Bludičky, draci či Morena: Na postavy slovanskej mytológie môžeme byť pyšní

Čarodejnica

gettyimages

Ľudia po celom svete už od nepamäti verili v bohov, škriatkov a iné bytosti, ktorým pripisovali zázračnú moc. Niektoré z mytologických postáv vysvetľovali prírodné javy, iné pomáhali odstrašiť deti od nebezpečných hier.

Existujú kultúry, ktoré v život týchto bytostí dodnes veria a uctievajú ich. Zdá sa však, že bohovia starých Slovanov majú miesto už len v povestiach a rozprávkach. Príbehy s nimi späté odrážajú život ľudí v minulosti a spájajú sa s rôznymi zvykmi a tradíciami, ktoré sa v niektorých častiach Slovenska dodnes dodržiavajú. Vedeli ste, koho sa ľudia báli v lese a kto ochraňoval ich domy?

Morena – nepriateľka života aj zdravia

Morena, Morana alebo Mora je bohyňou zimy a smrti. Pripisovali sa jej mnohé choroby a nešťastia. Moc nad svetom preberá v období zimy, na jar však obradne zomiera a vystrieda ju bohyňa jari Vesna. Dodnes je vynášanie Moreny známou tradíciou, pri ktorej sa slamená bábka v ženských šatách upáli alebo utopí v potoku. Morena bola symbolom nešťastia no človeku mohla byť aj nápomocná – vyvolávala sa pri boji s nepriateľom a verilo sa, že protivníka očaruje a zničí.

Mohlo by vás zaujímať: Strigy, Morena, či vajíčko na hrobe: Poznáte naše veľkonočné zvyky a povery?

Domáci démoni – poctiví strážcovia

Domovníci boli popisovaní ako malé, človeku podobné bytosti, ktoré žili v stenách domov alebo na povale. Vidieť ich bolo možné len málokedy, keďže z úkrytu vychádzali v noci, keď celá rodina spala. Často však bolo možné počuť škrabkanie alebo vŕzganie, ktoré sa pripisovalo práve im. Ak ste domovníkovi nosili jedlo a obety, chránil dom pred nepriateľmi, ohňom a povodňami. Niektorí ľudia verili, že domáci démoni sú duchmi zosnulých členov rodiny.

Baba Jaga – klamárka z lesa

Pred starou čarodejnicou, ktorá žila v domčeku na stračej nôžke a lietala na metle, boli často varované deti hrávajúce sa v lese. Jaga sa živila ľudským mäsom a dokázala sa premeniť na krásnu mladú ženu, aby zlákala poľovníkov a drevorubačov. Bola stelesnením prírodných živlov, ktoré prinášali skazu.

Bludičky – vábivé krásky

Krásne lesné víly mohli mať podobu lietajúcich svetielok a strašili každého, kto často navštevoval les. Ľudí opantali svojou krásou, tancom a spevom. Ak ich niekto nasledoval, už nikdy sa z lesa nevrátil. Im podobné boli aj vodné víly, ktoré sa objavovali pri brehoch riek a jazier. Poučenie bolo jednoduché: Keď v lese stretnete krásne ženy, nikdy nechoďte ich smerom.

Mohlo by vás zaujímať: Vyvolávanie duchov fascinuje mnohých: Zistite o ňom viac

Vodník – hrnčekový mág

Postava vodníka bola ochrancom vodných tokov a nádrží. V niektorých rozprávaniach išlo o kladnú postavu, ktorá sa starala o život vodných rastlín a rýb. Vodník sa spomína aj ako lapač ľudských duší. Ak niekto spadne do vody, zatarasí potok alebo ublíži vodným živočíchom, vodník ho potrestá smrťou a uchová jeho dušu v hrnčeku.

Obor – veľký bojko

Niektorí z obrov vyzerali ako ľudia, iní pripomínali stromy alebo rastliny. Našli sa medzi nimi dobrí aj zlí a vravievalo sa, že sa napriek svojej veľkosti a sile báli ľudí. Kamarátsky obor vedel lámať skaly, stínať veľké stromy a pomáhať tak ľuďom pri stavbe príbytkov. Ako obetu obrom ľudia často ponúkali domáce zvieratá, ale aj malé deti.

Drak – nekompromisná šelma

Európsky draci žili v hlbokých jaskyniach alebo na dne jazier. Mali niekoľko hláv a strážili poklady. Dokázali chrliť oheň a pripisovali sa im mnohé letné požiare, ktoré zničili celú úrodu na poli. Báli sa ich nielen bežní ľudia, ale aj kráľovské rodiny. Človek, ktorý dokázal zabiť draka, bol považovaný za hrdinu.

Veríte na mytologické postavy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Stanislava, gettyimages
Odporúčame