Bojíte sa Alzheimera? Krv napovie, či sa u vás rozvinie, alebo nie

Alzheimerova choroba

freedigitalphotos.net

Alzheimerova choroba, tak ako demencia, patrí medzi strašiakov mnohých ľudí. Stratiť svoje vlastné ja, nespoznávať vlastné deti či vnúčatá – to je osud, ktorý by si pre seba prial len málokto. Aj preto je táto choroba neustále predmetom výskumu. Americkým vedcom sa v tejto oblasti podaril veľký krok vpred.

Krvný test napovie

Americkí vedci vraj dokážu pomocou krvného testu určiť, či sa u niekoho v priebehu nasledujúcich troch rokov objaví demencia alebo Alzheimerova choroba. Spoľahlivosť testu, ktorý dokáže odhaliť ochorenie ešte v ranom štádiu, predtým, než sa začne prejavovať na správaní pacienta, je vraj minimálne 90 percent. Výsledky výskumu, ktorý realizovali vedci z americkej univerzity v Georgetowne, publikovali v magazíne Nature Medicine.

Molekuly Alzheimera

O tom, či sa u niekoho prejaví Alzheimerova choroba, rozhoduje 10 molekúl. Ide vraj o prvý test, ktorý dokáže odlíšiť zdravých ľudí od tých, u ktorých je vysoké riziko vzniku demencie, aj keď symptómy sa u nich ešte neprejavili. Podľa vedca Howarda Federoffa ide o významný objav, ktorý môže pomôcť včas odhaliť chorobu, predchádzať jej, alebo spomaliť jej priebeh.


Tiež by vás mohlo zaujať: Problémy s pamäťou? Týchto 5 potravín je výbornou prevenciou proti Alzheimerovi


Pol tisícky účastníkov

V americkej štúdii sa počas piatich rokov zúčastnilo 525 účastníkov vo veku 70 rokov a viac. U 46 zúčastnených diagnostikovali Alzheimerovu chorobu ešte na jej začiatku, u 28 z nich sa choroba prejavila postupne počas trvania štúdie. V polovici výskumu porovnali vzorky krvi 53 pacientov s 53 vzorkami ľudí, u ktorých nepozorovali žiadne kognitívne zmeny. Zistili, že u pacientov, u ktorých sa objavili symptómy typické pre Alzheimerovu chorobu, nastal rozpad membrán nervových buniek. Následne skontrolovali aj krv ostatných účastníkov výskumu, aby tak mohli určiť, či sa u nich tiež prejaví demencia. Vďaka takémuto postupu vraj dokázali určiť, či sa u niekoho do troch rokov prejaví istá forma demencie, alebo či ostane zdravý. 

Krok správnym smerom

,,Alzheimerova choroba sa vyvíja dávno predtým, než sa začnú prejavovať jej symptómy, medzi ktoré patria výpadky pamäte, no zachytiť chorobu v predsymptomatickom období sa doteraz ukazovalo ako veľmi náročné. Na to, aby sme potvrdili tento objav, je potrebné odviesť ešte kus práce, no krvný test, ktorý by dokázal identifikovať ľudí ohrozených Alzheimerom, by mohol byť ďalším krokom vo výskume,“ uviedol Simon Ridley z nadácie Alzheimer Research UK. 


Tiež by vás mohlo zaujať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


Etický problém

Doug Brown z organizácie Alzheimer’s Society súhlasí s tým, že takýto test je zaujímavým objavom, no zároveň upozornil, že so sebou prináša aj etický problém. Ľudia by podľa neho mali mať možnosť rozhodnúť sa, či chcú vedieť, že sa u nich vyvinie demencia alebo Alzheimer.


Máte skúsenosti s Alzheimerom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, SITA
Odporúčame