Blahodarné účinky Mŕtveho mora aj na Slovensku: Proti reume, ekzému aj migréne

Mŕtve more

sxc.hu

Tí, ktorí vyskúšali účinky Mŕtveho mora ležiaceho na hraniciach Jordánska a Izraela na vlastnej koži, spievajú o ňom ódy. Silne mineralizovaná voda obsahuje veľké množstvo minerálov ako sú horčík, draslík, vápnik, jód, bróm, síra a podobne.

Soli a minerály nachádzajúce sa v Mŕtvom mori priaznivo pôsobia na celý organizmus. Významne stimulujú metabolické funkcie v bunkách a tak prispievajú k ich regenerácii. Známe sú účinky jódu a brómu, nachádzajúcich sa okrem vody aj v bahne a vo vzduchu, na nervový systém. Stav artritídy a reumy podstatne zlepší draslík. Ďalšie z minerálov – síra a horčík – veľmi úspešne liečia kožné choroby. Očista celého organizmu prináša pacientom celkový pocit uvoľnenia, novú energiu a sviežu silu do ďalších dní,“ uviedol internista MUDr. Ernest Nagy.


Mohlo by vás zaujať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


Voda, v ktorej sa neutopíte

Už samotná voda, ktorá sa vlieva z horských minerálnych prameňov do Mŕtveho mora, má vysoký obsah solí a minerálov. Ich koncentráciu zvyšuje neustále odparovanie vody pod vplyvom suchého púštneho ovzdušia. V tak nasýtenej vode sa nedá plávať ani ponoriť a už vonkoncom nie utopiť sa. Zato si môžete na jej hladine pokojne ležať a relaxovať bez toho, aby ste museli vyvinúť úsilie na udržanie sa.

Blahodarné účinky nánosov bahna

Historické anály potvrdzujú, že už stovky rokov pred Kristom si overili miestni obyvatelia na svojej koži účinky bahna. Považuje sa za ojedinelý liečebný produkt, ktorý ako prvý v dejinách ľudstva účinne bojuje proti príčinám a dôsledkom starnutia pokožky. Chýr o jeho priaznivých účinkoch sa rýchlo šíril ďalej. Návštevníci si bez zábran obalia bahnom hoc aj celé telo.

Chemickou analýzou bahna sa zistilo, že obsahuje veľké množstvo miniatúrnych kryštálov. Využívajú sa ich bolesť tlmiace účinky. Po nanesení na postihnuté miesto pôsobí okamžite a čo je mimoriadne dobré aj dlhodobo. Pozitívne účinky sa preukázali pri liečbe pohybového aparátu (stav po zlomeninách, reuma, zápal nervov a pod.). Odporúča sa aj na liečbu kožných ochorení, napr. ekzémov, psoriázy, ale nie vtedy, ak pacient je v akútnom štádiu ochorenia. Inak bahno sa odporúča na celkovú relaxáciu vo všeobecnosti. Kúru by však mali využiť na uvoľnenie najmä ľudia vystavení stresom,“ dodal MUDr. Nagy.


Mohlo by vás zaujať: 10 najlepších zábalov: Zistite, ktorý je šitý na mieru práve vám


Ďalšie účinky bahna

Princíp liečebného účinku spočíva v tom, že bahno detoxikuje pokožku a zbaví ju od odumretých častíc.To umožní zrýchliť krvný obeh a zaktivizovať lymfatický systém. Organizmus sa odvodní a okysličí. Úľavu pocítia aj ľudia trpiaci na migrénu a nespavosť. Bahno si poradí tiež s celulitídou. Priaznivo pôsobí na vlasové korienky, ktorým dodáva potrebné látky a tým zabraňuje ich vypadávaniu, tvorbe lupín a vypadávaniu vlasov. Ak máte to šťastie a dostanete sa k Mŕtvemu moru, využite na ozdravný proces organizmu aj prechádzky. Dary mora nasávajte všetkými pórmi.

Pozor však na dĺžku pobytu – na pláži, vo vode a vychutnávaní si bahenných zábalov. Minerály v nich obsiahnuté majú vysoké pH – medzi 8,5 až 9. Mohli by ste si privodiť nepríjemné popáleniny pokožky.

Mŕtve more na Slovensku

Ak nemáte možnosť dať vyše 1000 eur za ozdravný pobyt v Jordánsku, môžete si vychutnať aspoň to slovenské Mŕtve more. Termálne kúpalisko v Podhájskej má vodu s neobyčajne veľkou mineralizáciou a teplotou. Podrobná štúdia dokázala, že svojím zložením sa vyrovná kvalite Mŕtveho mora. Dokonca má hlbší a stálejší regeneračný efekt než voda z Mŕtveho mora. Patrí medzi najvzácnejšie v strednej Európe. Podhájska sa nachádza neďaleko Šurian, Nových Zámkov a Nitry. Celodenný vstup v hlavnej sezóne pre dospelého človeka stojí 5,50 €, mimo sezóny 4,70 €. Dieťa do troch rokov v sprievode rodiča má vstup zdarma. Na webovej stránke http://obecpodhajska.sk/index.php/ubytovanie sa nachádza 140 ubytovacích zariadení v rôznej cene v závislosti od typu zariadenia, počtu prenajatých izieb, ich vybavenia, vzdialenosti od termálneho kúpaliska a pod.


Mohlo by vás zaujať: Doprajte svojmu telu morskú soľ: Pomôže vášmu zdraviu aj kráse


Výrobky z Mŕtveho mora

  • Soľ do kúpeľa (1 kg 10 €, 15 kg 55 €)

Zmierňuje alergické prejavy kože, má upokojujúce účinky pri reumatizme, bolestiach kĺbov, uvoľňuje svalové kŕče. Používa sa pri liečbe psoriázy a ďalších kožných defektov.

  • Gynekologická soľ (400 g 8 €)

Ide o produkt Mŕtveho mora vyrobený na prírodnej báze, bez chemickej parfumácie. Pomáha v boji s infekciami a zápalmi, hojí vaginálnu mykózu a bakteriálnu vaginózu. Uľavuje opuchom a bolestiam hrádze po pôrode, hojí popôrodné hemoroidy.

  • Bahno z Mŕtveho mora (15 kg 80 €)

Má blahodarné, ozdravné a relaxačné účinky na celý ľudský organizmus. Má tiež vynikajúce hojivé, ošetrujúce a skrášľujúce účinky na pleť.

  • Bahenná maska na tvár (100 g 9 € )

Má vynikajúce hojivé, ošetrujúce a skrášľovacie účinky na pleť.

  • Voda z Mŕtveho mora (250 ml 11 €)

Má blahodarné a preukázané účinky na pleť. Vyživuje, hydratuje kožu a pre svoje dezinfekčné účinky je výborný pomocník v boji proti akné, psoriáze (lupienke), plesňovým ochoreniam a pod.

  • Mydlá (125 g 5 €)

Sú obohatené minerálmi, bahnom z Mŕtveho mora a bambuckým maslom. Majú výrazne ošetrujúce, vypínacie a skrášľovacie účinky.

  • Krémy (od 11 €)

Možnstí je viac: na tvár – denný, nočný, proti vráskam a očné okolie, krém proti celulitíde, na ruky, na nohy a telové mlieko; sú obohatené minerálmi z Mŕtveho mora, obsahujú vitamín E a iné prírodné látky.

  • Šampón pre ľudí trpiacich lupienkou vlasovej pokožky a proti lupinám (300 ml 11 €)
  • Deodorant-kryštalický kameň (9 €)

Nezanecháva škvrny, je bez alergénov, chrániaci 24 hodín, 100% prírodný produkt. Je použiteľný pre mužov aj ženy. Tento unikátny prostriedok obsahuje čerstvé prírodné minerály z Mŕtveho mora a síran hlinito-draselný. Tieto komponenty pôsobia ako ochranná vrstva proti baktérii spôsobujúcej nepríjemný pach potu (podpazušie, nohy), vhodný pre všetky typy kože, vyrovnáva PH.


Vyskúšali ste už účinky Mŕtveho mora na vlastnej koži? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Viola
Odporúčame