Obchody sú plné rôznych pracích prostriedkov a odstraňovačov škvŕn. Niekedy je však vhodné vrátiť sa ku koreňom a vyskúšať aj tipy osvedčené desaťročiami…
Dôležité je ihneď po nehode látku prepláchať v studenej vode. Ak nepomôže, skúste niektorý z trikov našich starých mám alebo siahnite po odstraňovačoch škvŕn (pozor pri farebnom oblečení, najprv vyskúšať na malom kúsku látky).
Osvedčené prípravky našich babičiek
- glycerínový roztok – škvrny od jedla a nápojov, napríklad od čokolády, červeného vína, kečupu, čaju alebo kávy
-
lieh – mastné a olejové škvrny
telový alebo detský púder – mastné fľaky (masť, tuk, olej) -
chlór – na bielenie, likvidovanie plesní a baktérií, škvrny od banánu
mlieko – škvrny z atramentu, zaschnutá krv - ocot – preventívne, aby šatstvo nepúšťalo farbu (2 polievkové lyžice čistého octu v ¼ litroch vody), bielenie ponožiek, škvrny od krvi, koly, farby na vlasy, kečupu, červeného vína, potu, dezodorantu, kávy, atramentu, trávy, zmrzliny, čokolády, ovocia, džúsu
- citrón – škvrny od hrdze, zažltnuté fľaky
- soľ – škvrny od potu (v litri horúcej vody rozpustíme 4 lyžice soli), hrdze, preventívne, aby šatstvo, uteráky a pod. nepúšťalo farbu,
- pivo – fľaky od kávy
- zubná pasta – škvrny na košeli od rúžu a atramentu
- jedlá sóda – na bielenie (½ šálky jedlej sódy pridanej do pracieho prášku), odstraňuje plesne
- krieda – na mastné fľaky, silne znečistený golier
- lak na vlasy – odstraňuje rúž z košieľ
- okena – škvrny od krvi
- peroxid vodíka – škvrny neznámeho pôvodu (1 lyžička peroxidu a negelová zubná pasta), od vína a krvi
- kocka ľadu – odstraňuje žuvačku
- papierová servítka alebo pijak – odstraňovanie vosku za pomoci prežehlenia
Domáci prací gél
Ak chcete vyskúšať niečo celkom nové, môžete si pripraviť vlastný prací prostriedok. Na 10 litrov gélu potrebujete 10 litrov vody, 1 mydlo na pranie, 300 g sódy na pranie a asi 15 kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného vkusu. Postup je jednoduchý. Nechajte zovrieť vodu a roztopte v nej nastrúhané mydlo. Po rozpustení pridajte sódu a opäť miešajte, kým sa nerozpustí. Keď tekutina vychladne pridajte exenciálny olej. Nechajte odstáť jeden deň a prací prípravok je hotový.
Mohlo by vás zaujímať: Odolné fľaky na oblečení? Zaútočte na ne domácimi receptami!
Prostriedky na klasické pranie
Lúhové mydlo či sóda sú už pri bežnom praní zväčša minulosťou. Dnes sú pulty s pracími prostriedkami plné rôznych možností – práškov, gélov, tabliet a podobne. Ktoré si kedy vybrať?
- tekuté pracie prostriedky sú ohľaduplnejšie k farbám i samotným vláknam. Enzýmy pomôžu odstrániť nečistoty bez poškodenia farby. Odporúčajú sa aj na vlnu. Tie by mali obsahovať aj lanolín. Bielizeň je aj bez prídavku aviváže hebkejšia a ľahšie sa žehlí.
- práškový prací prostriedok – na bielu bielizeň. Ideálne je, ak má pridané bieliace granule. V prípade použitia na farebnú bielizeň voľte prášok bez bieliacich granúl.
- gély – na pranie bielizne zo špeciálnych tkanín (napr. s membránou gore-tex)
- prací prostriedok s neutrálnym Ph – na hodváb, záclony a iné krehké látky
- gélové alebo práškové tablety – sú ideálne pre začiatočníkov v praní – stačí dať do práčky tabletu, žiadne odmeriavanie. Z našej skúsenosti sú gélové vhodnejšie na farebnú bielizeň a práškové na biele.
Aviváž s rozvahou
Tá sa do praní nepridáva len preto, aby bielizeň pekne voňala a aby zostala mäkká a jemná na dotyk. Neodporúča sa pridávať napríklad pri praní nepremokavých búnd alebo uterákov so špeciálnou impregnáciou proti vlhkosti a prenikaniu vzduchu. Mali by vás na ňu upozorniť už pri kúpe, pretože tieto tkaniny aviváž neznesú. Prišli by o svoje hodnotné vlastnosti.
Ktoré osvedčené recepty starých materí využívate pri boji so škvrnami? Napíšte do diskusie pod článkom.