Bobkový list: Využite ho ako výbornú domácu medicínu na reumu aj kašeľ

Bobkový list

thinkstockphotos.com

Bobkový list je obľúbený hlavne pri varení ako dochucovadlo. Ale možno neviete, že obsahuje aj pre telo prospešné látky. Využiť ho tak môžete nielen pri varení, ale aj pri liečbe rôznych zdravotných neduhov.

Vavrín – bobkový list

Vavrín, alebo bobkový list je veľký krík, ktorý rastie v teplých krajinách ako sú Taliansko, Albánsko, Španielsko, Portugalsko, Francúzsko či Grécko. Vavrín totiž miluje teplé počasie a slnko. Listy, ktoré používame ako korenie dorastajú do dĺžky 5-10 cm. Vďaka sušeniu si zachovávajú pozitívne účinky na zdravie človeka. Jeho pestovanie a používanie rozšírili hlavne Gréci a Rimania, ktorí mu  preukazovali veľkú úctu. Bobkový list obsahuje horčík, vápnik, zinok, meď, sodík, selén, mangán, železo, vitamíny A,B,C a kyselinu listovú, sacharidy, bielkoviny.

Liečivé účinky bobkového listu

Bobkový list má mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie. K tým najvýznamnejším patria:

 • silné antiseptické účinky
 • detoxikačné účinky
 • podpora tráviaceho systému
 • zvyšovanie chuti do jedla
 • zmiernenie bolesti kĺbov a brucha
 • odstránenie bolesti spôsobenej migrénou
 • mierne riedenie krvi
 • odstránenie plynatosti
 • zamedzenie tvorby krvných zrazenín
 • prečisťovanie močových ciest
 • upokojenie nervového systému
 • znižovanie hladiny glykemického indexu

Sirup proti kašľu

Bobkový list sa dá využiť ako domáci liek proti kašľu. Potrebovať budete 32 kusov bobkového listu, 1 kg kryštálového cukru, 1/2 l šťavy z citrónu. Všetky ingrediencie nechajte variť na slabom ohni asi hodinu, kým nevznikne masa konzistencie medu. Sirup potom nalejte do fľaše a nechajte v chladničke. Užívať by sa mala 1 čl denne.


Mohlo by vás zaujať: Zázračný bobkový list: Skúste obklady na boľavé kĺby či sirup na kašeľ


Vavrínový čaj

Vavrínový čaj vám pomôže pri nechutenstve, bolesti kĺbov alebo pri detoxikácií. Pripravte si naň 15 kusov listov, 3 dcl vody a menší hrniec. Do hrnca dajte listy, zalejte ich vodou a nechajte variť. Po zovretí vody nechajte variť 12 minút, odstavte a nechajte lúhovať ešte asi 3 hodiny, nakoniec preceďte. Čaj popíjajte pomaly počas celého dňa. Začať by ste mali ráno okolo 7 hodiny a večer o 19-20 hodiny by ste už mali mať čaj vypitý. Čaj sa nesmie vypiť naraz, dajte si maximálne jeden dúšok za hodinu. Čaj si znova uvarte najskôr o 3 dni a potom už len raz do týždňa.

Olej z bobkového listu

Využijete ho na miestach postihnutých reumou alebo na iné bolestivé miesta na tele.Olej pripravíte z 50 g bobkového listu a 2 dcl 70% liehu. Listy naložte do liehu a nechajte 24 hodín lúhovať. Následne pridajte 1/2 litra olivového oleja. Celú zmes potom zahrievajte vo vodnom kúpeli 5-6 hodín, ale nesmie sa začať variť. Po odstavení z vodného kúpeľa zmes prepasírujte a skladujte v chladničke.


Mohlo by vás zaujať: Voňavé klinčeky sú viac ako korenie: Zbavia vás bolesti zubov a zničia baktérie


Proti moliam aj pre pokojný spánok

Bobkový list sa dá využiť aj v domácnosti proti moliam. Stačí, ak si dáte kúsky listov do skrine, aby ste ochránili oblečenie, ale pridať ho môžete aj k sušeným potravinám. Bobkový list si môžete vložiť aj pod vankúš, aby vám navodil pokojný spánok.

Pestovanie bobkového listu

Pokiaľ ide o pestovanie, vavrín je pomerne nenáročný a dopestovať sa dá aj v našich končinách. Pestovať sa dá v kvetináči a môže byť celoročne v interiéri alebo ho počas sezóny môžete premiestniť von. V zime potrebuje byť v zimovišti s teplotou 12 -15 °C. Aj keď dokáže zniesť teploty do – 10 °C, v kvetináči hrozí premrznutie a úhyn rastliny. Zabúdať by ste nemali na pravidelné polievanie, hnojenie a rosenie listov. Listy môžete zbierať priebežne podľa potreby, ale dávajte pozor, aby vetvičky neostali úplne holé. Listy by sa nemali sušiť na priamom slnku, ale skôr v tieni. Chutné korenie alebo liek proti bolesti tak môžete mať vždy poruke.


Na čo všetko využívate bobkový list vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame