Bleskozvod by na dome nemal chýbať: Ochraňuje vás aj váš majetok

Búrka

thinkstockphotos.com

Povedomie verejnosti o dôležitom význame bleskozvodov z hľadiska ochrany majetku, ako aj ľudí, ktorí v ňom bývajú, stále rastie. Aj preto má už čoraz viac nových domov nainštalované bleskozvody. K ich potrebe výrazne prispievajú aj výkyvy počasia, ktoré sa budú podľa odborníkov čím ďalej tým viac zhoršovať. U každého vlastníka nehnuteľnosti by preto malo byť na mieste dôkladné zváženie jeho dostatočnej ochrany pred bleskom a ostatnými účinkami atmosférickej elektriny.

Dom bez bleskozvodu je ako auto bez airbagov

Pri búrkach vzniká v ovzduší ohromná elektrická energia, ktorá sa prejavuje bleskami. Ide o obrovské elektrické výboje, ktorými sa vyrovnáva elektrické pole v atmosfére. „Úlohou bleskozvodov je chrániť objekty, majetok, ako aj životy a zdravie ľudí, pred neželanými atmosférickými výbojmi – bleskami. Pri údere blesku do chráneného objektu zabezpečí funkčný bleskozvod jeho bezpečnú a spoľahlivú ochranu,“ vysvetľuje dlhoročný odborník na bleskozvody a revízie, Ján Lauro, zo špecializovanej spoločnosti JEEL (www.jeel.sk).

Až 30 tisíc stupňov

Blesk môže dosahovať teplotu až 30 000 °C a jeho ničivá energia môže dosahovať aj milióny voltov, viac ako tie najsilnejšie vedenia vysokého napätia, ktoré dosahujú 220 000 až 400 000 voltov. Táto ohromná prírodná sila potenciálne ohrozuje pri každej búrke váš majetok a tiež vaše zdravie, takže v rámci bezpečnosti seba a svojich najbližších je dôležitá zodpovednosť. „Množstvo ľudí bleskozvody podceňuje a  je im ľúto vyhodiť pár stovák eur za inštaláciu bleskozvodu. No nechápu, že ohrozujú okrem svojho majetku aj seba samých a svojich najbližších,“ upozorňuje Ján Lauro, ktorý dodáva: Blesk nemusí udrieť do domu 100 rokov, ale môže za jedno búrkové obdobie udrieť do toho istého objektu aj dvakrát. Príroda je nevyspytateľná.“


Mohlo by vás zaujímať: Nebezpečná búrka: Ako pred jej vyčíňaním zostať v bezpečí?


Susedov bleskozvod vás neochráni

Netreba sa spoliehať na to, že vás ochráni susedov bleskozvod, alebo stožiar elektrického napätia. Pri dopade blesku na zem sa totiž blesk triešti na množstvo malých bleskov, ktoré môžu byť od toho hlavného roztrúsené až do okolia tridsať a viac metrov. Teoreticky vás môže ochrániť jedine vysoký objekt, ktorý však musí byť v tesnej blízkosti vášho domu. Preto by mal byť z bezpečnostného hľadiska chránený vlastným bleskozvodom každý jeden objekt,“ hovorí špecialista. Povinnosť mať bleskozvod nestanovuje zákon, no všetci odborníci ho odporúčajú.

Nezabúdajte na pravidelné kontroly

Pri bleskozvodoch sú pravidelné revízie, resp. odborné prehliadky a odborné skúšky vykonávané revíznym technikom, veľmi dôležité. Bleskozvod sa musí pravidelne revidovať v lehotách stanovených v zmysle platnej STN. Sú rôzne lehoty revízií. No maximálna lehota na vykonanie revízie je 4 roky. Pri rodinných domoch, resp. bytových domoch, je platnosť revíznej správy bleskozvodu napr. 4 roky. Sú aj kratšie lehoty, tie však záležia od druhu objektu, od toho čo sa v objekte nachádza a k čomu objekt slúži. Taktiež je potrebné vykonať revíziu pri zistenom zásahu blesku do zariadenia, pretože môže dôjsť k poškodeniu bleskozvodovej sústavy a k jej znefunkčneniu (nefunkčnosti),“ objasňuje odborník, ktorý sa tejto činnosti venuje už viac ako 25 rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Vykurovacia sezóna je za dverami: Doprajte vášmu komínu revíziu, kým je čas


Nefunkčný bleskozvod je horší ako žiadny

Určite nie je rozumné riskovať to, že vám môže zhorieť celý dom a s ním všetky vaše osobné veci, zariadenie, elektronika, doklady, či fotografie a zostane vám len to, čo budete mať momentálne pri sebe. „Bleskozvody samozrejme odporúčame, pretože ak má objekt funkčný bleskozvod, je malá pravdepodobnosť vzniku požiaru z atmosférickej elektriny. Treba si však dať pozor, pretože ak stavba má nefunkčný bleskozvod, tak tento priťahuje atmosférickú elektrinu, avšak nie je schopný ju eliminovať, t.j. je väčšia pravdepodobnosť aj vzniku požiaru. Preto treba nielen inštalovať bleskozvody, ale vykonávať aj ich údržbu a kontrolu, aby boli plne funkčné,“ vysvetľuje pplk.Mgr. Beata Janatová, zástupkyňa veliteľa útvaru pre prevenciu, Hasičského a záchranného zboru SR.

Poisťovňa si to preverí

V súčasnosti si ľudia čím ďalej častejšie nechávajú svoje nehnuteľnosti poistiť. No čo vtedy, ak máte poistku, no vyhorí vám dom, alebo dôjde k jeho poškodeniu, prípadne k zničeniu vnútorného zariadenia (napr. elektronika), v dôsledku úderu blesku, pričom ste nemali vykonanú revíziu, alebo máte revíznu správu po lehote? „Poisťovňa Genereli nepožaduje pri uzatváraní poistenia nehnuteľnosti inštaláciu bleskozvodu. No v prípade, ak nevykonaná revízia prispela k vzniku poistnej udalosti, má poisťovňa právo od klienta požadovať aktuálnu revíznu správu, pričom v prípade jej neaktuálnosti môže túto skutočnosť zohľadniť na poistnom plnení,“ vyjadrila sa vedúca oddelenia komunikácie poisťovne Generali, Mgr. Margaréta Nosáľová.


Máte na svojom príbytku funkčný bleskozvod? Kedy naposledy prešiel revíziou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame