seba, no na druhú stranu neuberáte z priestoru nikomu okolo seba. Nesnažte sa náročky uberať druhým priestor na kľučkovanie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kam sa s rodinou vybrať počas jarných prázdnin? Máme viac ako 20 tipov, čo robiť doma, v záhrade aj na cestách

4. Predbiehajte bez „myšičiek“

Vždy na svahu platí, že prednosť má lyžiar vpredu. Preto ste pri predbiehaní povinní dávať pozor v prvom prípade vy (ak predbiehate), pretože dotyčného vidíte, no on vás nie. Lyžiar, ktorý predbieha iného, mu musí zanechať dostatočne veľký priestor, aby sa v prípade predbehnutia nestretli. Aj vás by mali obiehať lyžiari tak, aby vám nevzali žiadny priestor na kľučkovanie. Predchádzať môžete sprava aj zľava.

5. Zastavenie na zjazdovke

Lyžiar ani snowboardista nesmie bezdôvodne zastaviť na zjazdovke ani stáť či už v zúžených alebo zle viditeľných častiach trate, napríklad v zákrutách. Ak už sa rozhodnete zastaviť s pádnym dôvodom, snažte sa dostať na kraj zjazdovky, nikdy nestojte v strede.

6. Rozbeh na zjazdovke

Pre opätovný rozbeh je taktiež dôležité sledovať trať vyššie od vás, nie nižšie. Snažte sa nájsť miesto, v ktorom sa budete vedieť rozbehnúť, no neohrozíte ani neobmedzíte iných lyžiarov. Rozbiehajte sa z kraja a postupne začínajte robiť kľučky. Nesnažte sa ihneď dostať do stredu trate.

7. Po páde neležte na zemi

Ak sa vám náhodou stane, že spadnete, snažte sa dostať do najrýchlejšie a najbezpečnejšie ku kraju zjazdovky, aby ste neohrozili ostatných lyžiarov. Samozrejme, len za predpokladu, že sa môžete hýbať a pohyb vás výrazne nelimituje alebo nebolí. Ak sa chcete dostať späť do strediska bez lyží, môžete sa pešo pohybovať jedine po samotnom kraji trate, aj to len vo výnimočných prípadoch.

8. Na zjazdovke len s lyžami a snowboardom

Okrem lyžiarov a snowboardistov je prísny zákaz zdržiavať sa na trati. Akýkoľvek peší chodec nesmie na svah vstúpiť. Jediné výnimky má personál (ak je to bezpečné) a záchranná služba v prípade potreby. Pamätajte, že bez lyží alebo snowboardu sa môžete prechádzať len mimo zjazdovky.

9. Rešpektujte značenie

Aj na zjazdovkách nájdete značenia, ktoré vás upozorňujú na prípadne zmeny na trati. Rozhodne ich rešpektujte. Majú ich na starosti prevádzkovatelia tratí a rovnako ako pri počúvaní personálu, ste zaviazaní dodržiavať aj značenie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Začínate strácať pamäť a zle spávate? Na vine môže byť mozgová hmla

10. Povinnosť prvej pomoci platí aj na zjazdovke

Rovnako ako v aute či na chodníku, aj na zjazdovke ste povinní v prípade potreby poskytnúť prvú pomoc. Úraz musíte taktiež bezodkladne oznámiť prevádzkovateľovi lyžiarskeho strediska ako aj horským záchranárom či lyžiarskej službe. Biely kódex vás zaväzuje ostať na mieste nešťastia a poskytovať prvú pomoc až do príchodu zdravotníkov.

11. Noste preukaz totožnosti pri sebe

Každý účastník a aj svedok nehody je povinný poskytnúť záchranárom alebo horskej službe doklad svojej totožnosti. Aj preto ho majte neustále pri tebe aj na zjazdovke. Doklady si skryte do vnútorných vreciek vetrovky. Taktiež počítajte s tým, že každý účastník nehody (čo môžete byť teoreticky aj vy), je povinný zúčastniť sa povinnej dychovej skúšky na alkohol. Vyhnite sa preto jeho konzumácii aspoň deň pre obutím lyží.

12. Bezpečnostný výstroj

Predposledné pravidlo Bieleho kódexu hovorí o správnom výstroji. Všetky osoby mladšie ako 16 rokov sú povinné nosiť na zjazdovke riadne upevnenú prilbu a zároveň aj bezpečnostný reflexný odev – na helme, okolo hrude aj na nohách. Starším osobám to kódex síce neprikazuje, no v záujme vašej bezpečnosti vám to odporúča. Prevádzkovateľ nemusí maloletého bez vhodného výstroja pustiť na zjazdovku.

13. Len s platným skipasom

Na záver vám kódex ukladá povinnosť používať zjazdovky len s platným skipasom. Mnohé kontroly na zjazdovkách vám s neplatným skipasom aj tak nedovolia využívať tieto služby. Skipas je neprenosný a môže ho používať v jeden deň len jeden lyžiar. Za platný skipas sa považuje ten, ktoré platnosť neuplynula a ktorého lyžiar spĺňa vyššie opísaných dvanásť bodov. O platný skipas môžete prísť aj po nedodržiavaní nariadení a to aj v prípade, že si zaň riadne zaplatíte.

Poznáte Biely kódex?

 

Zdroj: plnielanu.sk, spse-po.sk, jasna.sk, parksnow.sk
Odporúčame